DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Krystian Kratiuk: decyzja Episkopatu Włoch o zamknięciu Kościołów bardzo niedobra

Krystian Kratiuk: decyzja Episkopatu Włoch o zamknięciu Kościołów bardzo niedobra

Wydaje się to wszystko jakimś nierealnym snem i jakąś marą z koszmaru o wizji końca Kościoła. Na szczęście dotyczy to jak na razie Kościoła we Włoszech.

 

Informacje o zgodzie Episkopatu Włoch, o tym by zamknąć kościołoy i żeby „zawiesić” Msze Święte, pogrzeby, chrzty i inne sakramenty do 3 kwietnia skojarzyły mi się, co tu dużo mówić, z dezercją. Przecież ludzie potrzebują Mszy.

 

Widzę w tej chwili oczyma mojej duszy kapłanów na polach II wojny światowej, którzy mogąc zginąć od pocisku, bomby, granatu, strzału... Widzę kapłanów na polach I wojny światowej, gdzie nawzajem gazowali się Francuzi i Niemcy... Widzę ich na wszystkich innych polach bitwy odprawiających Msze Święte i udzielających Komunii Świętej żołnierzom czy wcześniej rycerzom.

 

Widzę polskich kapłanów w czasie PRL-u, którzy ukrywali opozycjonistów... Widzę księdza Jerzego Popiełuszkę... Widzę ich wszystkich i zestawiam ich sobie z kapłanami i biskupami włoskimi, którzy zwyczajnie zdezerterowali...

 

Widzę z jednej pierwszych chrześcijan, którzy nie wahali się przyjmować Komunii Świętej wiedząc, że grozi im za to śmierć. Z drugiej zaś słyszę ludzi, którzy nie chcą wpuścić do kościoła wiernych, ponieważ boją się, że ktoś może kogoś zarazić... 

 

Rozumiałbym, gdyby Episkopat Włoch wydał zalecenie mówiące, że trzeba zachować szczególną ostrożność. Rozumiałbym, gdyby Episkopat Włoch nakazał, aby osoby znajdujące się w szczególnej grupie ryzyka nie udawały się do kościoła - udzielając im dyspensy, jasne. Nie rozumiem jednak, jak osobom, które słysząc zewsząd o zagrożeniu epidemią chciałyby się wyspowiadać i przyjąć Komunię Świętą czy to w intencji swojej, czy to w intencji ofiar tej choroby zabrania się tego. To właśnie zrobili biskupi włoscy. „Zawieszenie” Mszy Świętych, to de facto zamknięcie kościołów i wycofanie kapłanów – żołnierzy Chrystusa z pierwszej linii frontu walki o nasze zbawienie.

 

Niech to wystarczy za cały komentarz, bo sprawa jest tak przykra, że więcej słów już nie potrzeba.

 

***

 

Uzupełnienie po decyzji biskupów polskich: decyzja polskich biskupów o pozostawieniu kościołów otwartych oraz o zachęcaniu do przyjmowania Komunii Duchowej jest znacznie lepsza, mądrzejsza, roztropniejsza niż biskupów włoskich. Pozwala zarówno zapobiec epidemii jak i modlić się tym, którzy potrzebują Kościoła i kościołów jako "szpitala polowego".  

 

Jeszcze jedno uzupełnienie: Dzień po decyzji o zamknięciu włoskich kościołów tamtejsi biskupi wycofali się z niej - najpewniej na polecenie papieża Franciszka, który nie wyobrażał sobie, by ludzie nie mogli przyjść do kościoła pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Msze Święte jednak nadal miały odbywać się bez udziału ludu. 

 

 

spisał TK 

 

 

Program Krystiana Kratiuka "Ja, katolik" po opublikowaniu decyzji biskupów polskich: 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-25 14:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
34
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A gdzie w Biblii expresis verbis napisane jest cokolwiek o sposobie przyjmowania Komunii Świętej? Czy, to co Kościół praktykował odnośnie przyjmowania Ciała Pańskiego tj. do ust i na klęcząco nie jest wystarczającą przesłanką by w duchu posłuszeństwa Kościołowi i w zgodzie z Tradycją godnie przyjmować Boga prawdziwego z Duszą i Ciałem?
10 miesięcy temu / do E
 
Widocznie na wszystko trzeba czasu. Mieszkam w polnocnych Wloszech- mam czasem wrazenie, ze wielu z Polakow dopiero jak zobaczy lezace ciala w szpitalnych korytarzach i lekarzy slaniajacych sie z nog zacznie myslec, ze to rzeczywistosc a nie obrazki w telewizji 1000 km od domu. Proponuje zastanowic sie nad tymi opiniami. Gdzie w Biblii jest napisane ze Komunie Sw. mamy przyjmowac do ust??? Dlaczego zaraz to co rozumne, i na prawde dla naszeg zdrowia i zmniejszenia rozprowadzania sie wirusa odrazu diabelskie jest. Moze przyszedl teraz czas ze spotka to nas wszystkic wiec jest to tez bolaca lekcja pokory i tolerancji. Kosciol jest katolicki!A polska nie jedna Polska ma na niego patent. Mudlmy sie i badzmy solidarni
10 miesięcy temu / E
 
@Samanta widzę, że atakujesz mnie za głos rozsądku. Wątpię, czy to po chrześcijańsku. Powinnaś oddać się refleksji, nad swoimi słowami. Co do abp Gądeckiego zwiększenie ilości Mszy nie jest dobrym pomysłem, wg mnie pochopne. Skoro zamykamy szkoły, kina etc. Warto zamknąć Kościoły, żeby zatrzymać zarazę. Powinny być otwarte tylko niektóre sklepy szpitale i przychodnie żeby zminimalizować ryzyko. Mszę w tym czasie można oglądać w tv.
10 miesięcy temu / Michu.
 
@Michu, skoro nie wierzysz w obecność Pana Jezusa w Eucharystii, po co chodzisz do kościoła? Lepiej od razu zejdź do bunkra. A co do Abp. Gądeckiego - sam rozumiesz, jak Ci głupio wyszło. Brawo Arcybiskup!
10 miesięcy temu / Samanta
 
@samanta nie ma z czego być dumnym. Kobieta słuchała abp Gądeckiego. Mamy już w Polsce zachorowania, Komunia na rękę jak najbardziej dopuszczalna, proboszcz postąpił niegrZecznie wobec Pani, która chciała zachować zalecenia. Chociaż prawdę mówiąć obydwie formy są ryzykowne. Bezpieczna jedynie Komunia Duchowa.
10 miesięcy temu / Michu.
 
czyżby plotka że kler jest niewierzący była prawdą
10 miesięcy temu / janka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.