DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Na Ukrainie szkalują polskich historyków i księdza Pełechatyja. Wydał pracę krytyczną wobec UPA

Na Ukrainie szkalują polskich historyków i księdza Pełechatyja. Wydał pracę krytyczną wobec UPA
Biskup Grzegorz Chomyszyn. See page for author [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

Banderowska narracja w ukraińskim życiu publicznym i debacie naukowej urasta do rangi dogmatu. Każdy kto sprzeciwia się gloryfikowaniu morderców z OUN-UPA musi liczyć się z szykanami. Te spotkały księdza Ihora Pełechatego, który wydał pamiętniki ks. bp. Grzegorza Chomyszyna. Praca zawiera krytykę narastającego groźnego nacjonalizmu ukraińskiego, który doprowadził do rzezi wołyńskiej. Tymczasem na współczesnej Ukrainie ten głos, jak i twierdzenia polskich historyków, spotykają się ze zdecydowanym atakiem. W obronie szkalowanych stanęli posłowie klubu Kukiz’15, Tomasz Rzymkowski i Bartosz Józwiak.

 

„Czy Polska będzie interweniować w obronie prześladowanego na Ukrainie chrześcijanina, którego działalność jest zgodna z historyczną prawdą, polską racją stanu i europejskimi aspiracjami Ukrainy, którą Parlament Europejski przestrzegał przed gloryfikacją Stepana Bandery?” – pyta w swojej interpelacji skierowanej do MSZ Tomasz Rzymkowski. Poseł wspólnie z Bartoszem Józwiakiem skierował zapytanie do resortu.

 

Ataki na unickiego księdza Pełechatyja spowodowane są wydaniem przez niego pamiętników biskupa Chomyszyna. Książka pt. „Dwa królestwa” zawiera wspomnienia duchownego, który niezwykle krytycznie podchodził do ukraińskiego nacjonalizmu i jego orędowników, także wśród hierarchii greckokatolickiej. Zamęczony przez NKWD błogosławiony biskup Chomyszyn ostrzegał również przed konsekwencjami narastającej spirali nienawiści. (KIM BYŁ BŁOGOSŁAWIONY BP CHOMYSZYN? ZOBACZ WIĘCEJ!).

 

Wydanie wspomnień bp Chomyszyna spotkało się z falą protestów. Jak przypomina w swojej interpelacji poseł Rzymkowski, ksiądz Pełechatyj nie mógł na Ukrainie nawet znaleźć wydawcy. Znalazł go w Polsce, jednak prezentacja książki u naszego sąsiada (w Kurii Metropolitalnej we Lwowie) również spotkała się z atakami, a rzymskokatoliccy duchowni zza wschodniej granicy informują, że egzemplarze pracy są na Ukrainie wykupywane i… palone!

 

„Podczas prezentacji książki w siedzibie Kurii Metropolitalnej we Lwowie, grupa osób w tradycyjnych ukraińskich wyszywankach obrzuciła obelgami polskiego duchownego, biskupa Mariana Buczka. Polscy badacze zajmujący się ludobójstwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, jak prof. Włodzimierz Osadczy, prof. Mieczysław Ryba czy prof. Czesław Partacz, są w tej chwili oskarżeni na Ukrainie o fałszowanie historii z powodu swojego zaangażowania w wydanie i promocję tej książki, a ukraińska historyk Liliana Hentosz posunęła się do absurdalnego stwierdzenia, że autor wydawnictwa, bp Chromyszyn, napisał je pod dyktando NKWD” – zauważa w interpelacji poseł Rzymkowski, dlatego też zapytał MSZ o stosunek do kampanii nienawiści pod adresem naukowców.

 

„Czy podważanie na Ukrainie historycznego warsztatu polskich naukowców, tj. prof. Włodzimierza Osadczego, prof. Mieczysława Ryby i prof. Czesława Partacza oraz obelgi kierowane publicznie wobec polskiego duchownego bp. Mariana Buczka spotkają się z reakcją polskiej dyplomacji?” – dopytuje się poseł Kukiz’15.

 


Źródło: sejm.gov.pl, kresy.pl

MWł

Zobacz również wykłady:


Prof. Włodzimierz Osadczy: Bł. Biskup Grzegorz Chomyszyn, orędownik polsko-ukraińskiego pojednania


oraz


prof. Mieczysław Ryba: Misja cywilizacyjna Polski na Wschodzie

  


DATA: 2016-12-21 09:16
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.