DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Watykan zawarł z Chinami tymczasową umowę w sprawie nominacji biskupów

Watykan zawarł z Chinami tymczasową umowę w sprawie nominacji biskupów
REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Stolica Apostolska i rząd Chińskiej Republiki Ludowej podpisały porozumienie tymczasowe w sprawie nominacji biskupów – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Tymczasową umowę pomiędzy Watykanem a Chinami podpisali w Pekinie stojący na czele delegacji prał. Antoine Camilleri, podsekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami oraz wiceminister spraw zagranicznych ChRL Wang Chao. Jak czytamy w komunikacie wyżej wymienione „porozumienie tymczasowe jest wynikiem stopniowego i wzajemnego zbliżenia”. Zostało zawarte po długim procesie starannych negocjacji i przewiduje okresową ocenę jego realizacji. Jego przedmiotem jest kwestia mianowania biskupów, co ma ogromne znaczenie dla życia Kościoła i tworzy warunki dla szerszej współpracy na poziomie bilateralnym.

 

Obydwie strony podkreślają pragnienie, aby to porozumienie przyczyniło się do owocnego i dalekowzrocznego procesu dialogu instytucjonalnego i wniosło pozytywny wkład w życie Kościoła katolickiego w Chinach, dla dobra narodu chińskiego i pokoju na świecie. Komunikat nie wyjaśnia szczegółowych postanowień porozumienia. 

 

Już wcześniej media spekulowały, że porozumienie będzie przewidywało, iż kandydatury przyszłych biskupów w Chinach będzie zatwierdzał rząd w Pekinie, po czym prześle ich nazwiska papieżowi, który wyda dokument o ich mianowaniu. Mowa też o tym, że Stolica Apostolska ma wydać dokument oficjalny, w którym ma zatwierdzić siedmiu biskupów chińskich, uznawanych przez nią dotychczas za nielegalnych, łącznie z tymi, którzy wcześniej zostali ekskomunikowani, przyjmując sakrę bez zgody Ojca Świętego.

 

Porozumienie nie mówi o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Stolica Apostolska jest jedynym państwem europejskim mającym placówkę dyplomatyczną na Tajwanie. Oficjalnie jest to nuncjatura apostolska w Chinach, której siedzibę przeniesiono w 1951 r. na Tajwan, będący dla Pekinu zbuntowaną prowincją.

 

Przypomnijmy, że we czwartek sprawę umowy pomiędzy Watykanem a rządem w Chinach skomentował emerytowany biskup Hong Kongu kard. Józef Zen. Hierarcha wezwał watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina do rezygnacji z zawarcia umowy. Podkreślił, że w jego opinii podpisanie porozumienia jest „niesamowitą zdradą”.


„Konsekwencje będą tragiczne i długotrwałe, nie tylko dla Kościoła w Chinach, ale dla całego Kościoła, ponieważ szkodzi to wiarygodności” – mówi w mocnych słowach kard. Zen. Jego zdaniem kard. Parolin powinien zrezygnować ze swojej funkcji, ponieważ podpisanie umowy w takim kształcie to „całkowite poddanie się”.

Więcej o wypowiedzi kard. Zen: http://www.pch24.pl/kard--zen-wzywa-watykanskiego-sekretarza-stanu-by-zrezygnowal-z-umowy-z-chinami,63007,i.html#ixzz5RpLdEoOf

 

Portal PCh24.pl od dawna informował o sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach, a także publikował opinie hierarchów na temat możliwe porozumienia. Poniżej zamieszczamy odnośniki do tekstów traktujących o sprawie, wywiad z kard. Józefem Zenem, emerytowanym biskupem Hong Kongu, a także komentarz red. Krystiana Kratiuka, redaktora naczelnego PCh24.pl.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2018-09-22 17:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zdrada!!!
ponad 1 rok temu / Ja
 
Zgroza!
ponad 1 rok temu / PK
 
Co jest z tym aktualnym Papieżem? Co on robi???
ponad 1 rok temu / Wiki
 
Są przepowiednie na temat splątanych losów Chin i Rosji i tego jak strasznie zostaną ukarane za swą pychę i odrzucenie Boga. Oby to się spełniło jak najszybciej...
ponad 1 rok temu / Garfield
 
Krocząca rewolucjad: "tymczasowo", "lokalnie", "po rozeznaniu", "w wyjątkowych sytuacjach".
ponad 1 rok temu / Jamci
 
Niedługo chińscy komuniści będą wybierali papieża. A kardynałowie I sekretarza?
ponad 1 rok temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.