DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

6 rzeczy, których nie wiesz o Środzie Popielcowej

6 rzeczy, których nie wiesz o Środzie Popielcowej
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Środa Popielcowa to zwyczaj niezwykle dobrze wrośnięty w katolicką i polską tradycję. Pod pewnymi względami obecne zwyczaje są identyczne jak te sprzed stuleci. Chodzi tu o posypywanie głów popiołem i szeroko rozumiany post. Pod pewnymi względami dawne zwyczaje zupełnie nie przypominały tych współczesnych.

 

1. Wielki Post nie zawsze rozpoczynał się Środą Popielcową. W pierwszych stuleciach chrześcijaństwa trwał bowiem nie 40 dni, lecz 40 godzin. Obejmował zatem jedynie Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Post 40 dniowy wywodzi się z IV stulecia.

 

2. W Środę Popielcową zasłaniano obrazy i lustra kojarzące się ze zbytkiem. Chowano też ubrania i ozdobne suknie. Stroniono od żartów, a dzieciom chowano zabawki. Ponadto w dzień zwany ongiś Wstępną Środą czyszczono skrupulatnie naczynia, aby nie znajdował się na nich żaden ślad tłuszczu ani mięsa. Chodziło o doskonałe przygotowanie się do wielkiego postu.

 

3. Tradycja posypywania głów popiołem w okresie Wielkiego Postu wywodzi się z VIII wieku. Już w IX stuleciu stał się on powszechnym obrzędem w Kościele katolickim. Popiół służący do posypywania głów nie jest dobierany przypadkiem. Powinien bowiem pochodzić z palm wykorzystywanych w Niedzielę Palmową w ubiegłym roku.

 

4. Jeszcze w XIX wieku w Środę Popielcową toczyła się prawdziwa walka postu z karnawałem. Nim nastał wieczór, tańczono i praktykowano inne zwyczaje zapustne (związane z końcem karnawału). Jeden z nich to kłoda popielcowa. Pozostający w stanie wolnym musieli ciągnąć ciężką kłodę w ramach kary. Rzeczona kłoda symbolizowała jarzmo małżeńskie. W XVIII wieku zastępowano to zawieszaniem na plecach skorupek jaj lub śledzia. Poza drzwiami kościoła młodzież posypywała się też wzajemnie popiołem, często całymi workami. 

 

5. W wielkim poście jedzono żur z żytniej mąki. Spożywano go przez pokolenia. Raczyły się nim różne stany – od chłopów po książąt, a nawet monarchów. Po łacinie zupę nazywano glicerium, po rusku kysiel. W samą Środę Popielcową często poszczono o chlebie i wodzie.

 

6. Zwyczaje popielcowe różnią się w zależności od kraju. W Anglii na głowach wiernych kreśli się wilgotnym popiołem znak krzyża. Z kolei w Hiszpanii w Środę Popielcową odbywa się widowiskowy „entierro de la sardina” (pogrzeb sardynki). Wiąże się to ze zwyczajem spożywania ryb w okresie Wielkiego Postu. W ubiegłych stuleciach przez cały jego okres nie jedzono bowiem mięsa.

 

Źródła: środapopielcowa.com.pl / dziedzictwo.ekai.pl / niedziela.pl

mjend


DATA: 2019-03-07 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten kreślony w Anglii wilgotnym popiołem krzyż jest na prawie pół czoła i do tego czarny jak heban. Widoczny jak kamizelka odblaskowa. Wygląda to bardzo karykaturalnie i niepoważnie. Nie lubię Środy Popielcowej w Anglii. Ale z kolei łatwo poznaje się wierzących katolików na ulicy, którzy w pozostałe dni w roku są zupełnie niewidoczni...
1 miesiąc temu / kid
 
Moze powinno sie wprowadzic ponownie tzw podatek bykowy. Dla niezameznych, niezonatych i bezdzietnych ? Ile procent czytajacych tu stosowalo antykoncepcje ? 90%, wiecej ?
1 miesiąc temu / Moze
 
Bardzo wartosciowe informacje. Jestescie wspaniali
1 miesiąc temu / BokoszSzokob
 
Izydor Oracz zajmij się lepiej swoimi sprawami zamiast liczyć ile kto ma dzieci. To nie Twoja sprawa. Uważaj, bo może ktoś Ciebie zacząć punktować i kazać Ci ciągnąć różne kłody.
ponad 1 rok temu / Q
 
@krisbac: "nie bardzo wiem, o czym mówisz" ... ale sobie napiszę elaborat. Kompletnie mnie Pan nie zrozumiał.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Izydor Oracz jak najbardziej ma rację. Ludzie, którzy stosują antykoncepcję przyczyniają się do wymieranie narodu i torują drogę muzułmańskim najeźdcom. @Leaf427- nie bardzo wiem, o czym mówisz- w ramach walki z systemem przestać rodzić dzieci?! I co to rozwiąże? Wedug nauki Kościoła antykoncepcja jest zawsze grzechem ciężkim, niezależnie od tego kto jest u władzy i nie ma żadnego usprawiedliwienia. Chociaż jak najbardziej trzeba inaczej patrzeć na tych, którzy nie mają dzieci nie z tak czy inaczej usprawiedliwianej niechęci, tylko z rzeczywiście niezależnej od nich przyczyny jak np. bezpłodność.
ponad 1 rok temu / krisbac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.