17 stycznia 2019

Upadek katolicyzmu na „zielonej wyspie” a sprawa Polska. Czy zostaniemy „drugą Irlandią”?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com)

W ostatnich kilkunastu latach w Irlandii doszło do potężnej transformacji. Wyspiarska republika z państwa przestrzegającego w życiu publicznym zasad katolickich stała się typowym zachodnioeuropejskim krajem, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

 

Los Irlandii – dziś przegnitej moralnie w stopniu niemniejszym niż inne kraje Europy Zachodniej – różni się jednak od historii upadku sąsiadów. Po pierwsze: Irlandia „spadła z wysokiego konia”, gdyż jeszcze 40 lat temu w niedzielnej Mszy Świętej uczestniczyło tam około 90 proc. mieszkańców. Po drugie: rewolucyjne ustawodawstwo zostało tam wprowadzone nie, jak w innych krajach, drogą parlamentarną lub przez sądowe interpretacje, a w wyniku referendum co oznacza, że większość społeczeństwa zgodziła się na zalegalizowanie „małżeństw” osób tej samej płci oraz aborcję.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wynik referendum w sprawie „małżeństw” osób tej samej płci nie był dla Irlandczyków zaskoczeniem. Lobby LGBT jest w Irlandii bardzo aktywne już od co najmniej 10 lat, na samą kampanię przed głosowaniem przeznaczono znaczne środki, napływające także z zagranicy – komentował głosowanie w sprawie homozwiązków Sławomir Płudowski, członek Irish Society for Christian Civilisation [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

„Irlandia jest pierwszym krajem, w którym prawne uznanie relacji homoseksualnych za małżeństwa nie zostało wprowadzone odgórnie, ale oddolnie – poprzez referendum. A przecież jest to jeden z najstarszych krajów o głęboko zakorzenionej tradycji katolickiej, wśród ludności którego wpływ kleru nadal pozostaje stosunkowo duży” – komentował to wydarzenie włoski historyk Kościoła prof. Roberto de Mattei [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

Po homoreferendum z roku 2015 przyszedł czas na ogólnonarodowe głosowanie w sprawie mordowania nienarodzonych dzieci. – Mamy do czynienia z ostatecznym zatonięciem cywilizacji chrześcijańskiej w Irlandii i ostatecznym końcem nadziei, jakie można było wiązać z Europą Zachodnią na to, że podniesie się z gruzów i opowie po stronie cywilizacji łacińskiej a tym samym – cywilizacji życia – komentował decyzję Irlandczyków z roku 2018 mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

„Widoczne jest tu olbrzymie ryzyko, jakie niesie ze sobą opieranie katolicyzmu niemal wyłącznie na autorytecie duchowieństwa i spychanie na margines moralnych podstaw oraz prawd wiary. Gdy ów autorytet ginie, jak było to w ostatnich latach na gruncie wielu poważnych skandali, lud równocześnie traci wiarę. Wydaje się, że Kościół katolicki w Irlandii dotarł do godziny zero. Musi sam się odnowić i odnaleźć dawny blask wiary, by odzyskać posiadany wcześniej wpływ” – pisał z kolei Mathias von Gersdorff [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

W roku 2018 Irlandia zrezygnowała również z konstytucyjnego zakazu bluźnierstw. O zmianę zabiegali ateiści, a prawa nie chronili… biskupi [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

Jak dalej potoczą się losy Irlandii? Czy kraj stanowiący niegdyś bastion katolicyzmu ma szansę się kiedyś odrodzić? Czy Polsce grozi pójście fatalną drogą Irlandii? O zielonej wyspie porozmawiają prof. Grzegorz Kucharczyk, Gabriel Maciejewski „Coryllus” oraz Sławomir Płudowski.

 

Z powodu ogromnego zainteresowania to wyjątkowe spotkanie odbędzie się wyjątkowo w sali konferencyjnej Hotelu Miodosytnia przy ulicy św. Wawrzyńca 6 w Krakowie (tuż obok kościoła Bożego Ciała).

 

Termin:

11 lutego (poniedziałek) godz. 18.00.

 

 

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram