DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Udaje synod, ale nim nie jest? Czołowy niemiecki kanonista krytykuje ramy prawne Drogi Synodalnej

Udaje synod, ale nim nie jest? Czołowy niemiecki kanonista krytykuje ramy prawne Drogi Synodalnej
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Yolanda Coervers)

Czołowy niemiecki kanonista, prof. Thomas Schüller z Münster, krytykuje ramy prawne Drogi Synodalnej. Proces udaje synod, ale nim nie jest, w związku z czym uczony przewiduje bardzo poważne problemy z wcielaniem w życie postanowień.


1 grudnia rusza w Niemczech Droga Synodalna. Biskupi i świeccy chcą zreformować Kościół w swoim kraju w obszarach podziału władzy, celibatu, roli kobiet oraz moralności seksualnej. W ocenie jednego z najbardziej wpływowych niemieckich kanonistów, prof. Thomasa Schüllera z Uniwersytetu w Münster, problemem Drogi jest jednak brak formalnego zakotwiczenia w prawie.
Jego zdaniem postanowienia Drogi będą w niewystarczającym stopniu wiążące dla biskupów.


Schüller uważa też, że zbyt mało do powiedzenia na Drodze będą mieć świeccy – choć świeccy delegaci będą równi liczebnie biskupom. Ostatecznie jednak to każdy poszczególny biskup będzie musiał zdecydować o wcieleniu w życie postanowień Drogi w swojej diecezji. Według Schüllera fakt pozostawienia tej decyzji w rękach biskupów lub nawet Rzymu jest poważnym błędem.


Uczony wskazał też, że choć Droga Synodalna przypomina synod, to tak naprawdę nim nie jest i od strony prawnej jest w ostatecznym rozrachunku pozbawiona wszelkiego znaczenia. To oznacza, że nawet jeżeli biskupi i świeccy opowiedzą się na Drodze większością głosów za wprowadzeniem błogosławieństw dla związków homoseksualnych, za sakramentalnym diakonatem kobiet czy też za pełną interkomunią, droga do wcielenia tych postanowień w życie w całym kraju będzie jeszcze daleka, a Stolica Apostolska będzie w stanie wszystko zablokować.


Schüller uznał, że byłoby lepiej, gdyby Droga Synodalna wzorowała się od strony prawnej na Synodzie Würzburskim z lat 1971-1975. Wówczas w RFN zorganizowano normalny synod, na którym – za specjalną zgodą papieża – prawo głosu otrzymali również świeccy delegaci.

 

 

Źródło: Katholisch.de
Pach

 

 


DATA: 2019-11-26 08:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Krytykuje ramy prawne w obawie o zablokowanie postanowień. Natomiast te rewolucyjne postanowienia są jak najbardziej po jego myśli.
7 miesięcy temu / BTW
 
No, ale czy katolickie jest to postanowienie takiego, czy innego synodu, które nie jest zgodne z Doktryną i Tradycją katolicką wcześniej obowiązującą? I od kiedy pierwszeństwo ma chciejstwo dostosowania się do świata, przed wielowiekowym nauczaniem?
7 miesięcy temu / Jurek
 
- Stolica Apostolska będzie w stanie wszystko zablokować - Czyli kto. Wyznawca pachamamy. Nie sądzę. Źle to widzę.
7 miesięcy temu / Airam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.