DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Kościół w Niemczech zainicjował „drogę synodalną”

Kościół w Niemczech zainicjował „drogę synodalną”
fot. Piotr Rybarczyk / FORUM || KAI PFAFFENBACH / REUTER

Kościół w Niemczech rozpoczął tzw. „drogę synodalną”. Podczas Eucharystii w monachijskiej katedrze przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx oraz wiceprzewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich Karin Kortmann zapalili symboliczne świece. Pierwsza robocza sesja zaplanowana jest w styczniu we Frankfurcie nad Menem.

 

Kard. Marx powiedział w homilii, że „droga synodalna“ to kwestia wzajemnego słuchania się i znajdowania jednomyślności nawet w przypadku różnych opinii. „Po straszliwym doświadczeniu, że w Kościele doszło do wykorzystywania seksualnego, należy teraz przyjrzeć się niebezpieczeństwom o charakterze systemowym, takim jak fałszywe wszechwładne organizacje”. Kard. Marx zaznaczył, że zachowana musi być jedność z Kościołem powszechnym i Papieżem.

 

O tę jedność zatroskanych jest wielu krytyków niemieckiej „drogi synodalnej”. Przeciwko jej statutom zagłosowało 12 biskupów, m.in. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz bp Rudolf Voderholzer. Ordynariusz Ratyzbony stwierdził, że „pseudonauką jest twierdzenie, że ze względu na przypadki nadużyć seksualnych trzeba się zająć celibatem, nadużyciami władzy, rolą kobiety w Kościele czy katolicką etyką seksualną”. Z kolei kard. Woelki przestrzegał przed postrzeganiem Kościoła przez pryzmat socjologiczny i ubolewał, że „drodze synodalnej” brakuje wymiaru nowej ewangelizacji.

 

Na ten brakujący aspekt zwrócił uwagę sam Papież Franciszek, który w czerwcu w liście do wiernych w Niemczech apelował o jedność z Kościołem powszechnym i zachęcał do podjęcia w „drodze synodalnej” kwestii ewangelizacji i duchowej odnowy. Do tego jednak nie doszło, ponieważ większość biskupów i członków Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich nie zgodziła się na wprowadzenie oddzielnego forum na temat ewangelizacji.

 

Swoje zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Kościele w Niemczech wyraził również kard. Marc Oullet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, dołączając we wrześniu list Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Także po tej korespondencji nie zmieniono statutów „drogi synodalnej”.

 

Jej obrady rozpoczną się 30 stycznia 2020 r. a cały proces zaplanowany jest na dwa lata. Zakłada on debatę z udziałem świeckich gremiów i zewnętrznych ekspertów na temat podziału władzy w Kościele, nowego urzędu dla kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce seksualnej.

 

Źródło: KAI

TK

 

ZOBACZ TAKŻE:

Katolicy protestują przeciwko reformom Drogi Synodalnej: to nie lek na kryzys wiary

Niemiecka konserwatywna organizacja „Maria 1.0” protestuje przeciwko charakterowi Drogi Synodalnej. Kościoła w Niemczech nie da się uratować za sprawą reform; z kryzysu wiary wyprowadzić może wiernych jedynie Matka Boża, przekonuje.

 

 

Udaje synod, ale nim nie jest? Czołowy niemiecki kanonista krytykuje ramy prawne Drogi Synodalnej

Czołowy niemiecki kanonista, prof. Thomas Schüller z Münster, krytykuje ramy prawne Drogi Synodalnej. Proces udaje synod, ale nim nie jest, w związku z czym uczony przewiduje bardzo poważne problemy z wcielaniem w życie postanowień.

 

 

Od Würzburga do Drogi Synodalnej. Niemcy realizują plan sprzed niemal 50 lat

Władze Kościoła katolickiego w Niemczech 1. grudnia rozpoczynają rewolucję. Na Drodze Synodalnej, nieformalnym synodzie organizowanym ze świeckimi, zamierzają odrzucić wiele fundamentalnych elementów nauczania Kościoła i zbliżyć się do protestantów. Plan, który chcą zrealizować, nie jest nowy. Został skrupulatnie opracowany niemal 50 lat temu, na Synodzie Würzburskim. Wtedy zablokował go Rzym i papieże. Co zrobi Franciszek?

 

 

Niemcy: nie wiadomo, co wyniknie z „drogi synodalnej”, ale już 10 wikariusz generalnych prosi o jej wiążący charakter

10 niemieckich wikariuszy generalnych apeluje o wiążący charakter „drogi synodalnej”. Wysłali list do kard. Reinharda Marxa i prof. Thomasa Sternberga. Proszą w nim o wprowadzenie w Niemczech konkretnych reform.

 

 

Synod Amazoński a „droga synodalna”. Niemcy szukają sojuszników w Austrii i Szwajcarii

Synod Amazoński powinien mieć wpływ na niemiecką Drogę Synodalną – uważa o. Jeremias Schröder OSB. W jego ocenie do procesu warto włączyć jeszcze dwa inne kraje.

 


DATA: 2019-12-02 13:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wystarczy popatrzeć na tego kardynała Marxa.
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
Dlaczego PCh tyle miejsca poświęca heretykom niemieckim? Dlaczego NIE pokażecie POSTEPU ZARAZY MODERNISTYCZNEJ w naszym Kościele Polskim ? Wystarczy dla porównania zobaczyć News na deon. Ostatnio wrzucono filmik z maja z generałem SJ SoSo. Prawdziwy BEŁKOT. Najważniejsza informacja - Kościół zbudowany jest na dwóch kolumnach GRZESZNIKÓW Pawła i Piotra ; 80% nadużyć seksualnych jest w rodzinach ; Trzeba budować Nowe Społeczeństwo -> Nowy kościół. Jeździcie do Rzymu to może udacie się do KEP i poprosicie o NOWE WYTYCZNE i NOWE PROJEKTY papieża Franciszka. Przecież w Kościele NIE MOŻE BYĆ TAJEMNIC i SEKRETÓW. A jednak ostatnio REKOLEKCJE jakie się odbywają się w Kościele na wyjazdach są TAJNE i uczestnikom NIE WOLNO MÓWIĆ CO BYŁO ? Odważni mówią, gdyż NIE ROZUMIEJĄ GŁUPOTY w jakiej uczestniczyli. Pamiętacie film z Luisem de Fine o żandarmach we wspólnocie hipisów palących "trawkę" i wymianę znaku pokoju w słowach " Kocham cię !"....."kocham.."
8 miesięcy temu / iskierka
 
...starej germańskiej mrzonki o Europie Universalis zdominowanej władzą cesarza niemieckiego, a nie pasterzowaniem rzymskiego papieża. Ona toczy niemieckie elity od zawsze i zawsze powraca w jakiejś zmutowanej formie - rewolucji protestanckiej, polityce kulturowej wyższości i germanizacji, dywagacji o miejscu przynależnym Niemcom w historii świata, wreszcie pożądaniem niekwestionowanej dominacji nad innymi. Teraz mamy "drogę synodalną" u założeń której legło głębokie przekonanie, że niemieccy katolicy są ulepieni z innej gliny niż reszta Kościoła tu i teraz, ale też i wtedy w przeszłości, kiedy Kościół się rodził. Nie podobał się Jan Paweł z powodów doktrynalnych i rasowych - nie mógł mieć racji będąc Polakiem. Benedykt był tą częścią niemieckiej kultury którą zamordował nazizm, więc w kraju dzieci i wnuków nazizmu nie mógł być wzięty za swojego i słuchany z szacunkiem. Kwestią czasu pozostawało jak szybko nastąpi kolejne rewolucyjne oderwanie. Oderwanie do nikąd.
8 miesięcy temu / To jest repryza
 
@Mirek Wejdź na stronę Wydawnictwa Paganini i posłuchaj ostatnich kazań o. Pelanowskidgo. Jest on papierkiem lakmusowym dla określonych duchownych i świeckich w polskim Kościele, choć nie tylko. Tu nie chodzi wyłącznie o jednostkowe działania wspomnianego przez ciebie prymasa, ale o całą linię działań Kościoła hierarchicznego. Zebranie tych elementów w jedną całość pokazuje rzeczywiste intencje tzw. modernistycznego lobby, dużo gorszego od projektu lgbt, bo noszacego znamiona apostszji. Lgbt to tylko klocek w układance. Encyklika Pisa X nie zostawia tutaj złudzeń, co do intencji pewnych ludzi.
8 miesięcy temu / Krakusik
 
Na to co dzieje sie w Niemczech jest zgoda Franciszka. Nie ma możliwosci,żeby to działo się bez woli papieża.Rzeczywiscie może póżniej okazać sie , że pomimo neutralności Franciszek będzie wspierał w kosciołach narodowych ludzi poprawiających Pana Jezusa , który nie znał dokonań współczesnej nauki. Nie znam sprawy ojca Pelanowskiego.Bardziej wazna jest kolejna decyzja polskiego episkopatu firmowana przez nieudanego prymasa Polaka o utworzeniu funduszu wspólnie z ludżmi oględnie mówiąc nie lubiacymi katolików. Nie zostały podjete żadne decyzje dyscyplinarne . Poza płotkami i to tez w nielicznych przypadkach , nikt nie poniósł najmniejszych konsekwencji. Warunki tego "porozumienia" z wrogami kościoła i tak będą przez nich łamane. Ofiara na tacę została połaczona z uznaniem współuczestnictwa w przestepstwach grupy księży.Wiernych stara się zmusić do finansowania czegos , z czym sie po prostu mogą nie zgadzać .Gdzie jest ta słynna godność z listów pasterskich?
8 miesięcy temu / Mirek
 
Nie no, ludzie - to dotyczy nas, bezpośrednio. Synodziki germańskie, tak jak synody watykańskie zmieniają naukę Kościoła. Franciszek nie potępi ich, przecież "ważniejsze jest miejsce niż czas" czy jakoś tak, z 'amorisa' bodajże, co ma znaczyć że każdy ma swój Kościół wg swoich zasad. I co, myślicie że nasi moderniści, napędzani 'ruchami wiernych' od jezuitów, dominikanów i różnych tygodników katolickich pozostaną bezczynni?
8 miesięcy temu / Wojtek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.