DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Żydzi zainicjowali w Londynie wielki projekt renowacji synagog w Europie

Żydzi zainicjowali w Londynie wielki projekt renowacji synagog w Europie
Synagoga Stara w Krakowie, najstarsza synagoga w Polsce. źródło: wikipedia.org
#JUDAIZM    #SYNAGOGA    #RENOWACJA    #ODBUDOWA    #KONSERWACJA    #ZABYTKI    #ŚWIĄTYNIA    #ŻYDZI    #IZRAEL    #LONDYN

W środę dziesiątki żydowskich pisarzy, polityków i aktorów zainicjowali w brytyjskiej Izbie Gmin ogólnoeuropejski projekt mający na celu zachowanie i renowację aż 160 synagog zniszczonych przed II wojną światową. Brytyjska Fundacja na rzecz Dziedzictwa Żydowskiego (Foundation for Jewish Herritage) skatalogowała i szczegółowo opisała zabytki, które mają być odnowione.

 

Organizacja żydowska skupiająca wielu brytyjskich artystów i polityków, która powstała w 1979 roku skatalogowała 17 tys. synagog europejskich. Do dziś zachowało się – zazwyczaj w złym stanie - 3 318 budynków.

 

Wg ustaleń żydowskiej organizacji, 718 synagog nadal funkcjonuje jako miejsca kultu. Inne popadły w ruinę lub są wykorzystywane jako magazyny, fabryki, teatry, mieszkania itp.

 

Organizatorzy kampanii potwierdzają, że nie mogą odbudować wszystkich synagog, które chcieliby, ale planują renowację przynajmniej najważniejszych z nich.

 

- Początkowo myśleliśmy o 160., ale potem zawęziliśmy tę grupę do 19 synagog, którymi jesteśmy szczególnie zainteresowani, gdzie jest duża szansa na uratowanie i odnowienie budynków – wyjaśnił Michael Mail, członek fundacji.

 

FJH, która połączyła siły z Centrum Sztuki Żydowskiej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie w celu skatalogowania żydowskich miejsc kultu w Europie tłumaczy, że zagładzie społeczności żydowskiej podczas Holokaustu towarzyszyło masowa niszczenie synagog. Ocalałe budynki uległy zazwyczaj dewastacji. „Szczególnie żałosny był los dawnych synagog w Europie Wschodniej pod rządami komunistów: zostały zburzone, przekształcone w obiekty służące do różnych celów lub po prostu porzucone” – wyjaśniono.

 

W Europie Zachodniej „stan zachowania był znacznie lepszy”, ale „małe społeczności żydowskie nie były w stanie utrzymać licznych synagog” – dodał przedstawiciel fundacji.

 

Organizatorzy obecnej kampanii twierdzą, że prowadzą wyścig z czasem, by zachować dziedzictwo żydowskie w Europie, które stanowi istotną część europejskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Wśród synagog, mających być odnowionych w pierwszej kolejności wymienia się Wielką Synagogę w Słonimie, obecnie na Białorusi. Została ona zbudowana w stylu barokowym w latach 1635-1642.

 

Na początku II wojny światowej miasto należące do Polski przejęli Rosjanie, którzy zabili setki Żydów. W 1941 r. Słonim zajęli Niemcy, którzy zmasakrowali społeczność żydowską. Pierwsza eksterminacja Żydów na dużą skalę odbyła się 17 lipca 1941 r., kiedy rozstrzelano i pochowano około tysiąca Żydów na obrzeżach pobliskiej wioski.

 

Drugi masowy mord Żydów nastąpił 14 listopada 1941 r., kiedy to 9 tys. osób zostało przetransportowanych do wykopanych dołów na przedmieściach i zastrzelonych. Wielka Synagoga przetrwała wojnę, ale tuż po niej została wykorzystana jako magazyn.

 

Fundacja wskazuje, że renowacja synagog i przywrócenie ich do dawnej świetności ma kluczowe znaczenie dla wzmacniania świadomości żydowskiej i europejskiej. Ma także pomóc w edukacji o  judaizmie, żydowskiej historii i kulturze, „promując zrozumienie, szacunek i dialog”.

 

Kolejną synagogą przeznaczoną do restauracji jest gotycka budowla w walijskim mieście Merthyr Tydfil, zbudowana w latach 70. XIX wieku, głównie przez Żydów z Europy Wschodniej. Budynek był przez kilka lat wykorzystywany jako m.in. hala sportowa. Teraz jest opuszczony.

 

Fundacja chce pozyskać środki na renowację od bogatych darczyńców, innych organizacji i rządów różnych państw.

 

Co ciekawe, projekt – mimo, że fundacja działa od kilkudziesięciu lat – został zainicjowany w tym tygodniu, po fali incydentów antyżydowskich w całej Europie.

 

Portal Voice of America przypomina, że w Europie odżywają nastroje antyżydowskie, a tymczasem w zeszłym tygodniu papież Franciszek wezwał kraje europejskie, by zrobiły więcej dla zwalczania antysemityzmem, mówiąc, że obojętność w tym zakresie przyczyni się do szerzenia nienawiści rasowej.   

 

W styczniu, po spaleniu symboli i flag izraelskich, niższa izba parlamentu w Niemczech głosowała za utworzeniem nowego organu koordynującego walkę z antysemityzmem. Kilka krajów europejskich – wg Voice of Amercia – doniosło o „alarmującym wzroście antysemityzmu, w tym w Polsce, gdzie w listopadzie podczas skrajnie prawicowego marszu w Warszawie niektórzy protestujący wymachiwali banerami antyżydowskimi”.

 

„W zeszłym miesiącu w Szwecji podpalono synagogę. W tym miesiącu grupa społeczna, która monitoruje przestępstwa z nienawiści w Wielkiej Brytanii, stwierdziła, że ​​antysemickie przestępstwa z nienawiści rosną i osiągnęły rekordowy poziom. Według Community Security Trust, niemal codziennie w 2017 r. dochodziło do czterech ataków na społeczność żydowską w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku odnotowano 1382 antysemickich incydentów, co jest najwyższym wynikiem odkąd zaczęto gromadzić dane w 1984 roku” – poinformowano.

 

Źródło: voa.com

AS


DATA: 2018-02-09 07:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zaraz się okaże, że masakry w okolicach Słonima dokonali Polacy, bo to były polskie tereny (tak jak Oświęcim), i że synagogi w Europie zachodniej też poburzyli Polacy, gdyż antysemityzm mają we krwi. Antysemityzm odżył w Polsce - świadczy o tym nowelizacja ustawy o IPN. Czy ktoś w Polsce napada na ulicy na Żydów, czy ktoś podpala ich synagogi? Niech się Izrael, Niemcy, USA i Francja opamiętają! A Franciszek niech się lepiej zajmie problemami, jakich narobili Amor i Leticja.
ponad 2 lata temu / Aneta
 
@mack. Niczego nie wycisną.
ponad 2 lata temu / gzk
 
Mam wrażenie, że już dzielą pieniądze, które wkrótce wycisną z Polski.
ponad 2 lata temu / mack
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.