DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 21 SIERPNIA
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Imieniny obchodzą:
Joanna, Kazimiera, Wiktoria
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Nagrodzona Oscarem „Ida” z krytycznym komentarzem w TVP2. Holland i Wajda oburzeni

Data publikacji: 2016-02-29 06:21
Data aktualizacji: 2016-02-29 08:31:00
Nagrodzona Oscarem „Ida” z  krytycznym komentarzem w TVP2. Holland i Wajda oburzeni

TVP2 postanowiło wyemitować w czwartkowy wieczór nagrodzoną Oscarem „Idę” opatrując kontrowersyjny obraz publicystycznym komentarzem. Gildia Reżyserów Polskich - Związek Zawodowy Reżyserów Polskich zadrżała z oburzenia i postanowiła napisać w tej sprawie do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

 

Wyświetlenie „Idy” zostało poprzedzone wypowiedziami: Krzysztofa Kłopotowskiego (TVP Kultura), Piotra Gursztyna (TVP Historia) i Macieja Świrskiego (Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom). Antypolski obraz nie zyskał uznania w oczach komentatorów. Zdaniem Gursztyna film może wywołać w Polakach poczucie bycia oskarżonymi o zbrodnie, których nie popełnili. - Jeżeli ten film ma być elementem katharsis, to musi mieć wymowę, z którą Polacy się zgadzają, którą odbierają jako swoją. Nie można robić katharsis wbrew narodowi. Oczywiście trzeba mówić rzeczy przykre, brutalne, mówić o tym, że były rzeczy straszne w historii narodu. Ale nie można tego robić, obrażając ten naród – mówił Świrski.

 

Opatrzenie komentarzem filmu Pawlikowskiego nie spodobało się Gidlii Reżyserów Polskich - Związek Zawodowy Reżyserów Polskich.

 

„Po raz pierwszy w 25-letniej historii wolnych mediów publicznych w Polsce film został opatrzony ideologiczną interpretacją, wprowadzającą widza nie w treść dzieła czy jego artystyczne walory, ale narzucającą mu jedyny słuszny sposób jego rozumienia" – oburzają się autorzy listu.

 

Jak podkreślają „zaskoczyło nas, że wśród zaproszonych przez TVP2 gości, tylko jeden, Krzysztof Kłopotowski, zawodowo zajmuje się kinem. Pozostali, Piotr Gursztyn z TVP Historia oraz Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia, nie mają żadnych kompetencji ani autorytetu, które pozwalałyby obsadzić ich w roli komentatorów dzieła sztuki. Wygłoszone przez nich, w przewadze negatywne, aroganckie komentarze, takie jak: Nie można robić katharsis wbrew narodowi, obnażyły tylko brak tych kompetencji”.

 

Zdaniem sygnatariuszy petycji „TVP dopuściła się swoim materiałem rażącej manipulacji. Nie tylko ideologicznie odczytując wyłącznie jedną z wielu warstw filmu, ukazując tym samym jego treść w kłamliwy sposób, ale także emitując przed nim plansze, o które apelowała przeszło rok temu Reduta Dobrego Imienia, a na których umieszczenie nie zgodzili się w dystrybucji kinowej producenci filmu czuwający nad niepodważalnym prawem reżysera do decyzji o ostatecznym kształcie jego dzieła”.

 

Ida została przedstawiona w TVP2 w sposób stronniczy i krzywdzący. Budzi to nasz niesmak, sprzeciw, a także podejrzenie, że narzucanie interpretacji dzieła filmowego przed jego emisją w Telewizji Polskiej stanie się stałą praktyką. To wyraźna droga do cenzury sztuki i zła zmiana, cofająca Telewizję Polską do metod działania znanych z PRL, a zatem czasów, które uznawaliśmy dotąd za bezpowrotnie minione – czytamy w zakończeniu.

 

Pod listem podpisali się m.in. Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska i Andrzej Wajda oraz Wojciech Smarzowski.


Temat publicystycznego komentarza do „Idy” pojawił się także w Radiu Zet w programie „7 Dzień Tygodnia” Moniki Olejnik. Z opinią reżyserów z Gildii polemizował poseł PiS Jacek Sasin. - Po raz pierwszy od 25 lat mamy telewizję publiczną, która realizuje swoją misję. Nie wiem, przeciwko czemu tu protestować... Że w komentarzu przed filmem, który może dawać fałszywe wyobrażenie o tym, co działo się w Polsce w czasie II Wojny Światowej, pojawia się głos mówiący o tym, że to Niemcy, a nie Polacy, mordowali Żydów? Że w Polsce groziła kara śmierci za pomoc Żydom? - tłumaczył Sasin. 

Źródło: Radio Zet/Antyradio

lukWięcej o filmie "Ida" czytaj w "Nie chcemy tego Oscara!". 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
teodor
Po co takie gnioty jak "(GN)IDA" pokazywać. Szkoda na to czasu...
podroznik
Jestem po raz pierwszy na tym forum i ostatni . zawsze myslalem , ze katolik to uczciwy i prawy czlowiek . widze , ze sie pomylilem . powinniscie sobie ten krzyz z akrobata w zadek wetkac to by wam kregoslup moralny wyprostowalo . jestescie zwykle smiecie
Zygmunt
To Sasin nawet na filmach się zna . Już pisałem gdzieś , że jak widzę tego typka to nie wiem dlaczego ale przychodzi mi na myśl nazwa starej polskiej gry " PALANT "
Krzysztof Kornatowicz
Zdaje się , że po Bolku Wałęsie , następnym strąconym z piedestału polskich elit będzie Lolek Wajda , a potem następni - Tosia Holland . Cóż , wychodzą na jaw te " zacne dla kultury elity " , dzięki którym Polska jest rujnowana od tylu dziesiątków lat . Krzysztof Kornatowicz
Ada
Wreszcie ktoś otwarcie mówi o antypolskich wątkach w ostatnio masowo produkowanych za publiczne pieniądze "dzielach". W protesty Holland i Szumowskiej jakoś nie dziwią mnie wcale:)..
wmo
na stronie michalkiewicz.pl spotkałem się z ciekawą pisownią tytułu tego filmu" "(Gn)Ida"...
viktus
proponuje by przed takimi filmami emitowac tzw. "dodatki" (jak za komuny w kinach) by wprowadzic widzow w faktyczna atmosfere czasu i miejsca zwiazane z przekazem obrazu. w tym wypadku byloby dobrze pokazac role judenratow w getach np. warszawskin i łódzkim, przypomniec o zarządzeniach wladz okupacyjnych w związku z ukrywaniem żydów (kara śmierci), nawiazac do kwestii znajomosci języka polskiego wsrod zydow w Polsce (85-87% nie znało języka polskiego) itp. itd.
Soplica
Jak kłamią to na całego! A ileż to razy w programach Raczka poprzedzających edycję filmu były połajanki i pochwały dla dzieł kinematograficznych? I nikt nie krzyczał że to ?Po raz pierwszy w 25-letniej historii wolnych mediów publicznych w Polsce film został opatrzony ideologiczną interpretacją, wprowadzającą widza nie w treść dzieła czy jego artystyczne walory, ale narzucającą mu jedyny słuszny sposób jego rozumienia". A pamiętam poruszane różne aspekty i społeczne i polityczne związane z powstaniem filmów! Propaganda działa a i te nazwiska wiele mówią, sami ... co to "Polsce serce oddali" :(
wars
Skoro jak pokazuje przykład reżysera Idy opłaca się nakręcić antypolski film propagujący na cały świat fałsz o II WŚ, Polakach i żydowskich komunistycznych zbrodniarzach ? gdzie wymyśloną na potrzeby żydowskiej polityki historycznej historię zbrodni Polaków przedstawia się jako powszechnie występującą normę ? mającą oczernić Polaków, wybielić Niemców (praktycznie nie występują w filmie) i żydowskich komunistycznych zbrodniarzy, sugerując, że byli oni źli na skutek tego, że Polacy ich mordowali ? to nie dziwi mnie, że pojawiają się coraz to nowe gnidy, które chcą zaznać sławy i czerpać z opluwania Polaków profity.
jorry123
Bardzo dobrze, ludzie powinni wiedzieć, że to gnIda.
[email protected]
Cytat: "nie mają żadnych kompetencji ani autorytetu, które pozwalałyby obsadzić ich w roli komentatorów dzieła sztuki" - czyli polski obywatel, za którego pieniądze "artyści tworzą" nie ma prawa się wypowiadać w temacie tej twórczości ? Brawo.
Paragraf
Agnieszka Holland i Andrzej Wajda autorytetami... Dla żydokomuny, chamokomuny i kolaborantów z KOD-u...
Franek
"...wprowadzającą widza nie w treść dzieła...", bo co to za dzieło? "...komentatorów dzieła sztuki", dzieło sztuki też to nie jest, A Oscar - no cóż, Wałęsa Nobla też dostał.
Grzegorz
Po co w ogóle w polskiej tv puszczać antypolskie widzimisię ?
guter
Widać jaką szmirę szykuje nam pan Smarzowski, a jeszcze bezczelnie żebrze o kasę! Ja bym zrobił film o Wołyniu ściągając najlepszych speców od horrorów, opłaciłbym Stephena Kinga do scenariusza i koniecznie przedstawił wszystkie sceny metod mordów- nawet 200. Wyobrażacie sobie- sama prawda bez poprawności politycznej. Pierwszy horror 100% na faktach z rozmachem- cały świat by to oglądał, to byłby prawdziwy Oskar, warto pomarzyć.....
John Galt
Zapytowauję: po co puszczono tę gn(Idę)? Nie ma innych zapomnianych i dawno nie emitowanych dzieł?
Aga Kwiatkowska
IDA .... ANTYPOLSKI wyssany z mlekiem matki, nieprzemijający ukazujący Polski antysemityzm czy aby na pewno . Świat uwielbia nam zarzucać nienawiść do Żydów, ale jeszcze bardziej uwielbia, gdy sami o niej głośno mówimy i czynimy ją bezdyskusyjną. Jeśli do tej tematyki bierze się Pasikowski, to otrzymujemy ?Pokłosie? ? kiczowaty obrazek będący pokolorowanym teledyskiem propagandowym, z kiepsko napisanymi rolami i polskopodobnym landszaftem. Ale Pasikowski to filmowiec przygodowy, facet od kryminałów i tak naprawdę lubiący kraj, w którym kręci filmy. Można mieć pretensje o scenariusz, o generalizację zdarzeń, o wydumany finał, ale w ?Pokłosiu? reżyser opisuje coś, jakieś zjawisko, jakieś wydarzenia, które chce opowiedzieć, w zasadzie nie troszcząc się o to, czy są prawdziwe. A jeśli tak, to na ile. Twórca ?Idy? natomiast zrobił film z zaciśniętymi pięściami i zaciętymi ustami o kimś. To więcej niż film, to cała precyzyjna, mistrzowska machina, to emocjonalny walec.
rybak
I co w tym dziwnego, ze był taki komentarz. Pamiętam jak BBC przed emisja "Nasze matki, nasi ojcowie" ang. Generation War wyemitowała 40 min program publicystyczny " Generation War: Fact and Fiction" z udziałem niemieckich producentów filmu i brytyjskiego historyka oraz dr wa Hoffman, która pochodziłaz z żydowskiej rodziny która przeżyła Holokaust w Polsce. Co ciekawe w tym programie nie było widać tej samej buty niemieckiej co w stosunku do krytyki płynącej z Polski, pomimo, ze film w żaden sposób nie poruszał spraw Brytyjczyków . Chodziło tylko o kontrowersje, zarzut ze film przedstawia fałszywą historie. Ale co można było wobec kolonii to nie wobec poważnej publiki suwerennego państwa. Po emisji tego programu nie było żadnych protestów ani komentarzy na temat "ideologicznej interpretacji " czy jakiejkolwiek ingerencji w odbiór filmu. Najwyraźniej "BBC musi się wiele nauczyć" od naszych obrońców demokracji z Gildii i nie tylko, jednym słowem Wielka Brytan
trooper
To już dyskusji przed filmem nie wolno zrobić? Jak się nie podoba, to do kuchni kanapki robić i wrócić na film, albo przełączyć na reklamy.
Grażyna
i ja jako Polka nie chcę tego oskara dla Polski,chyba że dla światowych kłamców.
NN
Gursztyn plecie prawie jak Ida.
adam
niech ten film puszcza w israelu bydz moze dostanie znow lichwiarskiego oscara, a tam nie bedzie zadnych komentarzy bo sami wiedzieli ilu Polakow pozabijali.
wolność !
Mamy w końcu trochę wolności od post komuny i masonerii, oby więcej wolności w TVP narodowej !
oburzony
Tego antypolskiego paszkwilu maskującego zbrodnie na Polakach lucyferiańskiej Żydówki Brystygierowej polska telewizja nie powinna w ogóle emitować. Czas na dopuszczenie do twórczości filmowej, teatralnej, malarskiej Polaków. Powinni oni odkłamywać historię i pokazywać prawdę o stosunku Żydów do Polaków na przestrzeni wieków. Państwo powinno zapewnić im hojne dotowanie.
tylda
Prezes Kurski się nie popisał. Po co ta łopatologia dla nobilitowanego przez niego "ciemnego ludu"? "Ciemny lud" i tak nie obejrzał tego filmu, ponieważ nie porusza on kwestii magla, a tylko tym "ciemny lud" się zajmuje. Magiel to jego środowisko naturalne. Za poprzedniego pisowskiego prezesa Wildsteina w TVP "Stawkę większą niż życie" i "Czterech pancernych..." też poprzedzano komentarzami ekspertów od historii. Jak widać niczego się nie nauczyli i niczego nie zrozumieli.
er
"Metod rodem z PRL," się odezwali. Ale widać tutaj coraz wyraźniej zarysowującą się metodę. Przydałby się dobry socjolog, aby zbadać powiązania "lewicy laickiej" z komunizmem. No i te cudowne gadania o "kompetencji i autorytecie." Arystokraci ducha, nie ma co! A propos socjologów, czy przypadkiem nie socjolog właśnie jest obecnie uznawany za najbardziej kompetentny autorytet w kwestii historii relacji polsko-żydowskich? Nie wiadomo, czy śmieć się, czy płakać na tę sieć matactw i obłudy.
gad
Ha ha ha a ja słyszałem że dobre dzieło samo się tłumaczy i samo potrafi się obronić to po jaki gwint te reżyserskie połajanki? Nie wierzą w siłę i sensowność utworzonego przez siebie obrazu?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.