DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Krzysztof Gędłek

Nie chcemy tego Oscara!

Data publikacji: 2015-02-26 09:00
Data aktualizacji: 2015-02-26 14:54:00
Nie chcemy tego Oscara!

Choć wizja Oscara dla „Idy” ekscytuje elity postkolonialnej III RP – musimy stanowczo zaprotestować i powiedzieć głośno: nie chcemy tego Oscara! Cena, jaką przyszłoby nam za niego zapłacić byłaby bowiem obłędnie wysoka.

 

„Ida”, co potwierdzają znawcy filmowej sztuki, jest filmem precyzyjnie przygotowanym, dopracowanym w szczegółach. Zdjęcia to majsterszyk, nie brakuje w nim też scen głęboko zapadających w pamięć. Obraz Pawlikowskiego to kino dla koneserów – jest to bowiem film trudny w odbiorze, przygniatający niedopowiedzeniem, grający gestem, mimiką, słowem, symbolem. Najgorsze jednak, że niesiony przezeń przekaz jest wstrząsający, powiela wszak kłamliwą wersję historii, opisywaną w wersji popularnej przez Jana Tomasza Grossa, zobrazowaną niedawno w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Co to za wersja? Że Polacy byli sprawcami zbrodni podczas II wojny światowej, nie zaś jej ofiarami.

 

Zbrodnia i wina

 

Nachalna promocja owego filmu na salonach Europy – a od niedawna również w Hollywood – zbiega się z próbami zepchnięcia przez Niemców odpowiedzialności za ofiary wojny 1939-1945 na bliżej nieokreślonej narodowości nazistów. Wydatnie przyczynili się do tego postępowcy, wpierając nam przez ostatnie kilkadziesiąt lat, że zbrodnie Hitlera czy Stalina nie wynikały z cywilizacyjnej zapaści, lecz z nagłej i niepojętej eksplozji „antydemokratycznych” ideologii i talentów politycznych wyabstrahowanych z ówczesnej rzeczywistości „ekstremistów”. Przyczyną ich rozwoju miał być wyłącznie kryzys ekonomiczny, lub męczące trwanie „archaicznego” reżimu w Rosji. Tymczasem pomija się wybitnie antyreligijny i antycywilizacyjny charakter komunizmu i nazizmu – podczas, gdy pierwszy tworzył organa takie jak Urząd Wojujących Bezbożników, drugi, wyrosły na neopogańskich fascynacjach i de facto pogańskiej filozofii, hołdował demonicznym praktykom, stawiając sobie za cel zniszczenie Kościoła.

 

Wybiórcza pamięć historyczna wpływowych elit intelektualnych Europy ułatwia Niemcom snucie nowej opowieści o ich roli w trakcie II wojny światowej. Polska nie tylko nie potrafi na nią odpowiedzieć, ale przyjmuje narrację postępowców, sugerujących, iż nazizmu nie zrodził dekadencki i zepsuty Stary Kontynent, lecz bliżej nieokreślony antysemityzm i radykalizm czerpiący swoje źródła z, jakżeby inaczej, nietolerancji wielu narodów, w tym również Polaków. Chcąc wszak dokonać nieznacznego przerysowania retoryki ludzi pokroju Grossa, należałoby stwierdzić bez ogródek: II Rzeczpospolita była państwem, w którym dominował zajadły nastrój oczekiwania na niesiony przez wojenną pożogę chaos, by nasi ojcowie i matki mogli wreszcie wyciągnąć czynne konsekwencje ze swej odwiecznej nienawiści do Żydów.

 

A co z „ojcami i matkami” naszych niemieckich sąsiadów? Ci stali się ofiarami kryzysu ekonomicznego, stanowiącego, rzecz jasna, efekt uboczny słusznego kierunku XIX-wiecznych zmagań z odchodzącą do lamusa monarchią. Gdy więc mieszkańcy Francji czy Niemiec jawią się, jako piewcy demoliberalizmu i postępu, mających skutecznie zamykać okres wojen i ekstremizmów, my – Polacy stajemy się czarnym ludem, łomotanym za prymitywizm, rasizm i zbrodnicze, plemienne instynkty. Trudno wszak oskarżyć o to Niemców czy Rosjan, czyli wielkie narody, tworzące przecież historię nowoczesnej Europy – zarówno polityczną, jak i kulturalną.

 

„Ida” znakomicie wpisuje się w ów ciąg postępowej propagandy. W obrazie Pawlikowskiego nie ma niemieckich zbrodniarzy, brakuje choćby słowa o ich okrucieństwie. Polacy zaś jawią się w nim jako plemię kierujące się krwawym instynktem, dzikusy motywowane wyłącznie chęcią zysku. Mordują siekierami, wrzucając następnie swoje ofiary do wykopanych naprędce dołów. Katolicyzm, stanowiący fundament europejskiej cywilizacji i nadal mocne oparcie dla wielu Polaków, ukazano tam jako serię schematycznych i pozbawionych sensu rytuałów, rodzaj sekciarskich praktyk, wyobcowanych nawet w tej „prawdziwej” Polsce – rasistowskiej, żądnej zysku.

 

Cena Oscara

 

Jeśli „Ida” otrzyma Oscara, to stanie się on ponurym zwieńczeniem spychania historii heroicznej walki Polaków z „produktami” cywilizacyjnej zapaści Europy – nazizmem i komunizmem – do ciemnego kąta, gdzieś na strychu hańby i wstydu. Wszak wyzwanie rzucone przez Polaków Niemcom i Sowietom wpisuje się w zgoła inną narrację od tej, prezentowanej przez postępowców. To część historii katolickiej Europy walczącej z tymi, którzy rzucili wyzwanie Bogu – pod Lepanto, pod Wiedniem, pod Warszawą i na Westerplatte.

 

II wojna światowa była wojną, którą miliony Polaków toczyły w obronie – rzecz jasna – swej Ojczyzny, ale również w obronie cywilizacji katolickiej, żywej jeszcze tutaj, a już nietrawionej przez łaknące postępu elity współczesnej Europy. Postawa Polaków w latach 1939-1945 – a także po wojnie, wobec komunizmu – ukazana w prawdziwym świetle stałaby się wielką, bolącą drzazgą w oku współczesnych ideologów „końca historii”. „Ida” – a wcześniej książki Grossa i „Pokłosie” – tworzy nową historię, pozbawiającą Polaków heroicznego pierwiastka obrońców cywilizacji chrześcijańskiej, w zmian sprowadzając ich do roli sprawców hekatomby sprzed kilku dekad. Dlatego – choć wizja Oscara dla „Idy” ekscytuje posłuszne wobec głoszonych za Zachodzie „mądrości” elity postkolonialnej III RP – musimy stanowczo zaprotestować i powiedzieć głośno: nie chcemy tego Oscara!

 

Nagroda ta podniesie bowiem rangę antypolskiej i antycywilizacyjnej propagandy. Jeśli oscarowa gala zakończy się sukcesem Pawlikowskiego, zrobimy, chcąc nie chcąc, milowy krok na drodze ku abdykacji z pozycji obrońców Wiednia, Warszawy i Westerplatte. Ze stawianych Piłsudskiemu i Wyklętym pomników pozostanie nam ten jeden, żenujący obraz: brudnego Polaka, wykopującego z leśnego dołu szczątki swoich ofiar. Ów obraz stanie się symbolem nędzy, zastępującym dumną historię naszego narodu, historię pokoleń stanowiących Antemurale Christianitatis. Oto prawdziwa cena Oscara.

 

 

Krzysztof GędłekCzytaj angielską wersję tekstu

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Obserwator Polski
A my waszych filmików obrażających Polaków.
Rozczarowany
Stormer, nie potrafisz przyznać się do błędu i tyle. Albo podaj to o co proszę, albo zdobądź się na przyznanie że jednak nie znasz (poza Idą) filmu który spełnia wymienione kryteria, a wtedy ja Ci przypomnę tezę :)
Stormer
Rozczarowany: gonisz już własny ogon i sam tego nie widzisz. Aha, przypomnij mi jakiej tezy tak beznadziejnie bronisz? :-D
Rozczarowany
Stormer, gdybyś poszedł do sklepu i poprosił o świeżą czerwoną marchewkę, a sprzedawczyni podałaby Ci zgniłe żółte ziemniaki - to komu intelekt by szwankował? Ach tak, nie rozumiesz alegorii... No cóż, więc prosto z mostu: przykro mi że Tobie intelekt szwankuje, bo na prośbę o NIEMIECKIE lub ŻYDOWSKIE filmy OSCAROWE opisujące WYJĄTKI podajesz przykłady filmów które nie spełniają tych kryteriów. A przecież co do tych kryteriów nie miałeś i nie masz jakichkolwiek zastrzeżeń, tym bardziej że sam stwierdziłeś iż znasz dużo filmów spełniających te kryteria :)
Leo
"A quo primum" i wszystko jasne.
Stormer
@Rozczarowany: intelekt szwankuje? Masz dwa filmy. Obejrzyj i opowiedz czego się z nich dowiedziałeś :-D
Rozczarowany
Stormer, który z nich jest filmem niemieckim albo żydowskim? I od razu przypomnę że ma być to film z Oscarem w którym przedstawionoby wyjątki niekorzystne dla Niemców/Żydów bez wzmianki że to były wyjątki. Do roboty chłopie, sam napisałeś że takich filmów jest dużo :)
Stormer
@Rozczarowany: ależ proszę: Elle s\'appelait Sarah, Casualties of War.
Rozczarowany
Modemiku, nie oceniaj innych według swej prywatnej moralności. To że Ty w trudnej sytuacji finansowej nie widziałbyś problemu by zabić żydowskie dziecko wcale nie znaczy że znacząca większość Polaków tak by zrobiła :)
Rozczarowany
Stormer, na razie udowadniasz że sam nie znasz, bo nie potrafisz przytoczyć ani jednego tytułu filmu który by spełniał analogiczne kryteria jak Ida, a które to kryteria podałem w poprzednim poście. A mimo to dalej brniesz twierdząc że takich filmów jest dużo. Spoko, brnij dalej :)
TheModern
Ale bzdura. "Idą" nie szkaluje Polaków, ale przedstawia ich trudną sytuację, która zmuszała ich do desperackich kroków.
Stormer
@Rozczarowany: nie znasz takich filmów? To może zacznij chodzić na ambitne filmy i zapoznaj się kinematografią dotyczącą podobnych kwestii. Jest tego dużo. Z Norwegii, Francji, Holandii a nawet USA. Ida nie jest niczym nadzwyczajnym.
_arp
Jest to przestarzały styl rozumowania i nie trzeba z uwagą zapytać autora tekstu czemu ma służyć. Umiejscowiony jest w Polonii Chrystusowej i trzeba zadać sobie pytanie co na to powiedziałby Chrystus? Pan nasz nie obawiał się przyjąć na siebie w swoim czasie wszystkich win bez wyjątku i tym sposobem nowy rozdział w życiu ludzkim otworzył który pozwala nam w czasach obecnych otworzyć ostatnie drzwi nowej cywilizacji miłości. To jeżeli delikatnie i bez obrazy wszyscy zrobimy rachunek sumienia również za błędy naszych Ojców nawet tych na górze to chyba łatwiej przyjdzie dojść nam do mety. Zawsze znajdzie się jakiś człek strachliwy który bojąc się o pustkę własnego brzucha zamęt czyni i kształtowane od całych pokoleń dobro rujnuje.
Rozczarowany
Stormer, no właśnie o to chodzi - takie fakty zdarzały się w rzeczywistości, ale z filmu nijak nie wynika że były to wyjątki. A skoro twierdzisz że jest WIELE "podobnych filmów" naświecie, to podaj tytuł niemieckiego filmu z Oscarem w którym przedstawionoby wyjątki niekorzystne dla Niemców bez wzmianki że to były wyjątki, bądź żydowskiego filmu z Oscarem w którym przedstawionoby wyjątki niekorzystne dla Żydów bez wzmianki że to były wyjątki.
Stormer
@Rozczarowany: nie jest, bo takie fakty się zdarzały. Film przedstawia fikcję opartą na takich wydarzeniach. Nie ma tu generalnego kontekstu. Jest wiele podobnych filmów na świecie i jakoś nie ma z nimi takiego problemu.
adaś
wschód chrześcijaństwa będzie lepiej,musimy być twierdzą nie murem ...na tym murze to Niemcy pojechali, że ho ho,znam nawet poskich pożytecznych idiotów ,którzy ten mur burzyli
Rozczarowany
@Stormer: ot choćby domaganie się przez Polaka - mordercę żydowskiego dziecka tego, by rodzina tegoż dziecka zrzekła się praw do majątku, za co on im ujawni gdzie zakopał zwłoki. Czy jest w filmie jakaś scena która by równoważyła ten wydźwięk? Czy gdzieś w Idzie jest równie silnie zaznaczone że duuuużo liczniejszą grupą byli Polacy którzy narażając własne życie ukrywali Żydów? NIE. I to jest kontekst o który pytasz.
Moimzdaniem1
Ida smierdzi czosnkiem i nie bedzie z niej pokarmu dla normalnych ludzi. Kolejny raz zdewaluowali "Oskara" na uzytek geszeftciarzy od holokaustbiznesu. Prosta kalkulacja, jesli moga zarobic 65 miliardow dolarow, wymuszonych politycznym szantazem od Polski, to czy nie warto dac nawet 0.5 miliarda na lapowke za "Oskara" dla "Idy" Pawlikowskiego?
Hugon de Payns
Najbardziej boli świadomość że ludzie od urodzenia władający językiem polskim jako ojczystym w coraz większym stopniu nie są polakami bo o rozumieniu patriotyzmu i katolickości szkoda w ogóle wspominać.To jest "wielki" sukces,kolejny cud ekipy pana tuska i powiedzmy to szczerze prawie wszystkich poprzednich (dzięki lechowi wałęsie).
Stormer
@Rozczarowany: które sceny z filmu lub jaki kontekst wskazuje, że to była reguła? Na jakiej podstawie widz ma dojść do takiego przekonania?
Nowohutas
Nie chcecie tego oskara ? To dobrze, bo nikt go wam nie dał :).
Kazimierz S
Na złość Panu Gędłekowi,jednak Oscar został przyznany filmowi Ida. Co za brak brania pod uwagę takiej opinii i dąsów. Tak ważnej osoby. Przecież reżyser Pawlikowski(działające poza Polską) pokazał światu życie, które bywało i istniało w Polsce poza patetycznym bohaterstwem, pokazywanym przez reżyserów w Polsce, dla pokrzepienia serc rodaków. Czego na bardzo chcą widzieć oraz uznawać znawcy kina światowego.
Sonia
A Żydzi mówią, że to film antyżydowski. Ciekawe, to musi byc interesujący film, kiedy wszyscy pokręceni tak się z nim identyfikują.
Rozczarowany
@Stormer: by to zrozumieć musiałbyś spróbować wczuć się w widza dla którego ten film będzie JEDYNĄ informacją o historii relacji polsko-żydowskich, a takich widzów będzie teraz całe mnóstwo. Z połączenia stylizacji filmu na dokument z brakiem czegokolwiek sugerującego że był to wyjątek - wynika że będzie przez takiego widza odebrany jako reguła. A wystarczyłaby np. krótka informacja tekstowa na początku filmu. Czemu takiej informacji nie ma? Sensowna odpowiedź: bo Ida to ZAMIERZONA manipulacja.
Haloalo
Wy sobie możecie nie chcieć oskara, ale reżyser filmu i ludzie ciężko pracujący przy nim, z pewnością zechcą go, więc wy nie macie nic do gadania.
Stormer
@Rozczarowany: gdzie w filmie jest teza, że to była reguła?
ja
I wy się dziwcie, że ludzie nie chcą mieć nic wspólnego z kościołem? Ile średniowiecze będzie jak jeszcze u wasbtrwalo? Nie widzicie, że świat idzie do przodu? Wstyd, że nazywają nas krajem katolickim.
Leo
To jest nagroda od agentów dla agentów. I cała sfora wpadła tu na PCh24 jak na komendę zarabiać na premię. Proszę wracać do swoich wysypisk forumowych dla polakożerców.
do kajcia
lecz się, to będzie mniej chorych
kajcia
Boze w jakim chorym kraju przyszło mi żyć!!Jeszcze się taki nie urodził coby Polakowi dogodził!!!
do K.Gędłeka
Człowieku twoja wizja mądrości o Oskarze dla Idy to muszę stanowczo zaprotestować! Nie chcę czytać takich bredni o antypolskiej propagandzie itp. Gdyby tak było to Ida nie dostałaby Oskara! Teraz cały świat zobaczy taki film i doceni twórców i Polskę. Wartości w tym filmie i jego profesjonalizm to czysta poezja.O której ty pseudoautorze nie masz pojęcia:( Polski Katolik
Dawtd Costam
Panie Gędłek, przecież to nie dla Pana był OSKAR. Nie musi Pan Go chcieć!!! Niech Pan nakręci film o PANA prawdziwej historii i stwierdzimy, czy to co Pan myśli o naszej historii nie jest kłamem i propagandą!!!
debe
Ida - kłamstwo ma łądne oczy
akm
Ida to zwykły produkcyjniak wykonany na zlecenie.... tej samej grupy dla której ten kraj w którym ludnośc miejscowa włada językiem polskim nazywany jest Polin. To jest dalsze zakłamywanie historii pod dyktando Niemców i ich sojuszniów z Polin zwłasza zamieszkałych w USA.
WOLF
Widocznie trzeba nakręcić film o locie do Smoleńska, wtedy tematyka będzie ideowa i idealna, aby otrzymać Oscara.
katolik
jedrek, na razie to tylko ty pokazujesz swą nienawiść do kościoła i katolików
mirkap5
Polacy jak zwykle szabelką i honorem się zastawiają....
Aga
Kto by się waszymi problemami przejmował.
Mała Mi
Czy nie lepiej cieszyć się, że polska produkcja została doceniona, że świat filmowy, który non stop jest zasypywany błahymi historyjkami, perwersją, seksem i wulgaryzmem jednak zdołał docenić trudny film, niż doszukiwać się podtekstów i afer? Ja cieszę się za tego Oscara!
rozsądny
Trafiłem na portal przez przypadek i jestem przerażony. jeśli tak ma wyglądać rzeczywistość pseudo-katolicka, to życzę powodzenia. Zalew żółci i epatująca wrogość... Czy tak ma wyglądać miłość do bliźniego??? Smutne jest to, że większość komentujących nawet nie wie o czym jest ten film... - po wojnie niestety sami Polacy (szczęśliwie mniejszość) wraz z komunizmem czynili krzywdę swojemu narodowi - oczywiście również ten sam naród dzięki rozsądkowi i patriotyzmowi doprowadził do wyzwolenia wiele lat po wojnie To, że każdy może mieć swoje zdanie świadczy o tym, że mamy wolny kraj. Nie chcę jednak się godzić na taki marny poziom żółci i niechęci do świata/ludzi??? Powodzenia!
mayah
Ależ wysyp rozmiłowanych w antypolonizmie. Gdy trzeba wykazać sie znajomością relacji polsko- żydowskich, to głos zabierają, jak zwykle, sami znawcy tematu "wykształceni" na tzw. GW. Oto efekt redukowania tematyki programowej historii i literatury polskiej- niedouczone społeczeństwo uwierzy i zaakceptuje każde wciskane kłamstwo.
jerzyk
Gratulacje dla twórców "Idy". Wielki sukces polskiej kinematografii. Przypominam Gędłkowi że to nie jemu przyznano Oscara, nic nie musi odbierać, a tym bardziej chcieć.
jedrek
tacy wierzący,milosierni,chodzący do kościoła- a tyle nienawiści
kvt
@Ulala, a Ty się zastanów czy każdy recenzent ma być autorem tego co recenzuje. Chyba słabe to, nie? A tak się składa, że red. Gędłek nagrał dużo rzetelniejszy i ciekawszy film, wraz z red. Krystianem Kratiukiem. Polecam trochę poszukać i poczytać zanim zabierze się głos.
nie-żyd
Widać po bezsensownych komentarzach kto broni tego szkalującego Polaków filmu - potomkowie stalinowskich żydowskich zbrodniarzy
JJ
wpierw polecam obejrzeć film. czarno-biały jest tam tylko obraz, a nie wizja świata. Krytycznie pokazano też działalność Żydów po wojnie, i to że historia jest skomplikowana, i to żaden skandal, że pokazuje się i złych i dobrych Polaków czy Żydów. Wielu ludzi wycierpiało z obu stron i nikt tu nie ma 100% racji. Żydzi uwierzyli w nowy system, w PRL i w socjalizm, bo uważali to za szanse na przetrwanie, aby holokaust i faszyzm nigdy sie nie powtórzyły, tak samo jak i uwierzyło w komunizm miliony Polaków, zwłaszcza ci co przed wojną żyli w biedzie i braku perspektyw, więc uznali to za okazje do awansu społecznego. (przez wojsko lub partie)
3xnie
trzeba być bardzo zacietrzewionym aby wypisywać takie androny i banialuki. Bezsprzeczny sukces Idy traktować jako coś co przynosi ujmę. Absurdalne!
Andrzej Szałkowski.
"To część historii katolickiej Europy walczącej z tymi, którzy rzucili wyzwanie Bogu ? pod Lepanto, pod Wiedniem, pod Warszawą i na Westerplatte." Panie Gędłek, czy Pan naprawdę się pod tym tekstem podpisuje z czystym sumieniem? Wyzwanie bogu? Naprawdę? Ludzie, to chyba jakaś prowokacja! Spędziłem nad Pańskim tekstem prawie godzinę, naprawdę starałem się przedrzeć przez ten bełkot próbując znaleźć głębszy sens. Niestety, to tylko bełkot podrasowane słownikiem synonimów z Office\'a...
Cal-igo
Właśnie trzeba być takim pacanem jak ty, by nie rozumieć że film ten będzie odbierany na świecie jako dokumentalny a nie fabularny.
Tomasz
Nie prawda ofiarami byli Polacy mordowni przez Niemieckich zbrodniarzy oraz morderców pochodzenia żydowskiego z NKWD Smiersza UB Informacji Wojskowej Film szkaluje dobre imię Polaków reżysera Pawlickiego z jego filmem na śmietnik historii
Ditro
Na szczęście Oscar nie jest dla was, ale dla twórców "Idy", więc możecie juz przestać się oburzać. Mam nadzieję, że pomogłem :)
Jakub
Ten "artykuł" to obraza intelektu. Nie da się Was traktować poważnie. Nawet gdyby chciało się jakieś szerszej polemiki, to niestety się nie da. Jak polemizować z kimś, kto używa sformułowania "elity postkolonialnej III RP" lub "Feministyczny matrix genderowej konwencji"??? Ten bełkot pozbawia normalnego człowieka wszelkich sił witalnych...
Andrev
Demokracja zwyciężyła faszyzm , że hohoho ;-)
Robert
@todobry Zrobili to konkretni ludzie, którzy mają imiona i nazwiska. Chrześcijaństwo nie polega na tym, że widząc zło siedzi i się milczy. Wybaczyć można tylko takiemu, który swoje grzechy wyznał, odpokutował i naprawił.
Robert
@Artur Czegoś pan nie zrozumiał. Tu nie chodzi o wypominanie czegoś komuś. Tu chodzi o to, że próbuje się wmówić ludziom na Świecie, że to nie Niemcy a Polacy mordowali Żydów. I to bardzo skutecznie.
włodek
zło zawsze znajdzie swojego idola
edek
mnie tam wizja oscara nie ekscytuje, wręcz przeciwnie, jeśli jakiś film dostał tę nagrodę ,to znaczy, że nie należy go oglądać. i tak było chyba od samego początku z oscarem.
todobry
Fajne te chrześcijańskie komentarze. Pierwsi do oceniania, karcenia, pouczania i ogólnie ewangelizowania w internecie. I może jakbyście zobaczyli film to wiedzielibyście, że to ludzie ludziom zrobili krzywdę, a nie Polacy, Niemcy czy Żydzi.
Ulala
Panie Gędłek, proszę zrobić swój film i wtedy się wypowiadać, czego Pan dla niego chce a czego nie. Nikt Panu Oskara za film, którego Pan nigdy nie nakręcił i nie nakręci nie wciska, więc i Pan nie wciskaj nam tu ciemnoty.
def
a jakiegoś dostaliście, że nie chcecie?
Lou
Panie Krzysztofie Gędłku, nie widziałam pana na czerwonym dywanie - na pewno dostał pan Oskara?
Cal-igo
Do Lokaj Wielkich Spraw: Napisałeś "Jak wyżej wymienieni panowie znajdą się zagranicą, to czy będą obiektywnie i sprawiedliwie oceniani przez obcokrajowców po tego rodzaju filmach; będą dumni z tego, że są Polakami; nie będą się bać i wstydzić, że są z kraju z nad Wisły?" Bardzo zabawne. Rozumiem, że np. Niemcy nie podróżują, a jeśli już, to wszędzie gdzie się znajdą są znieważani i zwalczani? Jakim pacanem trzeba być, by nie odróżniać filmu fabularnego od dokumentu? I myślisz, że jeśli Ty masz z tym problem, to i cały świat ma?
gama9
filmy fabularne to bajki, jak koś pragnie poznać prawdę musi szukać, zagłębiać się w prace historyków, dokumenty no i oczywiście logicznie myśleć aby to wszystko poskładać. Zastanówmy się czy dzisiaj oddalibyśmy życie za innego człowieka-niemca,żyda czy duńczyka? Chrystus na patrzył na narodowość oddał życie za wszystkich !!!Idźmy do przodu- cieszmy się zmartwychwstaniem!!
.
Żałosne
As007
Ależ wam droga redakcjo nikt tego Oscara nie dał! Nie jest wasz nawet w najmniejszym stopniu :)
Ludzik
"Iron Sky", zjadło mi się literkę :D
Ludzik
Śmieszą mnie komentarze w stylu "nie chcę tego Oskara". Przecież to nie Ty go dostałaś/eś, tylko twórca tego filmu. W sumie dziwi mnie to, że film fabularny (tak, fabularny, nie mylić z dokumentalny) budzi takie emocje. To może weźcie się też za "Irn Sky", co?
"Obraz Pawlikowskiego to kino dla koneserów" ... Naprawdę ? Film w którym główną role gra naturszczyk to kino wybitne ?
Emily
Powiem szczerze: nie jestem zadowolona z tego Oskara:-(
Bartek,
tematów polskich jest mnóstwo: Nazaretanki z Nowogrógka, Rot.Pilecki.Nil.Halina Martin,Rodzina Ulmów itd.Polacy czekają na polskie filmy !!!
NJ
Niestety IDA dostała Oscara.
b-Ida
Przy tym hałasie filmiarskim, czy czasem w jego osłonie nie chcą nam ukraść lasów, kopalni, ziemi ornej, resztek przemysłu,...?
b-Ida
Przy tym hałasie filmiarskim, czy czasem w jego osłonie nie chcą nam ukraść lasów, kopalni, ziemi ornej, resztek przemysłu,...?
lokaj Wielkich Spraw
Dobry artykuł i celne spostrzeżenia. Bardzo ciekawy i rzeczowy komentarz Pani(?)Pana(?) "NLC". Może panowie z POd pseud: "Jasiek", "Mirek", "Jan", "Stormer" włączą myślenie swoich mózgów i POjmą o co jest gra nie tylko polityczna, również kulturowa i przekładająca się na moralną, historyczną, POjęciową, propagandową i gospodarczą. Jak wyżej wymienieni panowie znajdą się zagranicą, to czy będą obiektywnie i sprawiedliwie oceniani przez obcokrajowców po tego rodzaju filmach; będą dumni z tego, że są Polakami; nie będą się bać i wstydzić, że są z kraju z nad Wisły? Gratuluję im patriotyzmu i utożsamiania się z Macierzą i Rodakami! Tak dalej trzymajcie i radośni bądźcie, niczym geje, lecz oczywiście NIE GOJE!!
Bartosik
Czytając niektóre komentarze, przypomniała mi się sprawa niejakiego Donatana - mimo że promuje on obraz Polek, które każdemu pokazują swoje intymne części ciała, to kiedy on dostał szansę na Eurowizję, wielu od razu się nim - mówiąc młodzieżowo - podjarało. Także sporo katolików. Tu jest praktycznie taka sama sytuacja. Ludzie, czy my zawsze musimy się ekscytować każdym filmem, piosenką itp. tylko dlatego, że może zgarnąć jakąś nagrodę? Nawet za cenę własnej tożsamości?
NLC
Szczególną podstawą antypolonizmu jest antykatolicyzm. Podobnie u prawosławnych i protestantów, antykatolicyzm jest źródłem antypolonizmu. Nie tylko u Niemców i Rosjan, ale też wśród protestantów amerykańskich. TRZEBA BARDZO GROŹNE ZJAWISKO antypolonizmu W KOŃCU PRZYNAJMNIEJ OPISAĆ, żeby nie prowadziło do kolejnych zbrodni, w tym tak straszliwych, jak ludobójstwo Polaków na terenach związku sowieckiego w latach 30tych, ludobójstwo na kresach z rąk UPA, ludobójstwo ze strony Niemców. Ludobójstwem jest też - zgodnie z pierwotnym znaczeniem tego słowa - niszczenie kultury i tożsamości danego narodu w celu jego likwidacji. I z tym typem ludobójstwa mamy dzisiaj do czynienia. Jego imię to ANTYPOLONIZM.
marekb54
Dopóki w naszym rządzie będziemy mieli zdrajców i kołtunerię polityczną, to każdy będzie miał możliwość wylewania pomyj na nasze Polskie głowy. BOŻE, CHROŃ POLSKĘ!
NLC
Mowa tu o pewnym szczególnym przypadku antypolonizmu. Niestety ANTYPOLONIZM i to OBŁĘDNY to zjawisko narastające w ciągu ostatnich dekad. Zamiast pisać o jego kolejnych jaskrawych przykładach, czas już najwyższy zająć się nim jako zjawiskiem. To już dawno powinno być zrobione, bo antypolonizm doprowadził do rozbioru Polski, germanizacji i rusyfikacji, do niszczenia naszej kultury, religii, tożsamości, gospodarki, no i do ludobójstwa - sowieckiego, ukraińskiego, niemieckiego, do aborcji. Antypolonizm ma różne przyczyny, kulturowe: gospodarcze - lebensraum, interesy ekonomiczne; kulturowe - niemiecki kulturkampf, rosyjski panslawizm i kultura bizantyńska versus łacińska; no i chyba najważniejsze - religijne. W tym ostatnim przypadku antychrystianizm, szczególnie antykatolicyzm odgrywały ogromną rolę. Antychrystianizm stoi u podstaw juddaizmu talmudyycznego. Religia ta powstała poniekąd jako negacja chrześcijaństwa.
Rozczarowany
@Stormer: kłamliwe jest pokazywanie WYJĄTKÓW jako powszechnie panującej REGUŁY
Stormer
"Polacy byli sprawcami zbrodni podczas II wojny światowej, nie zaś jej ofiarami" - fakt, czasami byli sprawcami i tego nie da się zaprzeczyć bo są na to niepodważalne dowody. I co w tym jest kłamliwego?
John Galt
Handel wymienny: roman za oskara?!?
Tomasz
Pawlikowski na śmietnik histrii
leaf427
jaka "Ida"? GN"Ida"!!!
Rozczarowany
@Jan: problem polega na tym, że ideą "Idy" jest pokazać WYJĄTKI jako powszechnie panującą REGUŁĘ.
Antyadolf
...a tak poważnie to nie mogę się doczekać filmu o zbrodniach Polaków na Niemcach wypędzanych ze swych ojczystych ziem po wojnie...
Antyadolf
Skoro w Polsce rządzi gestaPO to cos jest na rzeczy...
Bartek
Tylko Pan Bóg może nas wydrzeć ze szpon diabelskich...
Redaktor 22
Oscar należy się "Naszej klątwie", świetny dokument o zmaganiu się rodziców z choroą dziecka, tzw. klątwą ondyny.
Jurek
Pod Twoja obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
Leo
Cenny tekst dla Polaków ale jest ich mniejszość w kraju nad Wisłą.
Jan
To nie jest tak, ze wszyscy Polacy byli i sa swieci, ze Polska to najlepszy kraj na swiecie broniacy katolicyzmu i Kosciola.Zejdzmy na ziemie. Kanalie sa w kazdy narodzie i jezeli flm o takich mowi, to niby dalaczego twierdzic, ze jst to obraz calego spoleczenstwa. Sam znalem sasiada, ktory uczestniczyl w zabijaniu Zydow i wyrywal im zlote zeby. Wiec przestanmy byc tacy wielcy, bo prawda jest skomplikowana
Rzymianin
Nie chcę tego Oscara!
Rozczarowany
Cóż, jakie państwo (PRL-bis) i jego "elyty", takie p(e)olskie filmy propagują na cały świat.
Mirek
Napisane z typową dla naszych środowisk paniką. Prawica już kojarzy się ludziom z beznadziejnym obrazem wszystkiego, upadkiem kraju i obyczajów, co oczywiście się zmieni jak dojdziemy do władzy. Ten Oskar niczego nie zepsuje, wielcy Polacy nadal będą wielcy, a mali bedą mieć okazję do pokuty. Polska jest antysemicka, jest wroga protestantom (wasz ostatni tendencyjny artykuł) i czas by oprócz wspominania dawnych zwycięstw i obecnych klęsk (oczywiście z winy PO) powiedziała PRZEPRASZAM. Jesteśmy skorumpowani z lewicy, chorzy na nienawiść z prawicy, puści od środka. Nam potrzebna pokuta narodowa i troszkę pokory.
Jasiek
Niech Pan Redaktor nie demonizuje, to tylko kolejne spluniecie w twarz a "oskar" dawno stał się politpoprawny. Ze dwadzieścia lat temu kuzynka, która wyjechała w stanie wojennym do USA przywiozła swoje pociechy, starszy zadał Dziadkowi konkretne pytanie, "dlaczego w czasie wojny mordowaliście żydów".
Veritas
No proszę ktoś doszedł do takich samych wniosków jak ja. Po co oskar dla tego filmu? Chyba tylko po to by utrwalić negatywny obraz Polaków na świecie.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.