DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Przestrogi biskupa Chomyszyna wciąż aktualne. 150. rocznica urodzin zamęczonego przez komunistów „Proroka Ukrainy”

Przestrogi biskupa Chomyszyna wciąż aktualne. 150. rocznica urodzin zamęczonego przez komunistów „Proroka Ukrainy”

W opieraniu się misterium zła przez błogosławionego biskupa Grzegorza Chomyszyna zajaśniała siła wiary i łaski Chrystusowej. Życie i myśl greckokatolickiego duchownego – słusznie określanego mianem „proroka Ukrainy” – stanowi nie tylko źródło inspirującej refleksji polityczno-społecznej, lecz także może być doskonałym wzorem postępowania dla wszystkich, którzy na ścieżkach swego życia staną oko w oko z naśladowcami księcia ciemności.

 

Opublikowanie książki autorstwa błogosławionego męczennika Grzegorza Chomyszyna „Dwa Królestwa” wywołało prawdziwą burzę nie tylko na Ukrainie. Raban wywołany wydaniem tej pozycji sprawił, iż zapomniana nieco – także na skutek celowych zabiegów – postać greckokatolickiego duchownego mogła zostać przypomniana.


Można tylko dziękować sprawcom tego „zamieszania”: ks. Ihorowi Pełechatemu oraz profesorom Włodzimierzowi Osadczemu i Mieczysławowi Rybie, iż przyczynili się do rzucenia światła prawdy na dziedzictwo błogosławionego biskupa i męczennika.

 

Z okazji 150. rocznicy urodzin bp. Chomyszyna pragniemy przypomnieć opublikowane na naszych łamach artykuły, wywiady oraz materiały video dotyczący autora publikacji „Dwa królestwa”.

 

 

Życie


 

Biskup Grzegorz Chomyszyn – niewygodny błogosławiony

 

Jako jedyny liczący się pasterz w hierarchii Kościoła greckokatolickiego zwracał uwagę na zjawisko agresywnego ukraińskiego nacjonalizmu. Sprzeciwiał się mu mocno i konsekwentnie. Przestrzegał swoich wiernych przed zejściem na tę drogę – niechrześcijańską, pogańską - mówi dr hab. Włodzimierz Osadczy z  Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL, Dyrektor Centrum Ucrainicum KUL.

 


Biskup Chomyszyn. Duchowny, który okazał się prorokiem

 

Można powiedzieć, że greckokatolicki biskup Grzegorz Chomyszyn okazał się prorokiem. Prorokiem podobnym do biblijnego proroka Jeremiasza, który przestrzegał swego króla i swój naród przed zgubnymi skutkami postępowania swoich królów, przywódców Izraela i swego narodu. Jeremiasz w swej księdze zawarł napomnienia i groźby dla Izraelitów, zapowiedzi upadku państwa i niewoli, na skutek ich błędów i grzechów – rozmowa z ks. prof. dr hab. Stanisławem Nabywańcem, kierownikiem Zakładu Historii Nowożytnej i Dziejów Kościoła Uniwersytetu Rzeszowskiego.


 

Nie mogę milczeć, aby nie umrzeć w grzechu

 

Biskup Grzegorz Chomyszyn starał się wyprowadzić nasze narody ze ślepej uliczki nieporozumień i wzajemnej nienawiści, wskazując na nasze niemal wspólne pochodzenie i terytorium życia oraz zbliżoną mentalność – mówi ks. Ihor Pełechaty.

 

 

Dziedzictwo

 

Między Banderą a biskupem Chomyszynem. Którą drogą pójdzie Ukraina?

 

Mamy do odegrania ogromną rolę, ale jest to również rola polegająca na pokazywaniu tego, co w naszych wspólnych polsko-ukraińskich relacjach było i jest najbardziej istotne. Jedną z tych postaci jest biskup Grzegorz Chomyszyn – greko-katolik, ale zarazem człowiek głęboko katolicki, czyli mieszczący się w perspektywie tego, co nazywamy powszechnością Kościoła. Stojący na gruncie ruskim w relacjach z Polakami, ale zarazem otwarty na prawdę i wszystko to co tworzy pozytywne elementy współżycia między narodami i współżycia społecznego – zauważa prof. Mieczysław Ryba.

 


Biskup, który wciąż „uwiera” wielu…


 

Na Ukrainie szkalują polskich historyków i księdza Pełechatyja. Wydał pracę krytyczną wobec UPA


Ataki na unickiego księdza Pełechatyja spowodowane są wydaniem przez niego pamiętników biskupa Chomyszyna. Książka pt. „Dwa królestwa” zawiera wspomnienia duchownego, który niezwykle krytycznie podchodził do ukraińskiego nacjonalizmu i jego orędowników, także wśród hierarchii greckokatolickiej. Zamęczony przez NKWD błogosławiony biskup Chomyszyn ostrzegał również przed konsekwencjami narastającej spirali nienawiści.


 

Ks. Pełehatyj wydał książkę bp. Chomyszyna. Jest prześladowany, bo błogosławiony był wrogiem UPA

 

 

Sprawa księdza Ihora Pełehatego pokazuje jak na Ukrainie traktuje się prawdę. Jeśli archiwalne dokumenty kłócą się z obowiązującą narracją, to tym gorzej dla dokumentów.

 

 

 


VIDEO:


Prof. Włodzimierz Osadczy: Bł. Biskup Grzegorz Chomyszyn, orędownik polsko-ukraińskiego pojednania


 

 „Dwa królestwa”. Książka bardzo niewygodna


 

 

 

 luk
DATA: 2017-03-22 13:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przestrogi Błogosławionego bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Sposoby masowego, okrutnego mordu w świecie, zaczynając od nie narodzonych, udoskonalono.
ponad 2 lata temu / życiofil
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.