DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Czy papież może zmieniać doktrynę?

Czy papież może zmieniać doktrynę?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

O ile jedni kwestionują autorytet papieski, o tyle inni błędnie go postrzegają. Tymczasem choć papież jest głową Kościoła, nad nim znajduje się Ktoś jeszcze: Pan Jezus. Władza papieska pozostaje zatem służebna wobec Ewangelii

 

Jak czytamy w komentarzu do Biblii Tysiąclecia „Piotr uważał przepisy Prawa ST o pokarmach i obmyciach obrzędowych za nie obowiązujące, tu jednak ustąpił wobec gorliwości zwolenników judaizmu ze względów taktycznych, by uniknąć niepokojów”. Ta niekonsekwentna postawa spotkała się z jawnym oporem świętego Pawła. Apostoł Narodów pisał do Galatów:

 

„Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się usuwać i trzymać się z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania.

 

To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę. Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich:  Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich”? [Biblia Tysiąclecia; Ga 2; 11-14].

 

Upomnienie świętego Pawła komentuje święty Tomasz w Summie Teologicznej „w ten sposób Paweł nie byłby zganił Piotra, gdyby pod pewnym względem nie był mu równy, mianowicie pod względem obrony wiary. Natomiast upomnieć po cichu i z szacunkiem może nawet ten, kto nie jest równy.

Taki sposób upomnienia zaleca Apostoł w liście do Kolosan: powiedzcie Archippowi: bacz, abyś wypełnił posługę. Z drugiej jednak strony trzeba wiedzieć, że w wypadku zagrożenia dla wiary, podwładni powinni upominać przełożonych nawet publicznie. I tak nawet Paweł, który był podwładnym Piotra, strofował go publicznie, a powodem tego było grożące zaburzenie w sprawach wiary.

 

I tak to rozumie Glossa Augustyna do listu do Galatów mówiąc: sam Piotr dał przykład przełożonym, by w wypadku zejścia z prostej drogi nie oburzali się na upomnienia podwładnych” [Święty Tomasz, Summa teologiczna II-II art. 33 / katedra.uksw.edu.pl].

 

Cel władzy papieskiej

Jak czytamy w konstytucji dogmatycznej Pastor Aeternus „następcom Piotra Duch Święty został obiecany nie w tym celu, by na podstawie Jego objawienia podawali nową naukę, lecz aby przy Jego pomocy święcie zachowywali i wiernie wyjaśniali objawienie otrzymane przez Apostołów, tzn. depozyt wiary” [Brewarium Fidei 672 / katolik.pl].

 

Gdyby hipotetycznie doszło kiedyś do sytuacji popadnięcia przez papieża w herezję, to nie oznaczałoby, że ludzie muszą iść za tą herezją. Jak bowiem zauważył Innocenty III „tym bardziej nie może się rzymski papież chlubić, ponieważ może być sądzony przez ludzi – a raczej, można wykazać, że już został osądzony, jeśli utraci swoją właściwość popadając w herezję; gdyż ten, kto nie wierzy już został osądzony” [Sermo 4: In Consecratione, PL 218, 670 / ultramontes.pl].

 

XII-wieczny prawnik kanoniczny Gracjan (cytowany przez kardynała Leo Raymonda Burke) twierdził, że nie wolno upominać papieża poza przypadkiem podejrzenia jego odstępstwa od wiary [13.04.2018 / lifesitenews.com].

 

Prawa wiernych

Kodeks Prawa Kanonicznego podkreśla, że wierni dysponują prawem do ujawniania swojego zdania w kwestiach dotyczących dobra Kościoła „stosownie do posiadanej wiedzy, kompetencji i zdolności, jakie posiadają, przysługuje im prawo, a niekiedy nawet obowiązek wyjawiania swojego zdania świętym pasterzom w sprawach dotyczących dobra Kościoła, oraz – zachowując nienaruszalność wiary i obyczajów, szacunek wobec pasterzy, biorąc pod uwagę wspólny pożytek i godność osoby – podawania go do wiadomości innym wiernym” [Kodeks Prawa Kanonicznego Kan. 212 §3].

 

Bardziej należy słuchać Boga niż ludzi

Apostołowie za głoszenie Ewangelii zostali skarceni przez Sanhedryn. Nie podporządkowali się jednak żydowskiej władzy religijnej. Jak czytamy na kartach Pisma Świętego „przyprowadziwszy ich stawili przed Sanhedrynem, a arcykapłan zapytał: Zakazaliśmy wam surowo, abyście nie nauczali w to imię, a oto napełniliście Jerozolimę waszą nauką i chcecie ściągnąć na nas krew tego Człowieka? Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi - odpowiedział Piotr i Apostołowie” [Biblia Tysiąclecia Dz 5; 27-29].

 

Święty Paweł podkreśla, że nikt, nawet prawowita władza kościelna, nie posiada prawa do zmieniania Ewangelii. „Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy – niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście – niech będzie przeklęty!” [Biblia Tysiąclecia Ga 1; 8-9].

 

 

mjend

 

 

Inne teksty cyklu #błędy współczesności:

 

Zaczynamy cykl #błędy współczesności. Bo nauka Kościoła jest wieczna! 

Ubóstwienie ubóstwa. Czy bieda wystarczy do zbawienia?

Ekumenizm ponad wszystko?

Przede wszystkim filantropia?

„Starsi bracia” ważniejsi niż Prawda?

Miłość to tylko uczucie?

„Dobroludzizm”. Czy istnieje szczęście bez Boga?

Zbawienie należne z automatu?

Protestantyzm równie dobry co katolicyzm?

Zgubne konsekwencje odrzucenia prymatu Piotra

Czy komunizm można pogodzić z chrześcijaństwem?

Biedny Kościół? Nie tędy droga?

Czy to możliwe, aby piekło nie istniało?

Katoliccy nauczyciele mają nauczać po laicku?

Czy chrzestny może być niewierzący lub „niepraktykujący”?

Obrona własności prywatnej nie ma nic wspólnego z religią?

Bezżenność dla Królestwa – przeżytek i okrucieństwo?

Wiara w cuda – znak staroświeckości czy pobożności rozumnej?

Misje. Działanie na rzecz praw człowieka czy nawracanie?

Chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga?

Boże Miłosierdzie. Pan Jezus nie okazywał surowości?

Czy Kościół może przestać być święty?

Zapomniane prawdy o Matce Bożej

Czy ideologiczny wegetarianizm i ekologizm można pogodzić z nauką Kościoła?

Własność  prywatna i kolektywna - tak samo dobre?

Prawdy wiary – tworzone przez wierzących czy nauczane przez Kościół?

Czy nakazy i posłuch są sprzeczne z nauką Kościoła?

Czy chrześcijaństwo bez krzyża i cierpienia jest możliwe?

Jak właściwie odczytać encyklikę Humanae vitae?

Czy rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do sakramentów?

Czy egalitaryzm można pogodzić z nauką Kościoła?

Czy Kościół nie powinien nawracać?

Czy teolog może pogardzać Tradycją?

Czy dostosowanie nauki Kościoła do świata jest możliwe? 

Czy tradycyjna pobożność Maryjna jest nieaktualna?


 


DATA: 2018-09-18 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nad papieżem jest Jezus.Stwierdza artykuł. Czy mam rozumieć, że palenie ludzi żywych za poglądy jest sprawą papieża i jego doktryny czy sprawą Jezusa który jest nad papieżem? Tylko pytam
3 miesiące temu / ABC
 
Biorąc to pod uwagę, ciężko nie mieć wątpliwości co do dogmatu o nieomylności papieża. Jeśli ma jedynie podtrzymywać dotychczasowy depozyt, to po co ten dogmat? A jeśli powie coś nowego, zawsze znajdą się tacy hierarchowie i teologowie, który za tym pójdą, uważając, że prawidłowo rozwija znane już prawdy i tacy, którzy zarzucą mu zmianę nauki. Zastrzeżenie, że nieomylność dotyczy tylko wiary i moralności wydaje mi się słabe: papież prawie zawsze mówi o tych sprawach, a nie o pogodzie, a przecież nie każda jego wypowiedź jest wypowiedzią ex catedra. A czym jest nauczanie ex catedra czy np. każde zdanie z bulli czy encykliki jest wiążące dla wiernych, mało kto wie. "Tradycjonaliści" potrafią cytować jako objawienie bulle odbierające swobody gospodarcze Żydom czy luteranom. "Postępowcy" to samo czynią z co bardziej liberalnymi wypowiedziami papieża Franciszka.
5 miesięcy temu / Krzysztof
 
nn - Wiara Katolicka to jest Jedyna Powszechnie Uznana za Prawdziwie OBJAWIONĄ! to przemieszanie poziomów znaczeń i odniesień tworzy chaos nie do zniesienia. Jak można wyrazić takie zdanie: "Doktryna nie pasująca do współczesnego stanu rozumienia religii" - Gdzieś uciekło sedno nauki Chrystusa: Aby być zbawionym trzeba to .. . i to! Tu nie chodzi o gacie w jakich pojawisz się na sądzie ostatecznym, czy zgodne z modą czy nie, tu chodzi o Twoje SUMIENIE!!! Sumienie obciąża grzech , a co jest grzechem mamy ogłoszone - wszystko co obraża Stwórcę! Jak można pojęcie grzechu sprowadzić do czasowych mód i slangów językowych. Czy Mord sprawia problem, albo nieczystość, a może nie kradnij, ani nie pożądaj?! Czego nie rozumie współczesny człowiek z Ewangelii?! Czego, może, że nie powinien zuchwale wierzyć w miłosierdzie?! W razie problemów, służę radą gdzie i jak to biedne średniowiecze zrozumieć, bo bez tego zrozumienia, marne widoki na radosne ucztowanie w gronie Świętych!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Każdy katolik słowa Chrystusa rozumie po swojemu wychowany na tradycji prawie średniowiecznej do dziś w dużej mierze jeszcze istniejącej w Kościele.Gdy ma okazję to głosi swoją doktrynę nie pasującą do współczesnego stanu rozumienia religii.Cytowania różnych zwrotów religijnych ma się nijak do kierunku współczesnej drogi przemian w Kościele.Chciałby,aby papież jako głowa Kościoła dostosowywał swoje nauczanie do jego rozumienia wykładni wiary.Papież Franciszek zaś chce Kościół uporządkować oraz dostosować do współczesności cywilizacyjnej.W historii Kościoła, aby istnieć to rzecz normalna.Jak widać konserwatyzm w Kościele tkwi dość mocno.Walka papieża Franciszka o dobro Kościoła jednak napotyka nawet na zmasowany sprzeciw.Myślę,że zwycięży rozsądek.Że jednak Papież Franciszek przezwycięży sprzeciwy.
ponad 1 rok temu / nn
 
Każdy katolik słowa Chrystusa rozumie po swojemu wychowany na tradycji prawie średniowiecznej do dziś w dużej mierze jeszcze istniejącej w Kościele.Gdy ma okazję to głosi swoją doktrynę nie pasującą do współczesnego stanu rozumienia religii.Cytowania różnych zwrotów religijnych ma się nijak do kierunku współczesnej drogi przemian w Kościele.Chciałby,aby papież jako głowa Kościoła dostosowywał swoje nauczanie do jego rozumienia wykładni wiary.Papież Franciszek zaś chce Kościół uporządkować oraz dostosować do współczesności cywilizacyjnej.W historii Kościoła, aby istnieć to rzecz normalna.Jak widać konserwatyzm w Kościele tkwi dość mocno.Walka papieża Franciszka o dobro Kościoła jednak napotyka nawet na zmasowany sprzeciw.Myślę,że zwycięży rozsądek.Że jednak Papież Franciszek przezwycięży sprzeciwy.
ponad 1 rok temu / nn
 
@Jan, Tu jest wytłumaczone lepiej, niż ja umiałabym wytłumaczyć: "o. Augustyn Pelanowski. Jesteś Samarią jeśli nie strzeżesz Słów Pana. Ozeasz cz. 2." z Prorok, Opublikowany 16 wrz 2018 Kochany Ojciec Augustyn, dany nam na czasy ostateczne...Dzięki Ci, Boże za Twoich Kapłanów!
ponad 1 rok temu / Stefania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.