DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Uczyńmy Post znów Wielkim!

Uczyńmy Post znów Wielkim!
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE; Fot. Marek Lapis/FORUM

Jak wyglądałby ulice naszych miast, nasze domy i miejsca pracy, jeśli Post rozpoczynający się we Środę Popielcową miałby stać się prawdziwie „Wielki”? Gdybyśmy przeżywali ten Święty Czas nie tylko jako jednostki, każdy według swego „rozeznania”, ale wspólnie, jak na katolicki naród przystało?

 

Na początek małe ćwiczenie wyobraźni:

 

Oto Polska, kraj katolicki, wchodzi w czas Wielkiego Postu. Już wkrótce do naszych uszu dotrze wołanie zaczerpnięte z księgi proroka Joela:

 

Na Syjonie dmijcie w róg, zarządźcie święty post, ogłoście uroczyste zgromadzenie. Zbierzcie lud, zwołajcie świętą społeczność, zgromadźcie starców, zbierzcie dzieci, i ssących piersi!

 

Na sześć tygodni zamilkną wreszcie miejsca generujące niepotrzebny hałas, a zasadniczą kwestią stanie się jak najgodniejsze przeżycie Wielkiego Postu, a tym samym możliwie doskonałe przygotowanie na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Od tego zbożnego celu nie odciągają wykrzywione w rechocie twarze zawodowych wesołków spoglądające na nas z ekranów telewizyjnych, każdy piątek jako dzień szczególnie związany z rozpamiętywaniem Męki Pańskiej nabywa szczególnej oprawy. Polacy chcący skupić się na realizacji wielkopostnych postanowień omijają szerokim łukiem kina i inne miejsca oferujące  pseudorozrywkę nieprzystającą do czasu powagi i zadumy.

 

Wyobraźmy sobie ulice, które choć wiosna coraz mocniej pokazuje swoje nadejście, nie zaludniają się skąpo odzianymi osobnikami.

 

Wszyscy, i starsi i młodsi wiedzą, że rozpoczął się Święty Czas, którego nie można zmarnować, ponieważ kolejna szansa na nawrócenie może już nie nadejść…

 

Katolickich serc taka wizja nie powinna trwożyć, jeśli jednak budzi ona skrupuły i pytania w stylu „czy tak wypada”, to chyba można podejrzewać iż „ten świat” dokonał w nich niemałego spustoszenia.

Czyż bowiem Wielki Post nie stanowi właśnie czasu wyciszenia oraz maksymalnego skupienia na sprawach „wiecznych”.

 

To skąd zatem te wątpliwości?

 

Otóż różnice zdaje się robić zmiana punktu widzenia z jednostkowego na wspólnotowy.

Dobrze, że staramy się zmieniać nasze życie poprzez praktyki pokutne, znakomitą tego ilustracją są szczelnie wypełnione świątynie w Środę Popielcową (a nie jest to nawet święto obowiązkowe, czy dzień wolny od pracy) oraz poruszająco liczne uczestnictwo w Gorzkich Żalach i nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Czy nie godzi się jednak abyśmy, nie tylko w obrębie świątyń, mogli dostrzec, iż trwa Święty Czas?

 

Wola „upowszechniania” obyczajów katolickich nie powinna wynikać z poczucia triumfalizmu, czy chęci dominacji, ale z troski o zbawienie wieczne wszystkich dusz. Temu celowi służyć ma właściwe przeżycie Wielkiego Postu, zatem dlaczego z taką trudnością przychodzi nam choćby wyobrażenie sobie sytuacji, w której Polacy jako naród wkraczają na drogę nawrócenia?

 

W przeszłości polskim katolikom udawało się zabrzmieć jak wspólnota wpatrująca się w Niebo i zmierzająca do Boga. Tak było podczas Ślubów Lwowskich w 1656 roku oraz 300 lat później kiedy składaliśmy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Podobne było podczas Wielkiej Pokuty w 2016 roku a nade wszystko kiedy przed dwu laty przyjmowaliśmy Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

 

Wyjątkowość wspomnianych wydarzeń polegała m. in. na tym, iż uświadamiały one nam, iż wezwanie do zachowania Bożych Praw jest adresowane nie tylko do każdego z nas, ale do całych społeczeństw, narodów i państw. Ważne zatem jest nie tylko, abyśmy jako jednostki szli za głosem Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale także podążały za nim wszystkie wspólnoty w jakich przyszło nam żyć. To Jego odwiecznemu nauczaniu mają zatem zostać podporządkowane wszelkie prawa nimi rządzące.

 

Nie chciejmy usuwać z Bożych nakazów wezwania do postu! Uczyńmy go Wielkim!

 

Łukasz Karpiel


DATA: 2019-03-06 21:30
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Pana Obyczaj pomaga: "Czy sam fakt, że się "nie je mięsa w Popielec" nie jest już poważnym wstępem do dalszych działań na Drodze Duchowej? Zgadzam się. Oczywiście, że jest! Jeśli ktoś nie potrafi sobie odmówić przez 40 dni jedzenia mięsa, przy takiej bogatej dostępności innych artykułów spożywczych, to czy będzie potrafił oprzeć się innym pokusom? Pokusom takim jak takie "małe" codzienne kłamstwa, kombinatorstwa, lenistwo, itp. Drobiazgi, które jak kropla, drążą nasze życie, robiąc z nas duchowe pustynie. Krok, po kroku. Dlatego od takich małych rzeczy trzeba zacząć. Bo bez nich nie da się zbudować dużych. A potem okaże się, że bez tego mięsa dało się przeżyć, że jednak można ćwiczyć własną wolę i panowanie nad sobą.
ponad 1 rok temu / Cypisek
 
Poniżej, do Pana Ktoś: czy społeczeństwo, kultywujące tradycje katolickie jest bliższe Niebios, czy też nie? Czy sam fakt, że się "nie je mięsa w Popielec" nie jest już poważnym wstępem do dalszych działań na Drodze Duchowej? Dlaczego nasi Przodkowie pościli przez cały Wielki Post i w środy i w piątki poza oktawami w całym roku. Wszystko ma stać się katolickie, każdy obrządek, a publiczny - tym bardziej. Kryzys? Teraz jest kryzys, właśnie z powodu odejścia od katolicyzmu w życiu państwowym. Nie przekażemy dalej postu, to dzieci go nie poznadzą. W czym ma się manifestować nawrócenie wenętrzne, jak nie w zewnętrznych czynach? Po czym mają nas poznać, jak nie po miłości do katolickiego obrządku?
ponad 1 rok temu / Obyczaj pomaga.
 
"Perspektywy badawcze: Liturgia Wielkiego Tygodnia przed rokiem 1955." Za Sacerdos Hyacinthus
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Tak a propos wielkopostnych obyczajów: Zapraszam do odwiedzin jakiejkolwiek restauracji, baru czy stołówki w piątek i przyglądnięcia się, co jest zamawiane. W jednej zaprzyjaźnionej restauracjo-stołówce pani z obsługi powiedziała mi, w odpowiedzi na moje żale, że tak niewiele jest potraw jarskich i rybnych, iż "przygotowują ich mało, bo nie schodzą".
ponad 2 lata temu / Republikanin
 
Żadne okoliczności nawet największy ateizm nie jest przeszkodą by uczynki pokutne spełniać z właściwą intencją. Przeszkodą dla modlitwy, postu i jałmużny są nasze serca nieskore do nawrócenia. A bez skruszonego serca Pan Bóg nie może odpuścić nam grzechów i przebaczyć.I dlatego nie może nas zbawić. Jeśli modlitwa, post i jałmużna nie prowadzą do nawrócenia serca to na nic te czyny pokutne. Nie wymusimy siłą nawrócenia człowieka. Wprowadzimy tylko faryzejski post. Coś w rodzaju Ramadanu. Nie róbmy z chrześcijaństwa islamu! Choć jest w nas tęsknota by chrześcijanie nie wstydzili się swojej wiary i żyli nią na co dzień, to jednak droga muzułmańska jest fałszywa. To skupienie się na tym co widać musi w końcu doprowadzić do upadku tej religii. My słuchajmy słów Pana Jezusa, bo jak mówi św. Piotr tylko on ma słowa życia wiecznego.
ponad 2 lata temu / Ktoś c.d.
 
Wg mnie fałszywym jest założenie, że wieczne zbawienie zależy od tego, czy katolickie obyczaje będą rozpowszechnione czy też nie. Historia pokazuje, że zawsze wtedy, kiedy instytucje i tradycje katolickie (przez małe t) były rozpowszechnione przychodził kryzys. Jego źródło tkwi bowiem w tym, że ludzie tracą czujność. Oto bowiem są zwyczaje katolickie post jest widoczny na ulicach. To prowadzi do wniosku. Jesteśmy prawdziwymi katolikami. Ale serca mogą być daleko. Wiedział dobrze o tym Pan Jezus. Wie o tym i nasza Matka - Kościół. Dlatego też wczoraj słyszeliśmy słowa Świętej Ewangelii: Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać....Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą...A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie?.
ponad 2 lata temu / Ktoś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.