DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Ta tak zwana tradycja nie powinna być w sprzeczność z Pismem Świętym. A jeżeli jest sprzeczność, to co jest ważniejsze tradycja, czy Słowo Boże?
1 miesiąc temu / ED
 
Na tak poważne pytanie zadane przez PCH czytelnikom a motywowane troską o DOBRO wiernych Kościoła Katolickiego POWINIEN ODPOWIEDZIEĆ ekspert, któremu ZAMKNIĘTO USTA Ksiądz prof. T. Guz. Niezrozumiałym jest >kneblowanie ust< czy przez >prośbę< czy też nakaz przez Biskupów osobom, które poświęciły życie do poznania PRAWDY. Dziś ich praca i dokumenty kolidują z polityką nowego ekumenicznego kościoła. Wierni oczekują OPINII od Ks. Prof. Guza.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Dla Boga jest ważne, czy realizuję cel, dla którego mnie stworzył i powołał. Jeśli stworzył mnie jako lampę, a ja świecę, choć nie podoba mi się jaką lampą jestem - to przecież Bóg jest ze mnie zadowolony - bo świecę, nawet, gdy ja nie jestem z siebie zadowolona, bo wolałabym być np. zieloną lampą i z kryształu, a jestem niebieską i z cienkiego szkła. Dla Boga ważne jest czy jestem matką - czy wydaję Słowo światu, czy też zachowuję je tylko dla siebie - znajdując sobie różne powody dlaczego nie podam nikomu otrzymanego Słowa...Katolikowi nie wystarczy znać Pismo Święte, nawet je pamiętać - ważne jest aby się dzielił usłyszanym osobiście Słowem ze światem, pokazując w jaki sposób Bóg rozmawia z nim przez Słowo w codzienności. Bo Bóg tak chce się dawać światu - przez lampy, przez matki lub braci (bo nie chodzi tylko o kobiety). Czy właśnie tego nie uczy nas Tradycja? Dzielenia się Słowem, które się przeżyło osobiście? Pięknie się dzielił Słowem np. św. Augustyn.
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Przykład słów z Czytań, które wczoraj i dziś usłyszałam, jako komentarz Boga do tego, co działo się w moim sercu: "udziałem głupich jest hańba";"Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz umieszcza na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło." Zrozumiałam tak - choć wyjdzie na jaw np. to, że jestem głupia, to nie przeszkadza to Bogu, abym się dzieliła światłem, które mi daje. Bóg uczynił mnie duszą "z rodziny cherubów" jak lampę = nie dla jej ukrycia. Dziś z Czytań dotarło do mnie słowo "matką" - zrozumiałam, że nie jestem dla Pana Jezusa tylko "głupią" lampą = głupią kobietą. Jestem niezbędną matką, która rodzi, bo wydaje z siebie na świat przyjęte Słowo. Bez znaczenia jest to, jaką jestem lampą - głupią czy mądrą, w moich oczach. Dla Boga ważne, że świecę. Ważne, że daję Słowo światu.
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Większość ludzi nawet potrafiących czytać , ma kłopoty ze zrozumieniem przeczytanego tekstu . Tak jesteśmy stworzeni . Z tego powodu protestancki postulat ograniczenia sie tylko do Pisma św wykluczałby z możliwości bycia chrześcijaninem większość ludzi. Nie jest do końca jasne - ponieważ nikt nie zajmuje się badaniem początków protestatntyzmu - czy nie taki zamysł przyświęcał Lutrowi i innym fundatorom herezji protestanckiej. W końcu w protestantyzmie integralną częścią jest antchrześcijańska doktryna predestynacji
ponad 1 rok temu / Mirek
 
Niestety mamy problem, bo Urząd Nauczycielski Kościoła zaaprobował Komunię Świętą dla rozwodników. W związku z czym mam dysonans poznawczy nieznany mi wcześniej: odrzucić Pismo Święte czy Urząd Nauczycielski?
ponad 1 rok temu / ma
 
Czy katolikowi wystarczy tylko Pismo Święte ? Czy katolikowi wystarczy tylko to albo tylko tamto? No nie! Bo katolikowi może wystarczyć tylko Osoba. Bo katolik ma relację z Osobą Boga, a reszta to tylko narzędzia komunikacji - takim narzędziem rozmowy jest też m.in. Pismo Święte. A jak się nauczyć tego języka Boga - to mówi Tradycja - czyli jak interpretować. Ale sama Tradycja też nie wystarczy - bo bez Ducha Świętego nawet znajomość języka = Tradycji ani posiadanie książki z tym językiem = Pisma, nie sprawi, że zaiskrzy między Osobami - czyli, że będzie możliwa relacja - bliskość...Zbawienie!
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Siewca jest ważniejszy od ziarna = od słowa (z małej, bo tekst z Czytań do mnie osobiście, który usłyszałam) i od gleby = jakości duszy (w różnym czasie). O. Augustyn żałował protestantów, że mają tylko żółte kartki (jak żółty ser) Pisma. My mamy Maryję, sakramenty i przede wszystkim Siewcę = w Komunii Świętej. Jak pięknie mówił Ks. Łukasz - Bóg korzysta ze Słowa aby okazać nam miłość = to dlatego mówi - rzuca ziarno Słowa hojnie wszędzie=wszystkim, jak Ojciec je marnotrawi z nadzieją na relację. Ma na tę relację mnóstwo sposobów, poza Listem np. Jego Obecność w Świętych - którą mamy dzięki Świętych Obcowaniu. Obecność Boga w Hostii konsekrowanej. Odkrywanie śladów Boga w wydarzeniach. Tradycja jest przed Pismem - nie tylko Apostolska ale też historia naszego życia z Bogiem (gdy nie umiemy jeszcze czytać) - to też tradycja (z małej). Mi nie wystarczy tylko Pismo Święte, a jestem katoliczką. Późno zaczęłam czytać częściej Pismo Święte - jakieś 4 lata temu dopi
ponad 1 rok temu / Stefania
 
>wielu katolików za jedyne źródło wiary uznaje Pismo Święte.< O jakich >katolikach< jest mowa ? Chyba autor ma na myśli >nowoczesnych< zreformowanych przez II S.W.II a osoby takie odrzucające lub zmieniające doktrynę, dogmaty i tradycję Kościoła Katolickiego NIE SĄ KATOLIKAMI chociaż tak o sobie myślą. Jednak subiektywne myśli ludzi nie sa problemem. To prawo wolności nawet do głupoty. PROBLEMEM jest to, że ZMIENIONO NAUKĘ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO, co odkrywają z przerażeniem wierni. Problemem jest to, że Kościół naszych rodziców, dziadków, poprzednich pokoleń został sprotestantyzowany bez zgody i WIEDZY WIERNYCH. Katolikom wmawia się , że te zmiany wymusza postęp cywilizacyjny i świat. Wielu poddaje się tym manipulacjom przyjmując za dogmat EWOLUCJONIZM. Pozostali odrzucają teorię Darwina, że pochodzą od >małpy< i nie porzucą prymatu ROZUMU człowieka stworzonego przez Boga i służącego Mu w pokorze.\\
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Czy katolikowi wystarczy tylko Pismo Święte? = Czy katolikowi wystarczy tylko Ziarno? "4 żywioły Karola Wojtyły" z wierszeireny wierszeireny, Opublikowany 26 paź 2009
ponad 1 rok temu / Stefania
 
87 Pamiętając o słowach Chrystusa skierowanych do Apostołów: *Kto was słucha, Mnie słucha* (Łk 10, 16)52, wierni z uległością przyjmują nauczanie i wskazania, które są im przekazywane w różnych formach przez ich pasterzy. Hmmm... ta uległość brzmi dość ryzykownie dzisiaj, gdy tyle dyskutuje się o adhortacjach J.Bergoglio... Na szczęście dla nas wszystkich jest pouczenie Św.Pawła Apostoła z Listu do Galatów - 1.8... Czyli nie tylko "wystarczy", ale może wręcz "wyłącznie"....???
ponad 1 rok temu / delgado
 
pani zdziwiona - cały artykuł jest o tym że nie wystarczy. Katolikowi. Inne grupy same sobie określają co jest pismem świętym i lokalnie lub osobiście określają jak je interpretować. Ciężko nawet argumentować bo ilość sekt protestanckich i ich interpretacji pisma jest trudna do ogarnięcia i nie wiadomo co do kogo dotrze...
ponad 1 rok temu / Wojtek
 
Maryja jako doskonała Apostołka przynosi nam Słowo Boże w objawieniach.
ponad 1 rok temu / Obserwator
 
Bo wystarczy!
ponad 1 rok temu / Zdziwiona
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.