DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Zwycięstwo progresizmu. Postępowy jezuita z „Nihil obstat”

Zwycięstwo progresizmu. Postępowy jezuita z „Nihil obstat”
fot. YouTube

Stolica Apostolska udzieliła „Nihil obstat” niemieckiemu jezuicie, który opowiada się otwarcie za udzielaniem kobietom święceń kapłańskich oraz chce błogosławienia związków homoseksualnych. W ten sposób zakończony został spór, w który zaangażowane były czołowe figury progresizmu.

 

Na początku października 2018 roku ogłoszono, że niemiecki profesor teologii ks. Ansgar Wucherpfennig SJ nie otrzymał od Watykanu „Nihil obstat”. W ten sposób Stolica Apostolska uniemożliwiła mu objęcia na trzecią kadencję funkcji rektora Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem.

 

Decyzja Watykanu była spowodowana wypowiedziami księdza profesora. Jezuita przyznawał publicznie, że błogosławił związki homoseksualne. Twierdził, że Pismo Święte nie potępia takich związków, a św. Paweł nie miał nic przeciwko „homoseksualnej miłości”. Kapłan sugerował też, że Kościół powinien przyznać kobietom w jakiejś formie święcenia, na przykład pozwalając im udzielać rozgrzeszenia.

 

Odmowa wydania ks. Wucherpfennigowi „Nihil obstat” wywołała w Kościele katolickim w Niemczech prawdziwą burzę. Gwałtownie protestowali przeciwko temu sam zainteresowany, a także: niemiecki prowincjał jezuitów ks. Johannes Siebner SJ, biskup Georg Bätzing pod którego jurysdykcją nauczał kapłan oraz wielu teologów. W sprawę zaangażowali się również w niejawnym zakresie sam generał jezuitów ks. Arturo Sosa Abascal SJ oraz przewodniczący episkopatu Niemiec, arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx.

 

Niemcy oskarżali Watykan o „bizantynizm” i tłamszenie wolności teologicznej. Ks. Wucherpfennig deklarował, że za żadną cenę nie porzuci swoich poglądów, a ks. Siebner apelował o zmianę podejścia Kościoła do homoseksualistów.

 

W piątek niemiecka prowincja jezuitów poinformowała, że osiągnięto „porozumienie” i inkryminowany profesor „Nihil obstat” jednak otrzymał, co skutkuje natychmiastowym objęciem przezeń funkcji rektora na uczelni Sankt Georgen.

 

Z komunikatu jezuitów wynika, że ks. Wucherpfennig zobowiązał się do głoszenia nauczania zgodnego z Magisterium Kościoła katolickiego „jako zakonnik i ksiądz” tam, gdzie „wymagać tego będą sprawowane urzędy”. W tych wypadkach ma przedstawiać nauczanie Kościoła na temat możliwości wyświęcania kobiet oraz udzielania błogosławieństwa parom jednopłciowym „całkowicie i z pełnym rozumieniem”.

 

Jednak jako teolog ks. Wucherpfennig będzie miał wolność „formułowania pytań” względem tego nauczania i zamierza publikować artykuły, które będą odnosić się do Magisterium „w wiernej i kreatywnej kontynuacji”. Sam profesor podkreśla według komunikatu, że „jako chrześcijanin i naukowiec ma osobistą nadzieję na to, iż nauczanie Kościoła będzie się dalej otwierać i rozwijać”.

 

Podsumowując, za zgodą Watykanu na czele katolickiej uczelni stać będzie człowiek, który głosi poglądy niezgodne z nauczaniem Kościoła - i nie tylko się ich nie wypiera, ale deklaruje chęć dalszego ich szerzenia. Nie wiadomo, czy sprawą ks. Wucherpfenniga zajmował się osobiście papież Franciszek. Decyzję o wydaniu „Nihil obstat” podejmuje formalnie Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej, konsultując się z Kongregacją Nauki Wiary.

 

Pach

 

źródła: kath.net, katholisch.de


DATA: 2018-11-16 18:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystko wspak
ponad 1 rok temu / Nick
 
Filozofia niemiecka oparta jest na Kancie i Niczem. Teologia zaś na Marxie.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Ho ho! Moc rozgrzeszania dla bab. Koniec świata, nic Go już nie uratuje.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Ja już głupieję. Wydawać by się mogło że ksiądz powinien być osobą wierzącą, a jeżeli takim jest to powinien głosić swoją wiarę, mniejsza z tym że się z nią nie zgadzam. (patrz tysiące męczenników którzy ponieśli śmierć a nie wypali się swojej wiary), a tu mamy zgniły kompromis. Moja opinia wiary nie ma ani ten jezuita ani Watykan. I to jest dopiero straszne.
ponad 1 rok temu / Marek
 
Non possumus! Kapłan jest SŁUGĄ Słowa, jeśli sam staje się "Słowem" nie służy już Słowu Wcielonemu tylko sobie... a realnie jest na usługach Tego, który od początku "w Prawdzie nie wytrwał bo nie ma w Nim Prawdy"... albo czyni to świadomie - jest wilkiem w owczej skórze, albo jest marionetką w rękach Upadłego Mistrza Intelektu - Szatana, który "zwodzi całą zamieszkałą Ziemię"...
ponad 1 rok temu / Izajasz
 
Eureka! To właśnie tak wygląda dwójmyślenie w praktyce. Orwellowsko się zrobiło...
ponad 1 rok temu / Kasandra
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.