DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

Czy tradycyjna pobożność Maryjna jest nieaktualna?

Czy tradycyjna pobożność Maryjna jest nieaktualna?
Zdjęcie ilustracyjne. (domena publiczna, edit: PCh24)

Tradycyjne formy pobożności w oczach niektórych katolików są już nieaktualne. W liberalno-katolickich periodykach krytykuje się religijność ludową, wyrażającą się na przykład w czci dla Matki Bożej i częstym odmawianiu Różańców. Podejście to kłóci się z nauczaniem Kościoła.

 

Pan Jezus zachęcał do wytrwałej, nieustannej modlitwy „powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni modlić się i nie ustawać: W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: Obroń mnie przed moim przeciwnikiem! Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie.

 

I Pan dodał: Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” [Biblia Tysiąclecia Łk 18; 1-8].

 

Papieże zachęcają do odmawiania Różańca

Leon XIII wezwał do zachowania starego zwyczaju odmawiania Różańców i gromadzenia się przy figurze Matki Bożej po zakończonym dniu pracy [Leon XIII, Fidentem Piumque Animum n. 2 / papalencyclicals.net].

 

Benedykt XV pisał zaś, że „Kościół przede wszystkim za pośrednictwem Różańca zawsze odnajdywał w Maryi Matkę Łaskawą i Matkę Miłosierną zgodnie ze słowami zwyczajowo skierowanego do Niej pozdrowienia Ave Maria. Dlatego papieże przy każdej okazji zachwalali najpiękniejszymi słowami Różaniec Maryjny i wzbogacali go apostolskimi odpustami” [Benedykt XV, Fausto appetente n. 11 / piotrskarga.pl].

 

Pius XII podkreślał, że „na nic się zda wysiłek zmierzający do zaradzenia dekadencji, w jakiej się znalazło społeczeństwo świeckie, jeżeli rodzina będąca początkiem i fundamentem całej społeczności ludzkiej nie zacznie się stosować z całą gorliwością do prawa Ewangelii. I stwierdzamy, że do należytego wypełnienia tego trudnego zadania jest stosowny przede wszystkim zwyczaj odmawiania Różańca w rodzinie. [...] Zatem raz jeszcze nie wahamy się stwierdzić publicznie z całą stanowczością, że pokładamy wielką nadzieję w Różańcu Matki Bożej jako remedium na zło naszych czasów [Encyklika Ingruentium malorum n. 13 i 15 / piotrskarga.pl].

 

Sobór Watykański II o kulcie Maryi

Z kolei Sobór Watykański II wezwał „wszystkich synów Kościoła, aby szczerze popierali kult Błogosławionej Dziewicy, szczególnie liturgiczny, a praktyki i zbożne ćwiczenia ku Jej czci zalecane w ciągu wieków przez Urząd Nauczycielski cenili wysoko i to, co postanowione było w minionych czasach o kulcie obrazów Chrystusa, Błogosławionej Dziewicy i Świętych, pobożnie zachowywali”. [Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen Gentium”, n. 67 / ptm.rel.pl]

Jan XXIII podkreślał, że „jako ćwiczenie pobożności chrześcijańskiej wśród wiernych obrządku rzymskiego Różaniec zajmuje pierwsze miejsce po Mszy świętej i brewiarzu dla duchownych i po uczestnictwie w sakramentach dla świeckich [List apostolski Il religioso convegno / piotrkarga.pl].

 

Różaniec streszczeniem Ewangelii

Paweł VI przypomniał zaś, że Różaniec nazwano „streszczeniem całej Ewangelii”. Podkreślił, że „poprzednicy Nasi bowiem bardzo wiele uwagi i szczególnej troski poświęcili dla zalecenia tej modlitwy. Kilkakrotnie zachęcali oni chrześcijan, by często odmawiali różaniec; starali się o jego szersze upowszechnienie; wyjaśniali jego szczególną naturę. Ponadto uznali, że nadaje się on do pielęgnowania modlitwy kontemplacyjnej, która równocześnie jest modlitwą pochwalną i błagalną. Wreszcie wysławiali jego istotne znaczenie i moc dla rozwoju życia chrześcijańskiego oraz wzrostu gorliwości w pozyskiwaniu dusz” [Paweł VI, Marialis Cultus, n. 42 / kosciol.wiara.pl].

 

„Nie ulega jednak wątpliwości, iż – po Liturgii godzin, w której modlitwa domowa może dosięgnąć szczytu – koronkę Najświętszej Maryi Panny trzeba zaliczyć do najwspanialszych i najskuteczniejszych wspólnych modlitw, do zanoszenia których wżywa się rodzinę chrześcijańską” [Paweł VI, Marialis Cultus, n. 52 / kosciol.wiara.pl].

 

Modlitwa umiłowana przez świętych

Jak nauczał święty Jan Paweł II „Różaniec Najświętszej Maryi Panny, który pod tchnieniem Ducha Bożego rozwinął się stopniowo w drugim tysiącleciu, to modlitwa umiłowana przez licznych świętych, a Urząd Nauczycielski Kościoła często do niej zachęca. W swej prostocie i głębi pozostaje ona również w obecnym trzecim tysiącleciu, które dopiero co się zaczęło, modlitwą o wielkim znaczeniu, przynoszącą owoce świętości.

 

Jest ona dobrze osadzona w duchowości chrześcijaństwa, które — po dwóch tysiącach lat — nic nie straciło ze swej pierwotnej świeżości i czuje, że Duch Boży pobudza je do wypłynięcia na głębię, by opowiadać światu, a nawet wołać o Chrystusie jako Panu i Zbawicielu, jako drodze, prawdzie i życiu, jako celu historii ludzkiej, punkcie, ku któremu zwracają się pragnienia historii i cywilizacji” [Jan Paweł II, Rosarium Virgins Mariae, n. 1 / opoka.org.pl].

 

Modlitwa medytacyjna

Benedykt XVI podkreślał natomiast, że „różaniec jest modlitwą medytacyjną: powtarzając Zdrowaś Mario, jesteśmy zapraszani do przemyślenia na nowo głoszonej tajemnicy. Możemy się także zatrzymać nad jakimś intensywnym doświadczeniem duchowym, nad słowami, które szczególnie głęboko zapadły w naszym sercu podczas udziału w niedzielnej Eucharystii. Jak więc widzicie, jest wiele sposobów medytacji i nawiązania w ten sposób kontaktu z Bogiem, przybliżenia się do Boga i w ten sposób znalezienia się na drodze prowadzącej do Nieba” [Audiencja ogólna Benedykta XVI - 17 sierpnia 2011 / kapucyni.pl].

 

 

mjend

Przypisy wewnątrz cytowanych dokumentów usunięto w celu poprawy czytelności.

 

 

Inne teksty cyklu #błędy współczesności:

 

Zaczynamy cykl #błędy współczesności. Bo nauka Kościoła jest wieczna! 

Ubóstwienie ubóstwa. Czy bieda wystarczy do zbawienia?

Ekumenizm ponad wszystko?

Przede wszystkim filantropia?

„Starsi bracia” ważniejsi niż Prawda?

Miłość to tylko uczucie?

„Dobroludzizm”. Czy istnieje szczęście bez Boga?

Zbawienie należne z automatu?

Protestantyzm równie dobry co katolicyzm?

Zgubne konsekwencje odrzucenia prymatu Piotra

Czy komunizm można pogodzić z chrześcijaństwem?

Biedny Kościół? Nie tędy droga?

Czy to możliwe, aby piekło nie istniało?

Katoliccy nauczyciele mają nauczać po laicku?

Czy chrzestny może być niewierzący lub „niepraktykujący”?

Obrona własności prywatnej nie ma nic wspólnego z religią?

Bezżenność dla Królestwa – przeżytek i okrucieństwo?

Wiara w cuda – znak staroświeckości czy pobożności rozumnej?

Misje. Działanie na rzecz praw człowieka czy nawracanie?

Chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga?

Boże Miłosierdzie. Pan Jezus nie okazywał surowości?

Czy Kościół może przestać być święty?

Zapomniane prawdy o Matce Bożej

Czy ideologiczny wegetarianizm i ekologizm można pogodzić z nauką Kościoła?

Własność  prywatna i kolektywna - tak samo dobre?

Prawdy wiary – tworzone przez wierzących czy nauczane przez Kościół?

Czy nakazy i posłuch są sprzeczne z nauką Kościoła?

Czy chrześcijaństwo bez krzyża i cierpienia jest możliwe?

Jak właściwie odczytać encyklikę Humanae vitae?

Czy rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do sakramentów?

Czy egalitaryzm można pogodzić z nauką Kościoła?

Czy Kościół nie powinien nawracać?

Czy teolog może pogardzać Tradycją?

Czy dostosowanie nauki Kościoła do świata jest możliwe? 

 

 


DATA: 2018-09-11 07:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Usłyszeliście już dzisiejsze Czytania? (1 Kor 5, 1-8) "Ja zaś, nieobecny wprawdzie ciałem, ale obecny duchem, już potępiłem, tak jakbym był wśród was, sprawcę owego przestępstwa." Polecam "o Augustyn Pelanowski Jakie sa konsekwencje naszych czynów" z Wiara, Opublikowany 6 cze 2018
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Mariam, Bogarodzica, Królowa Polski - "która otrzymała władzę i posłannictwo by zmiażdżyć łeb szatana" - to Ona ma przygotować świat na ostateczne przyjście zbawiciela-mściciela Jezusa Chrystusa, jakim trzeba być ślepcem by nie prosić Jej wstawiennictwa, by nie szukać u Niej rady, by w Niej nie widzieć ratunku! My, Polacy zostaliśmy zaproszeni do wspomagania Matki Bożej w Jej walce z szatanem, właśnie Różańcem, pokutą i postem! Nie zawiedźmy Jej!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Posąg już się pojawił we śnie Nabuchodonozora o Kościele = "Był on bardzo wielki i bił od niego nadzwyczajny blask." W tym kontekście "postawią tam ohydny posąg - bluźnierczą obrzydliwość." oznacza inny kościół. Historia o wierności Zuzanny - pokazuje ją jako Oblubienicę = żonę, której wierność chcieli splugawić starcy = nierządnica, kościół światowy ale im się nie udało, bo Dawid - tu obraz samego Chrystusa lub/i sprawiedliwych jak Mojżesz i Aaron, wziął ją w obronę i zniszczył zakusy starców. Cyrus i "Fałszywy kult Bela"; "Fałszywy kult smoka" - to czasy, gdy odbudowany po trzech dniach Kościół, przyniesie wiarę na nowo światu, tak jak pisał Ks. Ratzinger: "Ale kiedy minie już proces tego odsiewania, wielka moc popłynie z bardziej uduchowionego i uproszczonego Kościoła...Następnie odkryją małą trzódkę wyznawców jako coś całkowicie nowego. Odkryją ją jako nadzieję, która jest im przeznaczona, odpowiedź, której zawsze potajemnie szukali." 
ponad 1 rok temu / Stefania
 
"Pod koniec ich panowania występni dopełnią miary swych grzechów i powstanie król zuchwały, przebiegły i podstępny...Będzie niszczył możnych i lud świętych. Z powodu jego przebiegłości jego oszustwa odniosą skutki. Będzie wyniosły w swoim sercu i niespodziewanie zniszczy wielu. Powstanie przeciw Najwyższemu z książąt, ale bez udziału ręki człowieka zostanie złamany."; "Jak długo będą trwać sprawy dotyczące tej wizji: zniesienie codziennej ofiary, przerażająca bezbożność oraz deptanie świątyni i jej służby? Odpowiedział mu: Aż do dwóch tysięcy trzystu wieczorów i poranków. Potem świątynia zostanie oczyszczona." Rok hebrajski ma 360 dni, a nie 365 dni, ale my możemy liczyć według naszego czasu. Będzie panował 6 lat i 3 mies. to jest 2300 dni = Rozdz. 8 wers 14 Ks. Daniela. Czas zniesienia Ofiary to 1290 dni to jest 3 lata i 5 mies. Szczęśliwy, kto wytrwa do 1335 dni, to jest 3,5 roku. "postawią tam ohydny posąg - bluźnierczą obrzydliwość." np. pomnik Lutra?
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Różnymi symbolicznymi postaciami: w Ks.Wyjścia, w Ks.Daniela, w Apokalipsie i innych jest opisana TA SAMA OSOBA. Można to rozpoznać po tym, że WSZYSTKIE TE POSTACIE CZYNIĄ TO SAMO. Są to różne figury tej samej osoby, która będzie miała udział w przekształceniu Kościoła, tj. w wyjściu Oblubienicy z nierządnicy. Faraon=Nabuchodonozor, król Babilonu=król Baltazar=mały róg wyrastający z czwartej bestii=inny król od poprzednich=mały róg wyrosły z kozła=król zuchwały, przebiegły i podstępny= "po nim wstąpi na tron człowiek znienawidzony przez wszystkich"=bestia, która miała rogi jak Baranek i mówiła jak smok itd. Z Ksiąg Pisma Św. wszystkich teraz nie wymieniam=poszukajcie kolejnych. Np.król Baltazar użył do światowych spraw osób i rzeczy poświęconych Bogu. "Będzie bluźnił przeciw Najwyższemu i będzie prześladował świętych Najwyższego...ZASIĄDZIE SĄD I ODBIERZE MU WŁADZĘ." Później będzie już tylko duchowe Królestwo - wieczne i prawdziwe.
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Ks.Daniela R.4,7-14. Tak samo drugi sen - opisuje Kościół, który jest drzewem. Takim samym jak to opisane w Ewangelii, w którego cieniu gnieździły się ptaki itd. Zostanie z niego tylko korzeń i to w ziemi uciskany. Korzeń - wierna Reszta, mała trzódka w suchej ziemi = w wierze ale jak w piecu rozpalonym (gdzie znalazło się trzech młodzieńców) uciskana "w okowach". Serce zwierzęce, to serce posłuszne instynktowi duchowemu/natchnieniom łaski działającej Ducha Świętego, nie serce rozumujące/filozofujące oparte na ludzkiej mądrości. Są to lata, gdy Kościół będzie zarośnięty trawą - nie pielęgnowany przez sługi ale za to zwilżany rosą = Duchem Świętym. Trawę będzie jadł Kościół - czyli pokarm bez ziarna - jakby plewy przemów fałszywych pasterzy/najemników. Pasterzem małej trzódki będzie sam Duch Św.=R.3,49-50:"anioł Pański zstąpił do pieca, w którym był Azariasz i jego przyjaciele, i odrzucił z pieca płomienie ognia. Sprowadził do środka pieca orzeźwiający wiatr" 
ponad 1 rok temu / Stefania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.