DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ z Rzymu: sytuacja wydaje się absurdalna, jeśli nie diabelsko absurdalna

 Ks. Dariusz Kowalczyk SJ z Rzymu: sytuacja wydaje się absurdalna, jeśli nie diabelsko absurdalna
Ksiądz Dariusz Kowalczyk SJ. Fot. D. Tatarkiewicz / Forum

– Rozumiem, że zagrożenie koronawirusem wymaga radykalnych działań. Jednak całkowity zakaz Mszy z ludem uważam za złe rozwiązanie. W poniedziałek wyszedłem rano na spacer. W barze kilkanaście osób. A w mieszczącym się w barze punkcie lotto 4 inne osoby. W tym samym czasie w pobliskiej bazylice nie można odprawić Mszy, na której byłoby 5-10 osób. Sytuacja wydaje się absurdalna, jeśli nie diabelsko absurdalna – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, wykładowca Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie.

 

Jak na decyzję Episkopatu Włoch o „zawieszeniu” Mszy Świętych, pogrzebów i sakramentów zareagowali wierni, a jak kapłani?

Trudno powiedzieć, że to Episkopat Włoch podjął taką decyzję. Było to rozporządzenie rządu włoskiego. Episkopat się podporządkował, ale nie zrobił tego automatycznie. Z „dyplomatycznego” oświadczenia biskupów można wnioskować, iż próbowali zaproponować inne rozwiązanie niż całkowite zawieszenie Mszy z ludem.

 

Z innych źródeł wiem, że między samymi biskupami zaistniały pewne różnice. Byli tacy, którzy przyjęli decyzję rządu jako akt wrogi wobec Kościoła.

 

Reakcje kapłanów i wiernych zapewne były różne. Aczkolwiek księża w obecnej sytuacji raczej publicznie nie dyskutowali. Po prostu się podporządkowali.

 

Dały się natomiast słyszeć ze strony niektórych świeckich, w tym dziennikarzy zajmujących się tematyką kościelną, głosy, że całkowite zawieszenie Mszy z ludźmi, to – delikatnie mówiąc – dramatyczny błąd.

 

Przypominane są słowa starożytnych męczenników: „Sine dominico non possumus” („Nie możemy żyć bez celebrowania niedzielnej Eucharystii”). A tu okazuje się, że możemy. Co gorsza, Msza jawi się przede wszystkim jako źródło zagrożenia epidemiologicznego. A przecież przy pewnych ograniczeniach, przy odrobinie dobrej woli i wiary można by sprawować Msze z ludźmi w kościołach.

 

Czy wiernym zaproponowano jakąś „alternatywę”?

Alternatywą jest modlitwa w domu, w tym oglądanie Mszy sprawowanej przez księży w pustych kościołach przez Internet. Oczywiście uczestniczenie w Mszach transmitowanych przez radio, telewizję lub Internet ma już swoją tradycję, ale jej istotą jest to, że chorzy, którzy nie mogą przyjść do kościoła, łączą się duchowo ze wspólnotą celebrującą Mszę w Kościele. Tutaj natomiast mamy pierwszy przypadek w dziejach Kościoła, że w całym kraju po prostu nie ma Mszy z ludem.

 

Słyszałem o biskupach, którzy mówią swoim kapłanom, by nie lękali się sprawowania Mszy w swoich parafiach przy otwartych drzwiach. Kto przyjdzie, to przyjdzie… Ale nie udało mi się sprawdzić tej informacji.

 

Czy zdaniem Księdza profesora ta decyzja była słuszna, czy też niesłuszna i dlaczego?

Rozumiem, że zagrożenie koronawirusem wymaga radykalnych działań. Jednak całkowity zakaz Mszy z ludem uważam za złe rozwiązanie. W poniedziałek wyszedłem rano na spacer. W barze kilkanaście osób. A w mieszczącym się w barze punkcie lotto 4 inne osoby. W tym samym czasie w pobliskiej bazylice nie można odprawić Mszy, na której byłoby 5-10 osób. Sytuacja wydaje się absurdalna, jeśli nie diabelsko absurdalna.

 

Czy prawdziwymi są informacje powielane w mediach społecznościowych, że działalność restauracji, pubów, meczetów i synagog nie została „zawieszona”?

Bary i restauracje, jak już powyżej wskazałem, są otwarte, choć z pewnymi ograniczeniami. Meczety i synagogi mogą być otwarte, tak jak kościoły, tyle że nie mogą być tam sprawowane celebracje religijne z ludem.

 

Jak na to wszystko patrzy Watykan?

Bazylika i plac św. Piotra zostały właśnie zamknięte. Nie zauważyłem jakichś szczególnych komentarzy obecnej sytuacji ze strony Stolicy Apostolskiej.

 

Papież Franciszek zaapelował we wtorek: „Niech kapłani mają odwagę wyjść na ulice. Idźcie do chorych, aby zanieść im pociechę Bożą i Eucharystię oraz okazać solidarność”. W praktyce jednak nie wiem, jak rozumieć ten apel.

 

Ulice są opustoszałe i zewsząd słychać apele, by były jeszcze bardziej opustoszałe. A chodzenie po domach, gdzie są chorzy, w tej sytuacji mogłoby zostać skrytykowane jako nieodpowiedzialne. Dlatego przyjmuję apel papieża raczej jako zachętę, by kapłani byli twórczy i starali się rozeznawać w swoich konkretnych środowiskach, co w ramach obowiązujących zasad mogą zrobić. Generalnie bowiem widać duże zagubienie i wycofanie…

 

Rozumiem jednak biskupów i księży, którzy w tej sytuacji nie chcą podejmować jakiegoś otwartego sporu z władzami cywilnymi, bo taki spór niczego dobrego by teraz nie przyniósł.

 

Bóg zapłać za rozmowę.

Tomasz D. Kolanek

 

ZOBACZ TAKŻE:

Episkopat Włoch stchórzył jak pogańscy kapłani 2000 lat temu? Ks. Bortkiewicz dla PCh24.pl

Nie chcę nadużywać słów w ocenie decyzji włoskiego episkopatu o zamknięciu kościołów do 3 kwietnia. Nie chcę przypominać, że jest to okres Wielkiego Postu – okres renowacji duchowej katolików; okres, w którym udrażnianie dróg do Boga jest szczególnie istotne. Zamiast tego chciałbym jedynie wspomnieć o analizie prof. Rodneya Starka, socjologa z Baylor Univeristy, agnostyka.

 

Krystian Kratiuk: Episkopat Włoch zdezerterował i wycofał się z walki o zbawienie wiernych

Wydaje się to wszystko jakimś nierealnym snem i jakąś marą z koszmaru o wizji końca Kościoła. Na szczęście dotyczy to jak na razie Kościoła we Włoszech, ponieważ tam sytuacja z wirusem paniki wokół koronawirusa jest najpotężniejsza.

 

Paweł Lisicki dla PCh24.pl: decyzja o „zawieszeniu” we Włoszech Mszy Świętych to zdrada Chrystusa

Szczerze mówiąc najpierw długo wierzyłem, że informacja mówiąca o wstrzymaniu we Włoszech do 3 kwietnia Mszy Świętych oraz o nieudzielaniu sakramentów, łącznie z chrztem i eucharystią, jest zmyślona. Wyglądało to na głupi, antykatolicki żart. Przecież dla katolików sakramenty nie są nieznaczącymi symbolami, ale skutecznymi znakami łaski, dzięki nim przekazuje się zbawienie i życie wieczne. Zawiesić ich sprawowanie oznacza, że przez kilka najbliższych tygodni wierni będą pozbawieni tych łask! Naraża się ich na utratę zbawienia.

 

Grzegorz Górny surowo o dezercji włoskich hierarchów w obliczu koronawirusa

Znany publicysta Grzegorz Górny zwraca uwagę, że o ile przez stulecia wierni garnęli się do Boga w obliczu zarazy, o tyle dziś podporządkowują się oni tyranii władz świeckich. W efekcie wierni zapominają, że właśnie wiara stanowi źródło zbawienia. 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  


DATA: 2020-03-13 15:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
37
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadzam sie z tą opinią. Można ostzegać ale nie zamykać kpsciołow. Są tak samo potrzebne ludziom jak szpitale.
3 miesiące temu / Jola
 
Widzę, że dalej "tańczą na Titanicu"
3 miesiące temu / Kowalski
 
Proste wskazania na unikanie zarażenia COVID-19: Unikajmy bezpośrednich kontaktów miedzy sobą, co oznacza: żadnych imprez, a nawet herbatek i kawek z przyjaciółmi, żadnych zebrań gremiów znakomitych, jeśli musimy się pojawić - połączmy się online, żadnych powitań przez uściski i podawanie dłoni; Unikajmy powierzchni potencjalnie zagrożonych, co oznacza: niekorzystanie z publicznych toalet, unikanie transportu publicznego, a jeśli musimy z niego skorzystać, to z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, czyli: rękawiczek i zachowaniem odległości 2m od innych osób, niedotykanie miejsc i elementów na przestrzeni otwartej lub robienie tego w rękawiczkach, chodzi o poręcze, uchwyty, klamki, drzwi itp. Dezynfekujmy ręce jak najczęściej, a zwłaszcza - bezwzględnie - po powrocie do domu wtedy warto też zdezynfekować klamkę drzwi wejściowych oraz włączniki świateł i krany w łazience. Tak! Klamna drzwi i kran po użyciu jest najbardziej zagrożonym miejscem naszego do
3 miesiące temu / wirusolog
 
Tylko Bóg Maryja nas uratuje koscioly powinny być Otwarte!!!! OJCZE ŚWIĘTY KARZ JE OTWORZYĆ BO TO JEST MOC JESTEM PROSTYM CZŁOWIEKIEM ALE TO SIŁA OD WIRUSA
3 miesiące temu / Edit
 
"Papież Franciszek zaapelował we wtorek: ?Niech kapłani mają odwagę wyjść na ulice. Idźcie do chorych, aby zanieść im pociechę Bożą i Eucharystię oraz okazać solidarność?. W praktyce jednak nie wiem, jak rozumieć ten apel." - czyli ojciec profesor nie uczestniczy w normalnym duszpasterstwie już od dawna, skoro nie wie. Lepiej niech więc milczy niż mąci. Albo niech zrobi spacer, ale z komunią do chorych.
3 miesiące temu / ddr
 
Tutaj za oceanem, likwiduje sie publiczne zrzeszenia, a ludzie do/z pracy, szkoly jada komunikacja miejska jak sledzie w konserwie, bez masek wdmuchuja sobie witusa w twarz. Nikt sie tym nie interesuje, bo przeciez praca ludzi wzbogaca, a "arbeit macht frei..."
3 miesiące temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.