DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Po synodzie: „odważne nawrócenie kulturowe” – jaka rola kobiet w Kościele?

Po synodzie: „odważne nawrócenie kulturowe” – jaka rola kobiet w Kościele?
REUTERS / FORUM

Do zwiększenia roli kobiet w Kościele zachęcał uczestników synodu między innymi kardynał Reinhard Marx. W kończącym synod dokumencie znalazło się takie właśnie wezwanie.

 

Ojcowie synodalni przegłosowali punkt 148. dokumentu końcowego, w następującym brzmieniu:

„Kościół, który stara się żyć w stylu synodalnym, nie zaniedbuje refleksji nad kondycją i rolą kobiet w Kościele, a w konsekwencji także w społeczeństwie. Młodzi ludzie i młodzież proszą o to z wielką siłą. Opracowane refleksje wymagają wprowadzenia w życie poprzez pracę nad odważnym nawróceniem kulturowym i zmianą codziennej praktyki duszpasterskiej. Szczególne znaczenie w tym względzie ma obecność kobiet w organach kościelnych wszystkich szczebli, w tym na stanowiskach kierowniczych, oraz udział kobiet w procesach podejmowania decyzji przy jednoczesnym poszanowaniu roli sprawowanego urzędu. Jest to obowiązek wynikający ze sprawiedliwości, inspirowany zarówno sposobem, w jaki Jezus odnosił się do mężczyzn i kobiet swoich czasów, jak i znaczeniem roli niektórych postaci kobiecych w Biblii, w historii zbawienia i w życiu Kościoła”.

 

Autorzy dokumentu nie zdefiniowali czym jest postulowane przez nich „odważne nawrócenie kulturowe”, nie skonkretyzowali również na czym polegać ma „zmiana codziennej praktyki duszpasterskiej”.

 

Z tego zapisu dokumentu z pewnością zadowolony jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinharad Marx. Kilka dni temu na konferencji prasowej stwierdził, że Kościół „w ostatnich 50 latach zmarnował okazję na czerpanie z siły i mądrości kobiet”. Zapytano go wówczas o to czy kobiety mogą być kapłanami w Kościele, ale na to pytanie odpowiedział nie wprost. Zaznaczył, że na synodzie o tym się nie mówiło, ale że istnieje bardzo duża potrzeba podzielenia się przez mężczyzn władzą w Kościele z kobietami. Podał przykład własnej diecezji, w której „osiem kobiet pełni bardzo ważne funkcje pastoralne”.

 

Watykanista Edward Pentin, już po ogłoszeniu dokumentu końcowego synodu napisał na Twitterze, że według poinformowanego źródła wewnątrz synodu „niemieccy ojcowie synodalni osiągnęli wszystko na czym im podczas tego synodu zależało. Mówią wiele o rewolucji słuchania, ale to w istocie jest rewolucja”.

 

Przeciwko takiemu brzmieniu punktu 148 dokumentu końcowego synodu głosowało 38 ojców synodalnych (201 było za).

 

 

 

Krystian Kratiuk, Rzym

 

 

 

Dokument końcowy synodu dostępny jest na razie wyłącznie we włoskiej wersji językowej, tłumaczenie jego fragmentów zostało wykonane przez redakcję PCh24.pl. Poniżej oryginalne, włoskie brzmienie punktu dokumentu dotyczącego kobiet:

 

Una Chiesa che cerca di vivere uno stile sinodale non potrà fare a meno di riflettere sulla condizione e sul ruolo delle donne al proprio interno, e di conseguenza anche nella società. I giovani e le giovani lo chiedono con grande forza. Le riflessioni sviluppate richiedono di trovare attuazione attraverso un’opera di coraggiosa conversione culturale e di cambiamento nella pratica pastorale quotidiana. Un ambito di particolare importanza a questo riguardo è quello della presenza femminile negli organi ecclesiali a tutti i livelli, anche in funzioni di responsabilità, e della partecipazione femminile ai processi decisionali ecclesiali nel rispetto del ruolo del ministero ordinato. Si tratta di un dovere di giustizia, che trova ispirazione tanto nel modo in cui Gesù si è relazionato con uomini e donne del suo tempo, quanto nell’importanza del ruolo di alcune figure femminili nella Bibbia, nella storia della salvezza e nella vita della Chiesa.

 

Czytaj także:

Synod się skończył. Synodalność będzie trwać

 

Watykan: rozdział o „synodalności Kościoła” wywołał kontrowersje wśród biskupów

Dokument synodu nie mówi o „osobach LGBT”. Ale mówi o „orientacji seksualnej” i homoseksualistach

 

Po synodzie: „odważne nawrócenie kulturowe” – jaka rola kobiet w Kościele?


DATA: 2018-10-30 13:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z twojej argumentacji wynika że nie masz nic przeciwko podjęciu brzemienia decyzyjności przez kobiety nie mające i nie zamierzające mieć dzieci?
ponad 1 rok temu / do aaa
 
Bardzo dobrze napisane. Zgadzam się.
ponad 1 rok temu / do "aaa"
 
Kobiety mogą chyba wiele robić byle nie wydzieraly się tak wnieboglosy i nie narzucaly tylko swojej woli. Emancypacja i wyzwolenie prowadzi do zastępowania mężczyzn albo prowadzi do tego że trzeba się tych kobiet bać bo naukę i technikę mogą wykorzystywać do złych celów itd.
ponad 1 rok temu / +i-
 
Jaki to poważny i na fali >PRAW CZŁOWIEKA < i współczesnych NOWOCZESNYCH EMANCYPANTEK TEMAT : >ROLA KOBIETY< we współczesnym Świecie , ROLA KOBIETY w NOWYM GLOBALNYM KOŚCIELE. Jak te tematy wzajemnie się przenikają i DOPEŁNIAJĄ. Ciągłe debaty, konferencje , żądanie parytetów. Troska i zrozumienie z wyedukowanych liberalnych środowisk i samego Papieża. TO NOWA EDUKACJA. PRZYMUS. Jeśli jesteś krytyczny to UWAŻAJ. Jesteś na cenzurowanym. Najdziwniejsze jest to że te patologiczne prądy humanistyczne wspierają i popierają mężczyźni. Z ich wypowiedzi można wnioskować, że jacyś dziwni bo ZNIEWIEŚCIALI. Może stąd biorą się kolejne patologie i pomieszanie >płci i powołań
ponad 1 rok temu / iskierka > trooper
 
Kobieta jest najdoskonalszym dziełem pierwotnego stworzenia. To ją Pan Bóg stworzył na końcu. Niemniej jednak bycie w gronach decyzyjnych wcale nie musi oznaczać szczytu powołania. Albowiem mężczyźni tradycyjnie powołani są też do zbrojnej walki - czy kobiety też być powinni? Czy zbrojna walka, "decyzyjność" czy inne BRZEMIONA mężczyzn są aż tak bardzo upragnione przez kobiety? Jak leci samolot, to kto jest klientem a kto dostawcą? Pasażer, który nie podejmuje decyzji jest klientem (jemu należy się lot, dla niego jest samolot), a pilot jest dostawcą, choć to on jest DECYZYJNY. Kobieta ma najbardziej zaszczytną rolę - to z niej rodzi się życie. Żaden mężczyzna (poza dziwolągami) tego nie potrafi. Rolę i brzemię. Po co do tego jeszcze "decyzyjność" a zarazem odpowiedzialność za decyzje? Czy kobiety naprawdę chcą dodatkowe brzemię, z którego będą rozliczane? A sąd nad wydającymi decyzje będzie nieubłagany. Feminizm wywrócił w głowach wszystkim, infantylizując pojęcia.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Ale pełnienie funkcji administracyjnych przez kobiety nie jest kwestią dogmatyki. Chyba kobiety też pracują w kurii? Czy rola kobiet w Kościele to pranie gaci i mycie garów proboszczowi ?
ponad 1 rok temu / trooper
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.