4 lutego 2020

Polskie szkoły strefami wolnymi od telefonów? Problem uzależnienia od komórek rozważy Grupa Robocza

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (giovannacco))

W ramach powołanej przez resort cyfryzacji Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w internecie omówiony zostanie m.in. problem uzależnienia od komórek posiadających dostęp do sieci. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, istnieją pomysły stworzenia w szkołach stref wolnych od takich urządzeń.

 

Dziennik zapytał osoby z Forum Oświatowego dla Nauczycieli i Dyrektorów o kwestię zakazania posługiwania się telefonami w szkołach. 66 proc. uczestników ankiety wskazało, że w ich placówkach takie rozwiązanie jest praktykowane, a kolejne 27 proc. stwierdziło, że najpewniej w nieodległej przyszłości zakaz zostanie wprowadzony, gdyż cieszy się poparciem pracowników. 88,5 proc. odpowiadających poparło ograniczenia dostępu do komórek – zdaniem 59 proc. nauczycieli obostrzenia winny dotyczyć wyłącznie uczniów, a wedle 16,7 proc. grono pedagogiczne powinno w tej kwestii wykazać się z uczniami solidarnością.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z przytaczanych przez „DGP” opinii nauczycieli wynika, że zakaz posługiwania się telefonami zmusiłby uczniów do wzajemnego komunikowania się, co może ograniczyć trudności z budowaniem relacji i akceptacją, a w konsekwencji zmniejszyć samotność prowadzącą często do zaburzeń depresyjnych.

 

Kwestia zakazu używania urządzeń mobilnych stanowi obecnie materię regulowaną przez statut szkoły – zauważa w rozmowie z „DGP” rzecznik MEN Anna Ostrowska dodając, że sprawa ma znaczenie nie tylko porządkowe, ale i wychowawcze. To jednak nie wszystko, gdyż urządzenia mobilne mogą być wykorzystywane do nagrywania uczniów bądź nauczycieli, a rozpowszechnianie materiałów w sieci może służyć ośmieszaniu – stwierdza przedstawiciel resortu.

 

Dziennik przywołuje jednak także opinie nauczycieli wskazujących na zalety wynikające z dostępu do telefonów komórkowych w szkołach. Urządzenia mogą bowiem stanowić narzędzie dostępu do wiedzy, co jest przydatne szczególnie w warunkach niedostatecznej infrastruktury komputerowej w szkole.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” / tvp.info

MWł

 

 

Polecamy również:

 Depresja, pasja, internet i nastolatki

*

Efektywna nauka z tabletem? Niekoniecznie

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram