DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Upadek katolicyzmu na „zielonej wyspie” a sprawa Polska. Czy zostaniemy „drugą Irlandią”?

Upadek katolicyzmu na „zielonej wyspie” a sprawa Polska. Czy zostaniemy „drugą Irlandią”?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

W ostatnich kilkunastu latach w Irlandii doszło do potężnej transformacji. Wyspiarska republika z państwa przestrzegającego w życiu publicznym zasad katolickich stała się typowym zachodnioeuropejskim krajem, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

 

Los Irlandii – dziś przegnitej moralnie w stopniu niemniejszym niż inne kraje Europy Zachodniej – różni się jednak od historii upadku sąsiadów. Po pierwsze: Irlandia „spadła z wysokiego konia”, gdyż jeszcze 40 lat temu w niedzielnej Mszy Świętej uczestniczyło tam około 90 proc. mieszkańców. Po drugie: rewolucyjne ustawodawstwo zostało tam wprowadzone nie, jak w innych krajach, drogą parlamentarną lub przez sądowe interpretacje, a w wyniku referendum co oznacza, że większość społeczeństwa zgodziła się na zalegalizowanie „małżeństw” osób tej samej płci oraz aborcję.

 

Wynik referendum w sprawie „małżeństw” osób tej samej płci nie był dla Irlandczyków zaskoczeniem. Lobby LGBT jest w Irlandii bardzo aktywne już od co najmniej 10 lat, na samą kampanię przed głosowaniem przeznaczono znaczne środki, napływające także z zagranicy – komentował głosowanie w sprawie homozwiązków Sławomir Płudowski, członek Irish Society for Christian Civilisation [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

„Irlandia jest pierwszym krajem, w którym prawne uznanie relacji homoseksualnych za małżeństwa nie zostało wprowadzone odgórnie, ale oddolnie – poprzez referendum. A przecież jest to jeden z najstarszych krajów o głęboko zakorzenionej tradycji katolickiej, wśród ludności którego wpływ kleru nadal pozostaje stosunkowo duży” – komentował to wydarzenie włoski historyk Kościoła prof. Roberto de Mattei [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

Po homoreferendum z roku 2015 przyszedł czas na ogólnonarodowe głosowanie w sprawie mordowania nienarodzonych dzieci. – Mamy do czynienia z ostatecznym zatonięciem cywilizacji chrześcijańskiej w Irlandii i ostatecznym końcem nadziei, jakie można było wiązać z Europą Zachodnią na to, że podniesie się z gruzów i opowie po stronie cywilizacji łacińskiej a tym samym – cywilizacji życia – komentował decyzję Irlandczyków z roku 2018 mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

„Widoczne jest tu olbrzymie ryzyko, jakie niesie ze sobą opieranie katolicyzmu niemal wyłącznie na autorytecie duchowieństwa i spychanie na margines moralnych podstaw oraz prawd wiary. Gdy ów autorytet ginie, jak było to w ostatnich latach na gruncie wielu poważnych skandali, lud równocześnie traci wiarę. Wydaje się, że Kościół katolicki w Irlandii dotarł do godziny zero. Musi sam się odnowić i odnaleźć dawny blask wiary, by odzyskać posiadany wcześniej wpływ” – pisał z kolei Mathias von Gersdorff [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

W roku 2018 Irlandia zrezygnowała również z konstytucyjnego zakazu bluźnierstw. O zmianę zabiegali ateiści, a prawa nie chronili… biskupi [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

Jak dalej potoczą się losy Irlandii? Czy kraj stanowiący niegdyś bastion katolicyzmu ma szansę się kiedyś odrodzić? Czy Polsce grozi pójście fatalną drogą Irlandii? O zielonej wyspie porozmawiają prof. Grzegorz Kucharczyk, Gabriel Maciejewski „Coryllus” oraz Sławomir Płudowski.

 

Z powodu ogromnego zainteresowania to wyjątkowe spotkanie odbędzie się wyjątkowo w sali konferencyjnej Hotelu Miodosytnia przy ulicy św. Wawrzyńca 6 w Krakowie (tuż obok kościoła Bożego Ciała).

 

Termin:

11 lutego (poniedziałek) godz. 18.00.

 

 

MWł

 

 


DATA: 2019-02-01 19:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Irlandii oddolnie, w drodze referentów zmieniono prawo. Mieszańcy, jeszcze niedawno katolickiego kraju, usunęli z prawa swoje kraju katolickie wartości, jak: prawo do życia nienarodzonych dzieci, wzajemny szacunek poprzez dopuszczenie wulgaryzmów w codziennym języku. W naszym, nieszczęśliwym kraju, duchowny nawiązuje współpracę z właścicielem sieci sklepów, które handlują w niedziele. Podsłuchuje się u nas rozmowy polityków i to zarówno złych, jak i dobrych. Źli stracili już władzę. Przyszłość pokażę, co stanie się z tymi dobrymi, ostatnio nagranymi. Jak długo można polegać na miłosierdziu Pana Boga? Wszak Matka naszego Pana, Jezusa Chrystusa, już w Fatimie mówiła dzieciom i światu, że wielu uczciwych ludzi musi cierpieć, żeby mogła wyprosić u Pana Boga, przez Jezusa Chrystusa, pokój dla świata. Nadal trudno u nas, w Polsce, o warunki do poważnej dyskusji o przyszłości naszego kraju. Już niedługo ponownie odmówię różaniec. PiWie
ponad 1 rok temu / PiWie
 
Nigdzie nie jest napisane że Europa zawsze będzie chrześcijańska. Już widać że na pewno Islam opanuje jej cząść. Jak dużą zobaczymy.
ponad 1 rok temu / Jazzz
 
Już dziś prośmy i dziękujmy: Panie Jezu, dziękuję Ci, że nasz naród osłonisz, uratujesz, podźwigniesz, dziękuję Ci za Twoją miłość do naszej polskiej wspólnoty. Dziękuję i Tobie, Matko Boża, Królowo Polski, że otaczasz nas płaszczem swojej opieki, orędujesz za nami, wspierasz i prowadzisz do Twojego Syna, , Jezusa Chrystusa. Proszę Cię o Matko, umacniaj nas łaską swoją, abyśmy z wiarą i miłością głosili chwałę, miłość i miłosierdzie Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa wśród narodów świata. Amen
ponad 1 rok temu / winsent
 
Dignitatis humanae: Wolność religijna zdaniem deklaracji jest wolnością od przymusu i działania wbrew sumieniu. W ten sposób ludzie mogą podejmować decyzje zgodne z ich naturą. Za wolnością idzie prawo do wyrażania przekonań zarówno prywatnie, jak i publicznie. Deklaracja podkreśla, że społeczność i instytucje winny respektować prawo wolności religijnej i nie stosować przymusu. Deklaracja podkreśla fakt, iż wolność religijna pojawiła się w konstytucjach wielu państw jako prawo obywatelskie. Uczestnikami tego prawa są zarówno wierzący, jak i niewierzący. Wśród podmiotów prawa do wolności religijnej deklaracja wymienia także wspólnoty religijne i rodzinę. I CO NA TO MOŻNA PORADZIĆ?
ponad 1 rok temu / Rys
 
My drugą Irlandią jesteśmy.
ponad 1 rok temu / Sal
 
@Nasa Lejesz miód na moje serce, ale mam nadzieję, że nastąpi to szybciej. Z tym postulatem pierwszy raz zabrałem głos na tym forum, stąd mój nick.
ponad 1 rok temu / A m0że referendum...
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.