DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Żyć wiarą

Żyć wiarą

Żyć wiarą, to znaczy poglądy i zasady ukształtowane w świetle wiary zamienić w czyn, wprowadzić w życie codzienne. Wiemy z doświadczenia, że od postanowień i zasad daleka droga do czynu i że, niestety, nie zawsze ją znajdujemy. Jakże często musimy wyznać z Apostołem: „Łatwo mi chcieć, ale, by dobro wykonać, nie znajduję sposobu” (Rz 7, 18).

Kiedy całe nasze postępowanie unormujemy według zasad wiary, a wiara stanie się jakby glebą urodzajną, w której życie nasze zapuściło korzenie i czerpie z niej soki żywotne, wtedy dopiero można powiedzieć, że „żyjemy wiarą" (Gal 3,11). A żyjąc wiarą, dorastamy w pełni do wymagań Chrystusa. „Błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i strzegą go" - mówi Zbawiciel (Łk 11, 28). Św. Paweł powtarza to samo: „W Chrystusie Jezusie znaczy coś wiara przez miłość czynna" (Gal 5, 6). Św. Augustyn wyraża to tak: „Kochajcie to, w co wierzycie! Głoście, co kochacie!”


A co mówi Pan Jezus o wierze bez uczynków? „Każdy, kto tych słów moich słucha i nie wypełnia ich, stanie się podobny mężowi głupiemu, który zbudował dom swój na piasku. I spadły deszcze i wezbrały rzeki, i powiały wichry i uderzyły na ów dom: i runął, a upadek jego był wielki" (Mt 7,26-27). Wiara bez uczynków jest według św. Jakuba apostoła - martwa, nieużyteczna; nie zbawi człowieka, lecz ściąga odpowiedzialność i karę (2, 14-25). „Sługa, który znał wolę pana swego, a nie uczynił według woli jego, srodze ukarany będzie” (Łk 12, 47).

Światu także wiara martwa nie zaimponuje - gardzi nią, utwierdza go ona w niewierze, bo nie ma w sobie nic z mocy Bożej. Rozdźwięk między wiarą a życiem jest poważnym niebezpieczeństwem dla trwałości wiary. I odwrotnie, nic tak dodatnio na wiarę nie wpływa, jak życie z wiary. Owocem żywej wiary jest - według św. Piotra – „pełne poznanie Pana naszego Jezusa Chrystusa” (2 P 1,8).


O. Bernardyn Goebel OFMCap. Przed Bogiem. Rozmyślania na wszystkie dni roku, t. II, Wyd. O.O. Karmelitów Bosych, Kraków 1965, s. 191-192.

 


DATA: 2020-05-11 05:46
AUTOR: O . BERNARDYN GOEBEL OFMCAP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.