DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Środa Popielcowa. Jak ją godnie przeżyć, czego nie jeść i skąd wziął się zwyczaj posypywania głów?

Środa Popielcowa. Jak ją godnie przeżyć, czego nie jeść i skąd wziął się zwyczaj posypywania głów?
Fotograf: MARIAN ZUBRZYCKI /Archiwum: Forum

Popielec to jeden z dwóch dni w roku liturgicznym – oprócz Wielkiego Piątku – gdy wiernych obowiązuje post ścisły. Sprowadzanie tej niezwykłej środy jedynie do aspektu dietetycznego byłoby jednak spłyceniem tematu. Dlatego też prezentujemy Państwu teksty poświęcone zagadnieniu, które w sposób szeroki ujmują problematykę środy popielcowej.

 

Aby przeczytać cały tekst, należy kliknąć w jego tytuł.

 

6 rzeczy, których nie wiesz o Środzie Popielcowej

Środa Popielcowa to zwyczaj niezwykle dobrze wrośnięty w katolicką i polską tradycję. Pod pewnymi względami obecne zwyczaje są identyczne jak te sprzed stuleci. Chodzi tu o posypywanie głów popiołem i szeroko rozumiany post. Pod pewnymi względami dawne zwyczaje zupełnie nie przypominały tych współczesnych.

 

Jak to drzewiej bywało, czyli nieznane Popielcowe zwyczaje

Wstępna Środa, Popielec czy Środa Popielcowa - niezależnie od nazwy, dzień rozpoczynający w Kościele Wielki Post miał zawsze wyjątkowy charakter. Wbrew pozorom jednak minione epoki nie zawsze łączyły tę datę z zadumą i umartwieniem.

 

Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu

Środa Popielcowa – dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty - przypada w tym roku 26 lutego. Ten dzień ma pobudzić do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.

 

W jakim duchu trzeba pościć?

Wartość każdego naszego uczynku, a więc i wszelkie rodzaje postu – zależy od ducha, jaki go ożywia. Kościół poucza nas dziś o tym, jaki ma być prawdziwy duch pokuty.

 

Uczyńmy Post znów Wielkim!

Jak wyglądałby ulice naszych miast, nasze domy i miejsca pracy, jeśli Post rozpoczynający się we Środę Popielcową miałby stać się prawdziwie „Wielki”? Gdybyśmy przeżywali ten Święty Czas nie tylko jako jednostki, każdy według swego „rozeznania”, ale wspólnie, jak na katolicki naród przystało?

 

Post ścisły w Środę Popielcową. Czego nie jeść i ile posiłków wolno spożyć?

W środę 26 lutego Kościół rozpoczyna czas Wielkiego Postu. Pierwszy dzień tego okresu – popielec – wiąże się z określonymi praktykami pokutnymi. Przypominamy ważne szczegóły dotyczące przypadającego wtedy postu ścisłego.

 

Post i wstrzemięźliwość. A obowiązek Mszy Świętej? Czyli jak zachować się w Środę Popielcową

Wielki Post rozpoczyna Środa Popielcowa. Tego dnia w Kościołach celebrowana jest Msza Święta z niepowtarzalnym w całym roku liturgicznym posypaniem głów popiołem, zaś wierni zachowują – zgodnie z wynikającym z Prawa Kanonicznego obowiązkiem – post ścisły (ilościowy i jakościowy). Czy jednak w Popielec jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii?

  

   


DATA: 2020-02-26 20:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po co puszczacie tego Izydora Oracza. On chce z chrześcijaństwa zrobić islam.
1 miesiąc temu / Ktoś
 
,,Skoro jest nas 95% to chyba możemy narzucić swoją wolę tym 5%?" Nie jest was 95% Dane GUS mówią o 86% OCHRZCZONYCH. Jako że apostaci i osoby które deklarują się jakoś nie-katolicy a nie dokonały apostazji są wciąż liczeni jako katolicy to można że spokojem przypuszczać że odsetek katolikow jest niższy. Wystarczy popytać o podstawowe prawdy wiary. Według CBOS w zmartcychstanie Jezusa wierzy 66% Polaków, w Niebo-70%. 33% Polaków wyznaje wiarę w reinkarnację. Dominicantes to zaś około 36% Oczywiście są różnice regionalne. Więc wybacz Izydor- katolików w Polsce jest znacznie mniej- będzie dobrze jeśli będzie ich chociaż połowa. Już nawet wśród młodzieży tylko 63% deklaruje się jako wierzący, więc nie wygląda to za dobrze.
1 miesiąc temu / Anonimowy
 
Jażeli w miejscach publicznych jest zakaz spożywania alkoholu i palenia tytuniu, to czemu w te dwa dni w roku, symbolicznie nie zakazać jedzenia mięsa? Skoro jest nas 95% to chyba możemy narzucić swoją wolę tym 5%?
1 miesiąc temu / Izydor Oracz
 
Izydor, jedz na zdrowie, nikt Ci nie zabroni, co to kogo obchodzi, Twoja sprawa, Twoje sumienie, po co się chwalisz?
1 miesiąc temu / Mari
 
A ja będę jadł mięso dziś nawet publicznie i nikt mi tego nie zabroni
1 miesiąc temu / @Izydor Oracz
 
Izydor Oracz to pies ogrodnika, sam nie zje i drugiemu nieda.
1 miesiąc temu / Artur
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.