DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Czy dostosowanie nauki Kościoła do świata jest możliwe?

Czy dostosowanie nauki Kościoła do świata jest możliwe?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

Kompromis ze światem i próba dostosowania nauki Kościoła do świata to poważna bolączka współczesnego katolicyzmu. Zarówno hierarchowie, jak i zwykli wierni często powołują się na własne sumienie, by zinterpretować Objawienie w duchu liberalizmu i kompromisu. Kościół jednak potępił już tego typu pomysłu.  

 

Wierność prawdzie to podstawowy obowiązek duszpasterzy. Jak bowiem uczy Papieska Komisja Biblijna „tym zaś, którzy lud pouczają kazaniami, wielkiej potrzeba roztropności. Niech przy nauczaniu ludu pamiętają o napomnieniu św. Pawła: pilnuj siebie i nauki i trzymaj się jej, bo tak pracując, zbawisz siebie i tych, którzy ciebie słuchają.

 

Niechże się powstrzymują zupełnie od głoszenia nowości niepewnych i nie dość udowodnionych. Jednakże opinie nowsze, już naukowo stwierdzone, należy w razie potrzeby podawać do wiadomości, ale ostrożnie, mając na względzie dobro słuchaczy. Gdy opowiadają dzieje biblijne, niech nie dodają rzeczy zmyślonych, nieodpowiadających prawdzie” [Papieska Komisja Biblijna „Sancta Mater Ecclesie”, par. 4. / biblia.wiara.pl].

 

Obowiązek głoszenia Ewangelii

Główny obowiązek duszpasterzy to głoszenie Ewangelii. Jak czytamy w Lumen Gentium „wśród głównych obowiązków biskupich szczególne miejsce zajmuje głoszenie Ewangelii. Biskupi są zwiastunami wiary, prowadzącymi nowych uczniów do Chrystusa i autentycznymi, czyli upoważnionymi przez Chrystusa nauczycielami, którzy powierzonemu sobie ludowi głoszą prawdy wiary, aby w nie wierzył i w życiu je stosował, i którzy w świetle Ducha Świętego treść wiary wyjaśniają, ze skarbca Objawienia dobywając rzeczy stare i nowe, przyczyniają się do jej owocowania i od powierzonej sobie trzody czujnie oddalają grożące jej błędy” [Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium, n. 25 / opoka.org.pl].

 

„Działalność ewangelizacyjna Kościoła nie może nigdy ustać, nigdy bowiem nie zabraknie mu obecności Pana Jezusa w mocy Ducha Świętego, zgodnie z Jego własną obietnicą: Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

 

Współczesne odmiany relatywizmu i irenizmu w sferze religijnej nie mogą usprawiedliwiać rezygnacji z tego trudnego, ale porywającego dzieła, które należy do samej natury Kościoła i jest jego pierwszoplanowym zadaniem [Kongregacja Nauki Wiary, Nota doktrynalna na temat pewnych aspektów ewangelizacji, n. 13 / vatican.va].

 

Bezkompromisowość w nauce moralnej

W nauce moralnej nie należy iść na kompromisy zmieniające znaczenie nauki Kościoła „również w dziedzinie moralności małżeńskiej Kościół jest obecny i działa jako Nauczyciel i Matka. Jako Nauczyciel, niestrudzenie głosi normę moralną, która winna kierować odpowiedzialnym przekazywaniem życia. Kościół nie jest bynajmniej autorem tej normy ani jej sędzią.

 

Kościół, posłuszny prawdzie, którą jest Chrystus i którego obraz odbija się w naturze i godności osoby ludzkiej, tłumaczy normę moralną i przedkłada ją wszystkim ludziom dobrej woli, nie ukrywając, że wymaga ona radykalizmu i doskonałości” [Jan Paweł II Familiaris Consortio / opoka.org.pl].

 

„Ponieważ zaś powaby życia świeckiego ogromnie nęcą w naszej epoce, dlatego owo przystosowanie wydaje się wielu ludziom nie tylko konieczne, ale i roztropne. Wskutek tego, jeśli w kimś ani wiara Boska nie zapuściła korzeni, ani nie zachowuje on rzetelnie przepisów kościelnych, to sądzi, że nadszedł odpowiedni czas dostosowania się do tego sposobu życia w mniemaniu, że jest on najlepszy i jedyny, jaki może i powinien przyjąć chrześcijanin” [Paweł VI, Ecclesiam Suam, n. 48 / opoka.org.pl].

 

Nie można negować prawdy w imię sumienia

Jak uczy Jan Paweł II „sumienie, jako osąd czynu, nie jest wolne od niebezpieczeństwa błędu. Często [...] zdarza się — […] — że sumienie błądzi na skutek niepokonalnej niewiedzy, ale nie traci przez to swojej godności.

 

Nie można jednak tego powiedzieć w przypadku, gdy człowiek niewiele dba o poszukiwanie prawdy i dobra, a sumienie z nawyku do grzechu powoli ulega niemal zaślepieniu. W tych zwięzłych słowach Sobór zawarł syntezę doktryny o błędnym sumieniu, wypracowanej przez Kościół w ciągu wieków” [Jan Paweł II, Veritatis splendor, n. 62 / opoka.org.pl].

 

„Jednakże źródłem godności sumienia jest zawsze prawda: w przypadku sumienia prawego mamy do czynienia z przyjętą przez człowieka prawdą obiektywną, natomiast w przypadku sumienia błędnego — z tym, co człowiek subiektywnie uważa mylnie za prawdę.

 

Nie wolno jednak nigdy mylić błędnego „subiektywnego” mniemania o dobru moralnym z prawdą „obiektywną”, ukazaną rozumowi człowieka jako droga do jego celu, ani też twierdzić, że czyn dokonany pod wpływem prawego sumienia ma taką samą wartość jak czyn, który człowiek popełnia, idąc za osądem sumienia błędnego.

 

Zło dokonane z powodu niepokonalnej niewiedzy lub niezawinionego błędu sumienia może nie obciążać człowieka, który się go dopuścił, ale także w tym przypadku nie przestaje być złem, nieporządkiem w stosunku do prawdy o dobru” [Jan Paweł II, Veritatis splendor, n. 63 / opoka.org.pl].

 

Dystans wobec świata

Nie istnieje uzasadnienie dla dostosowania się Kościoła do antychrześcijańskiej moralności współczesnego świata „[…] A jednak owo doniosłe zdanie Chrystusa, że powinniśmy być na świecie, ale nie z tego świata, doskonale przystaje do naszych czasów, jakkolwiek w praktyce jest trudne. Będzie zatem dla nas korzyścią, jeżeli Chrystus, który zawsze żyje, aby się wstawiać za nami, również i teraz zaniesie Ojcu niebieskiemu tę modlitwę za nas wspaniałą i bardzo na czasie: Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego” [Paweł VI, Ecclesiam Suam, n. 48-49].

 

Ostrzeżenia z Pisma Świętego

Chociaż często liberalni katolicy wyglądają na godnych zaufania, to o ile sprzeciwiają się Objawieniu, o tyle są fałszywymi prorokami. Jak bowiem mówił Pan Jezus „strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami” [Biblia Tysiąclecia Mt 7-15].

 

„Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” [Biblia Tysiąclecia, Mt 5,37].

 

Surowe słowa świętego Pawła

Święty Paweł mówi jasno „oświadczam więc wam, bracia, że głoszona przeze mnie Ewangelia nie jest wymysłem ludzkim” [Biblia Tysiąclecia 1 Gal 10-11].

 

„Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy – niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście – niech będzie przeklęty!” [Biblia Tysiąclecia 1 Gal 8-9].

 

 

mjend

Przypisy wewnątrz cytowanych dokumentów usunięto w celu poprawy czytelności.

 

 

Inne teksty cyklu #błędy współczesności:

 

Zaczynamy cykl #błędy współczesności. Bo nauka Kościoła jest wieczna! 

Ubóstwienie ubóstwa. Czy bieda wystarczy do zbawienia?

Ekumenizm ponad wszystko?

Przede wszystkim filantropia?

„Starsi bracia” ważniejsi niż Prawda?

Miłość to tylko uczucie?

„Dobroludzizm”. Czy istnieje szczęście bez Boga?

Zbawienie należne z automatu?

Protestantyzm równie dobry co katolicyzm?

Zgubne konsekwencje odrzucenia prymatu Piotra

Czy komunizm można pogodzić z chrześcijaństwem?

Biedny Kościół? Nie tędy droga?

Czy to możliwe, aby piekło nie istniało?

Katoliccy nauczyciele mają nauczać po laicku?

Czy chrzestny może być niewierzący lub „niepraktykujący”?

Obrona własności prywatnej nie ma nic wspólnego z religią?

Bezżenność dla Królestwa – przeżytek i okrucieństwo?

Wiara w cuda – znak staroświeckości czy pobożności rozumnej?

Misje. Działanie na rzecz praw człowieka czy nawracanie?

Chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga?

Boże Miłosierdzie. Pan Jezus nie okazywał surowości?

Czy Kościół może przestać być święty?

Zapomniane prawdy o Matce Bożej

Czy ideologiczny wegetarianizm i ekologizm można pogodzić z nauką Kościoła?

Własność  prywatna i kolektywna - tak samo dobre?

Prawdy wiary – tworzone przez wierzących czy nauczane przez Kościół?

Czy nakazy i posłuch są sprzeczne z nauką Kościoła?

Czy chrześcijaństwo bez krzyża i cierpienia jest możliwe?

Jak właściwie odczytać encyklikę Humanae vitae?

Czy rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do sakramentów?

Czy egalitaryzm można pogodzić z nauką Kościoła?

Czy Kościół nie powinien nawracać?

Czy teolog może pogardzać Tradycją?

 

 


DATA: 2018-09-03 11:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Kościół czeka rozłam, jak odróżnić ten prawdziwy" z m.rekinek, Opublikowany 7 sty 2018, fragm: "Wy wciąż sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu, bo kto żyje duchem tego świata, ten będzie sprzeciwiał się Duchowi Świętemu i nie da się przez Niego prowadzić."; "To pokolenie będzie żyło właśnie duchem tego świata, to pokolenie nie będzie dało się prowadzić przez Ducha Bożego, a więc wybierze sobie nauczycieli, którzy będą głosić dla nich inną ewangelię."; "Czas prześladowania Apostołów opisanych w Dziejach Apostolskich jest właśnie poprzedzony wylaniem Ducha Świętego. Wtedy wychodzą z Wieczernika głosząc Jezusa Chrystusa I WTEDY SPRZECIWIA IM SIĘ ŚWIAT, i synagoga, która nie przyjęła Chrystusa."; "To pokolenie odstępcze, pomimo znaków, NIE PRZYJMIE EWANGELII KRZYŻA, a wybierze inną ewangelię = która głosi ducha tego świata."; "Im Kościół jest bardziej wierny Bogu, tym bardziej jest prześladowany...im mniej, tym bardziej dogaduje się ze światem..."
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Proste pytanie,czy kiedy zaczął nauczać Jezus Chrystus,to jego nauki opierały się na ówczesnej kulturze,religii i moralności?W żadnym wypadku!Jego przesłania były proste,a jednocześnie wyjątkowo trudne dla tamtejszych ludzi.Te przesłania są również trudne i w dzisiejszych czasach,dlatego też ci,którzy nie chcą,albo nie potrafią się do nich zastosować zaczynają je relatywizować.Wierni,widzący na wysokich stanowiskach kościelnych sybarytów nie odmawiających sobie żadnych ziemskich uciech,a równocześnie sprawujących posługi kapłańskie,też chcą zapalić świeczkę Panu Bogu,a i diabłu ogarek.Przypominam,Pan Jezus nie nauczał tak,by Go wszyscy lubili,chcieli Go poklepać po plecach,wypić z Nim kielicha i zagrać w kości.On był znienawidzony.Przez kapłanów,bogatych i tych którym nie podobało się to,co Chrystus głosił.Tym samym i dziś Jego nauki nie zostaną dostosowane do rzeczywistości.A nauki modernistycznego Kościoła nie są tożsame z Bożymi przykazaniami.
ponad 1 rok temu / tradycja
 
Dla przypomnienia - bo łatwo wpada w ucho: "Nie mądrość świata tego [Marana tha!] || niemaGOtu" z niemaGOtu OFFICIAL, Opublikowany 14 sie 2015 "Nie mądrość świata tego, lecz Pana Ukrzyżowanego głosimy, aż przyjdzie znów"
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Bóg przewidział zamianę serc: "I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Nie będziemy mieli serc, z których pod wpływem świata wypływa nieczystość = świat nie uczyni katolików nieczystymi. "Nie z waszego powodu to czynię, domu Izraela, ale dla świętego imienia mojego, które bezcześciliście wśród ludów pogańskich, do których przyszliście. Chcę uświęcić wielkie imię moje, które zbezczeszczone jest pośród ludów, zbezczeszczone przez was pośród nich, i poznają ludy, że Ja jestem Pan - wyrocznia Pana Boga - gdy okażę się Świętym względem was przed ich oczami." Aby każdy katolik miał nadzieję = "Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego."; "BĘDZIESZ prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga."
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Wiemy jednak, że co innego rodzi się w sercu ludzkim pod wpływem Ducha Świętego, a co innego pod wpływem ducha tego świata. Jeśli świat rodzi w sercach członków Kościoła martwe uczynki - to je przecież wyznaje katolik na spowiedzi, oczyszcza się z "grzechów świata" = "Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami." Nie są to owoce, które mają swój dom w sercu Oblubienicy Kościoła lecz są to owoce świata, z których jest Oblubienica oczyszczana = "Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was." = Czy nie doświadczamy tych delikatnych ale realnych znaków zainteresowania nami, zaaranżowanych codziennie przez naszego Boskiego Oblubieńca? = "Bo któryż wielki naród ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy?" Oczyszczenie serca Oblubienicy z wpływów świata, to zbyt mało...
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Czy świat może zanieczyścić Kościół? Skoro dzisiejsze Czytania mówią aby "zachować siebie samego nieskażonym wpływami świata" Najwidoczniej świat może wpłynąć na to, co wypływa z ludzkiego serca: "Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym." Gdyby świat nie miał wpływu na ludzie serce, czy Bóg ostrzegałby Kościół przed światem mówiąc: "A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe." Gdyby świat wpływał na serce ludzkie tak, że owocem tego wpływu byłyby: "miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa.", wówczas dostosowanie nauki Kościoła do świata byłoby mo
ponad 1 rok temu / Stefania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.