DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Czy istnieje absolutne prawo do wolności?

Czy istnieje absolutne prawo do wolności?

Część katolików oburza się na nauczanie Kościoła, uznając je za ograniczenia wolności w życiu politycznym czy społecznym. Tymczasem Kościół nie może spełnić tych nieracjonalnych żądań. Jednocześnie jednak stoi na straży właściwie rozumianych swobód. Przede wszystkim jednak zapewnia coś znacznie ważniejszego.

 

Leon XIII przestrzegał przed fanatycznym kultem wolności słowa. Jak pisał „prawem jest, aby to, co jest prawdziwym, co jest uczciwym, swobodnie i roztropnie w państwie rozszerzać, iżby się stało własnością jak największej liczby osób; natomiast sprawiedliwe jest, aby kłamstwa opinie, ponad które nie masz większej zarazy dla umysłu; dalej występki, które ducha i obyczaje psowają, stłumiała pilnie publiczna władza, iżby się ze zgubą rzeczypospolitej nie zdołały rozpościerać” – pisał papież [Leon XIII, Libertas].

 

Pius XII natomiast podkreślał, że obiektywnie nie istnieje prawo do błędu. Jednak często wskazana jest jego tolerowanie w imię wyższego dobra. Jak mówił „Obowiązek tłumienia błędu moralnego i religijnego nie może być przeto ostatecznym kryterium postępowania, lecz musi być podporządkowany wyższym i bardziej ogólnym normom, które w pewnych okolicznościach pozwalają na tolerowanie błędu, a nawet wydają się wskazywać na tolerancję jako na lepszy sposób uzyskiwania większego dobra […].

 

Po pierwsze: to, co jest niezgodne z prawdą lub normą moralną, obiektywnie nie ma prawa istnieć, być rozpowszechniane, ani powoływane do życia.

 

Po drugie: zaniechanie działań zmierzających do powstrzymywania tego, przy pomocy praw cywilnych lub środków przymusu, może być jednak usprawiedliwione w interesie wyższego i bardziej ogólnego dobra” [Pius XII Przemówienie do uczestników Piątego Krajowego Zjazdu Prawników Katolickich, 6 grudnia 1953 r. / wieden1683.pl].

 

Wolność a sprawy wiary

Kościół od dawna sprzeciwiał się przymuszaniu do wyznawania katolicyzmu. Jednocześnie w jego nauce znajdziemy dokumenty akceptujące prawo władz do ograniczania publicznego kultu innowierców. Wprawdzie w pewnych przypadkach nawet ten kult lepiej tolerować (na przykład dla uniknięcia większego zła). Jednak nie istnieje jakieś prawo do publicznego wyznawania błędów.

 

Pius IX potępił w Syllabusie błędów następujące twierdzenia związane z absolutyzacją wolności w sprawach wiary.

 

Potępione twierdzenie 77. „W naszej epoce nie jest już użyteczne, by religia katolicka miała status jedynej religii państwowej, z wykluczeniem wszystkich innych wyznań”.

 

Potępione twierdzenie 78. „Chwalebne jest więc, że w pewnych krajach uważanych za katolickie ustawy zezwalają, by przybysze mogli tam sprawować publicznie swoje nabożeństwa”.

 

Potępione twierdzenie 79. „Jest bowiem fałszem, jakoby wolność prawna wyznań i pełne prawo wszystkich do manifestowania jawnie i publicznie wszelkich swoich opinii i mniemań, prowadziły do łatwiejszego ulegania przez ludy zepsuciu moralnemu i duchowemu i sprzyjały zasadzie indyferentyzmu”.

 

Potępione twierdzenie 80. „Papież rzymski może i powinien pogodzić się i pojednać z postępem, liberalizmem i cywilizacją współczesną” [Pius IX, Syllabus błędów / opoka.org.pl].

 

Z kolei Katechizm Kościoła Katolickiego podaje, że „prawo do wolności religijnej nie może być w sobie ani nieograniczone, ani ograniczone tylko przez porządek publiczny pojmowany w sposób pozytywistyczny lub naturalistyczny. Przynależny mu słuszny zakres powinna dla każdej sytuacji społecznej określać roztropność polityczna zgodnie z wymaganiami dobra wspólnego, a władza cywilna powinna go zatwierdzać według norm prawnych dostosowanych do obiektywnego porządku moralnego” [Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 2108 / teologia.pl].

 

Zdrowa wolność

Z drugiej strony nie są prawdą twierdzenia radykałów, jakoby Kościół był wrogiem wolności. Piętnując jej złe rozumienie i nadużycia, katolicyzm oferuje zdrowe rozumienie wolności powiązanej z prawem i prawdą. Jak zauważa Katechizm „prawo do korzystania z wolności jest nieodłącznym wymogiem godności człowieka, zwłaszcza w dziedzinie religii i moralności. Wolność nie daje nam jednak fałszywego prawa do mówienia i czynienia wszystkiego” [Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 1747 / teologia.pl].

 

Chrześcijaństwo przyczyniło się do zniesienia niewolnictwa, boskiego kultu władców i zapewnienia zdrowej wolności. Należy jednak pamiętać, że zapewnia ono przede wszystkim wolność wewnętrzną. Jak uczy Benedykt XVI „chrześcijaństwo nie niosło przesłania socjalno-rewolucyjnego jak to, w imię którego Spartakus prowadził krwawe boje i przegrał.

 

Jezus nie był Spartakusem, nie był bojownikiem o wolność polityczną, jak Barabasz albo Bar-Kochba. To, co przyniósł Jezus, który umarł na krzyżu, było czymś całkowicie odmiennym: spotkaniem z Panem panów, spotkaniem z żyjącym Bogiem, a zatem spotkaniem z nadzieją mocniejszą niż cierpienia niewoli, przemieniającą od wewnątrz życie i świat” [Benedykt XVI, Spe salvi, n. 4 vatican.va].

 

 

mjend

 

 

Inne teksty cyklu #błędy współczesności:

 

Zaczynamy cykl #błędy współczesności. Bo nauka Kościoła jest wieczna! 

Ubóstwienie ubóstwa. Czy bieda wystarczy do zbawienia?

Ekumenizm ponad wszystko?

Przede wszystkim filantropia?

„Starsi bracia” ważniejsi niż Prawda?

Miłość to tylko uczucie?

„Dobroludzizm”. Czy istnieje szczęście bez Boga?

Zbawienie należne z automatu?

Protestantyzm równie dobry co katolicyzm?

Zgubne konsekwencje odrzucenia prymatu Piotra

Czy komunizm można pogodzić z chrześcijaństwem?

Biedny Kościół? Nie tędy droga?

Czy to możliwe, aby piekło nie istniało?

Katoliccy nauczyciele mają nauczać po laicku?

Czy chrzestny może być niewierzący lub „niepraktykujący”?

Obrona własności prywatnej nie ma nic wspólnego z religią?

Bezżenność dla Królestwa – przeżytek i okrucieństwo?

Wiara w cuda – znak staroświeckości czy pobożności rozumnej?

Misje. Działanie na rzecz praw człowieka czy nawracanie?

Chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga?

Boże Miłosierdzie. Pan Jezus nie okazywał surowości?

Czy Kościół może przestać być święty?

Zapomniane prawdy o Matce Bożej

Czy ideologiczny wegetarianizm i ekologizm można pogodzić z nauką Kościoła?

Własność  prywatna i kolektywna - tak samo dobre?

Prawdy wiary – tworzone przez wierzących czy nauczane przez Kościół?

Czy nakazy i posłuch są sprzeczne z nauką Kościoła?

Czy chrześcijaństwo bez krzyża i cierpienia jest możliwe?

Jak właściwie odczytać encyklikę Humanae vitae?

Czy rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do sakramentów?

Czy egalitaryzm można pogodzić z nauką Kościoła?

Czy Kościół nie powinien nawracać?

Czy teolog może pogardzać Tradycją?

Czy dostosowanie nauki Kościoła do świata jest możliwe? 

Czy tradycyjna pobożność Maryjna jest nieaktualna?

Czy papież może zmieniać doktrynę?

Czy katolikowi wystarczy tylko Pismo Święte? 

Czy Kościół to zwykła instytucja?

 

  


DATA: 2018-10-08 08:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W drodze do wolności: "#18 Jak zachować czystą intencję? - Zasady Życia Chrześcijanina #18 | Nauki Katolickie" z Nauki Katolickie, Opublikowany 16 mar 2018 "Kto się trudzi, by zaspokoić swoje upodobania, już otrzymał nagrodę, tutaj na ziemi, nie otrzyma jej wtedy w niebie. A zwróćmy uwagę, jaka ta nagroda jest ulotna. Co daje nam chwilowe zadowolenie i koniec. Więc nie pozwalajmy sobie na taką egoistyczną intencję, przy spełnianiu uczynków, żeby ktoś nas pochwalił. Dbajmy o tę nagrodę i pochwałę od samego Stwórcy. A tamta nagroda jest wieczna."
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Oczywiście, że istnieje i każdy ma do wolności niezbywalne prawo.
ponad 1 rok temu / Stormer
 
Polecam: "Anioł nie wybaczy (Archiwum) o. Augustyn Pelanowski" z Eudoksja German, Opublikowany 4 paź 2018 "Nie widzimy wszystkich zagrożeń, widzimy ich tylko znikomą część każdego dnia, ale w rzeczywistości kroczymy po drodze wężowej, na ścieżkach lwa, pośród wilków, mając przed sobą może rozwścieczone bydło, a za sobą tropiące nas hieny. I nad sobą jeszcze czekające sępy, aż się potkniemy."
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Jak bardzo szatan musi przetrwać = bo może by i nie chciał, gdyż sprawia mu to cierpienie ale jest zmuszony przez Boga = wytrzymać nawet modlitwy do Maryi, tych kapłanów, którzy żyją świadomie i dobrowolnie w grzechach ciężkich, a nie chcą się nawrócić. Judasz mi się przypomniał = jego bliskość zewnętrzna ze Zbawicielem...a tak ogromne oddalenie wewnętrzne = że szatan mógł w niego wejść i doprowadzić go do samobójstwa...Wygląda na to, że nie ma zewnętrznych kryteriów rozeznania, czy ktoś ma w sobie łaskę uświęcającą i Ducha Świętego = może dlatego tak wielu wrogom Kościoła udało się przedostać do środka, do samego centrum, do najświętszych czynności i sakramentów...Każdego można oszukać ale nie Boga... Tylko, co to znaczy dla nas? Nie możemy ufać ludziom = nawet najbardziej pobożnym, możemy ufać tylko samemu Bogu. Dziś pewna zakonnica objęła mnie i pocałowała, mówiąc: "Niech Pan Jezus panią pocieszy" Tak, Ducha Świętego pocieszyciela, ześlij nam Panie Jezu.
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Bardzo polecam ten film o Marcinie Zielińskim, zwłaszcza pod koniec jest on bardzo użyteczny dla katolików, aby mogli nauczyć się rozróżniania i poznać dokumenty Kościoła dotyczące tych zagadnień. Taka właśnie powinna być współczesna katecheza = konkretna, na przykładach, z podaniem nauki Kościoła. Zastanawiałam się dziś nad granicami wolności = jak to jest, że ktoś może odmawiać różaniec, modlić się do św. Michała Archanioła, sprawować Mszę Św. i sakrament pokuty, a jednocześnie np. łamać celibat, być przestępcą, wykorzystywać sakramenty jako przestrzeń do grzeszenia? Dlaczego Bóg dopuszcza tak wielkie zło, że kapłan może go ponownie krzyżować podczas sakramentów, a wierni = zamiast doznawać łask, to doświadczą obrzydzenia i zgorszenia, poranienia w sakramencie np. pokuty? Jak to możliwe, że tak wiele zależy od wewnętrznej intencji = te same najświętsze czynności mogą być kolejnymi grzechami...diabeł przetrwa "faryzejskie" praktyki, czyni "pobielane" groby...
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Prawdziwa Wolność jest w Chrystusie Amen
ponad 1 rok temu / Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.