DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Gender na KUL. Biskup Mering pyta rektora uczelni

Data publikacji: 2013-06-18 08:00
Data aktualizacji: 2013-06-20 08:53:00
Gender na KUL. Biskup Mering pyta rektora uczelni
fot.Filip Blazejowski/FORUM

Opisywane przez portal PCh24.pl rosnące wpływy gender-rewolucji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zwróciły uwagę biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. W związku z doniesieniami medialnymi ksiądz biskup wystosował zapytanie skierowane do ks. prof. Antoniego Dębińskiego, rektora KUL.


„W związku z doniesieniami prasowymi o wprowadzeniu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oferty wykładu „GENDER: feminizm, queer studies, men’s studies”, uprzejmie proszę o pilne wyjaśnienie sprawy, a zwłaszcza o odpowiedź, czy program został przygotowany we współpracy z ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN, czyli środowiskiem bliskim „Krytyce Politycznej” i skrajnej lewicy. Będę zobowiązany za dołączenie programu planowanych wykładów” – pyta ksiądz biskup Mering.


O wspomnianym ośrodku Brama Grodzka pisaliśmy w artykule „Gender na KUL”. Ośrodek jest promowany przez takie media i środowiska jak „Gazeta Wyborcza”, czy krąg „Krytyki Politycznej”. „GW” pisze o nim, że jest znany z „nieszablonowych akcji kulturalnych”, zaś w „Krytyce Politycznej” ośrodek był chwalony m. in. za ekspozycję malarstwa Józefa Czechowicza. Dla „Krytyki” ważne jest to dlatego, że był on „gejem”. Ośrodek współpracuje też z Klubem Krytyki Politycznej w Lublinie.

 

Brama Grodzka wydaje kwartalnik „Scriptores”. Możemy w nim znaleźć nie tylko teksty księży czy śp. abp. Życińskiego, ale także rozmowy z takimi postaciami lewicy jak Zygmunt Baumann, Aleksander Małachowski, czy postkomunistka Izabella Sierakowska.

 

Ksiądz Biskup Wiesław Mering oczekuje odpowiedzi od rektora KUL, gdyż zamierza on „poruszyć problem na najbliższym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie”.

 

Odpowiedź władz KUL można przeczytać tutaj 

 

 

Źródło: diecezja.wloclawek.pl

luk


 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Jan
To skndal ! Katolicki Uniwersytet i wyklady niezgodne z nauka kosciola w wykonaniu profesorow ksiezy !? Mozna zadac pytanie jaki jest wlasciwie ten kosciol katolicki w Polsce ? Jak mozna pogodzic gloszenie herezji na katolickim uniwersytecie ? Wyjscie jest jedno Odebrac maiano "katolicki" oraz wyrzucic z kosciola odpowiedzialnych ksiezy profesorow lacznie z rektorem bo tego pogodzic sie nie da .
Mine
Już dawno powinien im JE postawić ultimatum. I tak to już zaszło za daleko @Cca Gender to ideologia stojąca w opozycji do porządku naturalnego. Służy jedynie niszczeniu państwa, ponieważ atakuje jej podstawową komórkę społeczną - rodzinę. Ich należy wyprowadzać za drzwi tak jak ideologów marksizmu leninizmu. I nie wciskaj nam kitu, że tam nie było promocji ideologii gender.
Cca
Ale kto powiedział, że wykład o gender ma być aprobatą gender studies? Bo nie bardzo rozumiem... A wykład o bakteriach na studiach biologicznych jest peanem na cześć bakterii? Czyli studenci-katolicy nie mają prawa wiedzieć o nowych nurtach w nauce? Przecież mogą do nich podchodzić krytycznie i po chrześcijańsku. Zawsze myślałam, że uczą \'ich\' tego samego co \'nas\', tylko z innej perspektywy, okazuje się, że klapki na oczy i świata nie ma... Dość niezrozumiałe.
sgfx
KUL to wylęgarnia heretyków. Brawa dla bp. Meringa
ramona
do redakcji: dobrze, że jesteście
kl
Mniej takich biskupów!!! Więcej takich uczelni!!!
katolik
a co na to dziwisz, nycz - milczą nadal jak milczeli w czasie gdy dzicz dominowała przed pałacem prezydenckim. A kto to był to wiemy bo rozszyfrowano andrzejka
Skrzydło
nie wiem kto tak naprawde rfzadzi kul-em, bo cały czas dziej sie tam złego, np. ostatnio sprawa pani dr której ublizył i zwolnił profesor K. nie zanosi się na poprawę, bo niedługo może dojść sprawa kolejnych smierdzących spraw-chodzą słuchy że jeden z PROREKTORÓW uczelni chce wpuscic firmę swojej zony (sprzątającą i ochroniarską) i po to chce zwolnić ludzi, ktorzy do tej pory tam pracują. pczywiscie wszystko pod plaszczykiem oszczednosci.tyle tylko, ze ten szanowny jegomość, który podobno planuje tak zrobic nie bierze pod uwage, ze wie o tym zbyt duzo osob, a na dodatek ze są to pieniądzę publiczne, iec takak sytucja moze sciagnac nie tylko ciekawosc prasy ale i sluzb, ktore zajumją sie sciganiem tego typu sspraw. mam nadzieje, ze odstapią od tego pomysłu
ems
Brawo księże biskupie. Brawo za odwagę !
dromader
Jestem. Więcej jadu @soplica, będzie mądrzej.
cynik
Na KULu mają szlaban ludzie o tradycyjnych poglądach katolickich i narodowych.KUL stał się marksistowskim uniwersytetem i powinno się mu z nazwy usunąć katolicki aby nie gorszyć maluczkich.
maestro
uważam, że ks. bp Mering ma rację. Uczelnia katolicka winna być katolicką nie tylko z nazwy, ale w istocie rzeczy. Nie może promować czegoś, co jest niezgodne z nauką Kościoła. Albowiem można strzelić sobie gola do własnej bramki. Nie na tym polega nowoczesność, że idę za modą, która brnie w ślepą uliczkę, choć wydaje się jej, że ją czeka świetlana przyszłość.
Soplica
Niejaki @dromader powinien księdzu biskupowi wyjaśnić iż to dla dobra i dla poznania przeciwnika wprowadza się te wykłady. Toć ksiądz biskup podczas seminarium studiował marksizm-leninizm też dla poznania przeciwnika :)))))))))))) Gdzież On teraz jest? - chodzi o @dromadera....
ina
nareszcie! dziękuję!
Jacek
To są owoce posoborowej otwartości Kościoła...
gt
Wymowa wielu wydarzeń mających związek z KUL-em wyjątkowo mocno przemawia za tym, aby tę uczelnię i jej władze potraktować tak jak seminarium w Sosnowcu.
chłopzewsi
Smutne to co się dzieje na tej uczelni. Jak się bierze dotacje traci się niezależność.
Bolesław Grabowski
Serdecznie dziękuję za tą reakcje szanownego Biskupa. Niestety KUL przestaje być uczelnią katolicką dla tego przestałem płacić na tą uczelnie tak jak od wielu już lat nie kupuję Tygodnika Powszechnego !!!!
ulka
jeden mądry Biskup.
i.
Bóg zapłać
ktoś
więcej takich biskupów
edek
nareszcie.
siergiej
Nareszcie
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.