DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Grzegorz Górny surowo o dezercji włoskich hierarchów w obliczu koronawirusa

Grzegorz Górny surowo o dezercji włoskich hierarchów w obliczu koronawirusa
Grzegorz Górny. FOT.Telewizja wPolsce/YouTube

Znany publicysta Grzegorz Górny zwraca uwagę, że o ile przez stulecia wierni garnęli się do Boga w obliczu zarazy, o tyle dziś podporządkowują się oni tyranii władz świeckich. W efekcie wierni zapominają, że właśnie wiara stanowi źródło zbawienia.  

 

„Przez całe wieki, gdy wybuchały epidemie dżumy, cholery lub czarnej ospy, katolicy zachowywali się tak samo: garnęli się do kościołów, przystępowali do sakramentów, szukali ratunku w Bogu. Organizowano nabożeństwa, procesje i pielgrzymki przebłagalno-pokutne w intencji oddalenia nieszczęścia” – pisze Grzegorz Górny na łamach wpolityce.pl.

 

Teraz jednak we Włoszech zakazano publicznego odprawiania Mszy i dostępu do sakramentów dla wiernych. Prowadzi to w opinii publicysty do utrwalania w ludzkiej świadomości obrazu „kościołów jako miejsc podwyższonego ryzyka, od których lepiej trzymać się z daleka jako ognisk potencjalnej epidemii. Eucharystia przestaje być traktowana jako Chleb Życia, a zaczyna kojarzyć się jako źródło możliwego zarażenia. Tak jakby Bóg w Najświętszym Sakramencie zarażał, jakby niósł dotyk śmierci”.

 

Jednocześnie zaś – twierdzi Grzegorz Górny – bez problemu działają centra handlowe, restauracje czy inne budynki świeckie. Zdaniem publicysty postawa obecnego Kościoła różni się od tej sprzed stuleci.

 

Na przykład w 1576 roku arcybiskup Mediolanu święty Karol Boromeusz poprowadził w mieście trzy procesje przebłagalno-pokutne. Z kolei dziś arcybiskup Mario Delpini, jego następca, godzi się na rezygnację z odprawiania Mszy.

 

Grzegorz Górny cytuje padające we Włoszech wypowiedzi dotyczące posługi wśród uzależnionych. Zdaniem siostry Rosaliny Ravasio

„[...] w tych tygodniach wydaje mi się, że jestem świadkiem – przynajmniej taką mam okropną wątpliwość – kapitulacji Wiary w obliczu niekonsekwencji poprawności politycznej! Dzieje się tak, ponieważ główne przesłanie, przekazane nam wraz z zamknięciem kościołów, niecelebrowanie Eucharystii z ludem, daje poczucie – żeby nie powiedzieć prawie pewność – iż wiara, Bóg nie jest już w stanie odpowiedzieć na nasze potrzeby!”

 

Z kolei włoski publicysta katolicki Riccardo Cascioli zauważył, że w obliczu strachu i pojawiających się pytań dotyczących zbawienia włoska hierarchia „odwraca się i rezygnuje z wyraźnego głoszenia Chrystusa jako jedynego Zbawiciela. Włochy, całe Włochy, po raz pierwszy w historii zamykają swoje kościoły na celebrację Mszy. Być może nawet na miesiąc, i to nawet w regionach, w których przypadki infekcji można policzyć na palcach jednej ręki”.

 

Cascioli zauważa również, że

„to, że Msza jest najpotężniejszą bronią i że poprzez modlitwę i pokutę wiernych można powstrzymać epidemię, to idea, która nikomu nie przychodzi nawet do głowy. Zapominamy w ten sposób o historii Kościoła, który – zwłaszcza we Włoszech – dał nam dziesiątki świątyń wzniesionych z wdzięczności Bogu za powstrzymanie niebezpiecznych epidemii (nawiasem mówiąc, znacznie bardziej niebezpiecznych niż obecna)”.

 

Z kolei profesor prawa kanonicznego (pracujący także w Rocie Rzymskiej) Fabio Adernò przypomniał, że Kościół ma jeden jedyny „konstytucyjny" cel, a mianowicie zbawienie dusz. Podporządkowując się władzom świeckim i zakazując wiernym udziału we Mszy, biskupi zrzekają się mandatu, nadanego im przez Chrystusa, na rzecz świeckiego państwa. Włoski kanonista oskarżył państwo o dezercję wobec nałożonego przez Chrystusa obowiązku dostarczania wiernym środków zbawienia bez względu na okoliczności.

 

Z kolei włoski pisarz Antonio Socci zwrócił uwagę, że włoscy biskupi zaszyli się w kuriach, zamiast posługiwać wiernym zagrożonym chorobą. Oznacza to swego rodzaju zamianę Kościoła w oblężoną twierdzę.

 

„Cóż to byłoby za świadectwo, pisze Socci, gdyby wszyscy biskupi w tych dniach znaleźli się z posługą szpitalach. Ale nie, zaszyli się w kuriach”. Jego zdaniem decyzja włoskich biskupów będzie miała dalekosiężne skutki dla wiary wielu osób.

 

Przesłanie, które dotarło do ludzi – bez względu na to, czy są tego świadomi, czy nie – jest straszliwe: w nieszczęściu i cierpieniu lepiej zostawić Boga w spokoju, ponieważ jest On bezużyteczny. Bo jeśli nie potrzebujesz Go w takim momencie, to nigdy Go nie potrzebujesz”.

Źródło: wpolityce.pl

mjend

 


DATA: 2020-03-10 16:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
27
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ksiądz Marcin Weclawski, proboszcz Kosclola na Rynku Wildeckim w Poznaniu, prekursor Modlitwy do Św. Michała Archaniola
26 dni temu / A.F.E.ra
 
Tylko że te kilka wieków temu nikt nie posiadał takiej wiedzy medycznej jak dzisiaj. Nikt nie nawołuje do tego aby porzucać Boga a wszelkie działania mają na celu opanowanie choroby. Ksiądz czy biskup też jest człowiekiem i też chce chronić swoje zdrowie.
28 dni temu / Ann
 
@ Tomasz. Nie mozna on line, by phone
28 dni temu / A
 
Komunii to chyba nie, ale spowiedź to możnaby chyba zorganizować on-line?
28 dni temu / Tomasz
 
Obserwując panikę wywołaną koronawirusem to stwierdzam,że największy problem z tym wirusem mają ,,katolicy otwarci " uczestniczący w nabożeństwach NOM.Problemu tego nie ma u katolików uczestniczących w nabożeństwach tradycyjnych . To o czymś świadczy.
29 dni temu / Kazimierz
 
Pojdziesz do spowiedzi a tam kartka,jak zadzwonia z ministerstwa to bede.. spowiednik. Prosze sie udac do ministra odpust zupelny po uiszczeniu oplaty w okienku.
29 dni temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.