DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Związki jednopłciowe. Zamieszanie po niekatolickich stwierdzeniach przypisywanych Franciszkowi

Związki jednopłciowe. Zamieszanie po niekatolickich stwierdzeniach przypisywanych Franciszkowi
Fot. Reuters / Forum

Wiele światowych mediów powiela informację jakoby obecny papież twierdził, że osoby homoseksualne mają prawo do uznania ich związków w przepisach cywilnych. Franciszek miałby także zachęcać takie osoby, by prowadziły swe dzieci do parafii i wyrażać się o sodomickich pseudo-rodzinach z aprobatą.

 

 

Informacja opiera się między innymi na doniesieniach portalu turyńskiego dziennika „La Stampa”. Według Vatican Insider, a konkretnie Domenica Agasso, odległe od katolickiego nauczania stwierdzenia zawarte są w filmie dokumentalnym rosyjskiego reżysera pracującego w Holywood, Jewgienija Afiniejewskiego pt. „Franciszek”. Obraz ma swoją premierę w środę podczas Festiwalu Filmowego w Rzymie.

 

Jak podają liczne media, w filmie padają słowa Franciszka: „Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu wykluczany lub nieszczęśliwy. Mają prawo do związków cywilnych. W ten sposób są one objęte ochroną prawną. Walczyłem o to”. Dziennikarz „La Stampa” tłumaczy, że stwierdzenia te „mają na celu podniesienie świadomości o tym problemie w obrębie Kościoła”.

Z kolei Arthur Herlin, dyrektor rzymskiej francuskojęzycznej agencji I-Media uznał słowa, które miał wypowiedzieć w filmie Franciszek, za poparcie rzekomego prawa o wspólnym pożyciu osób homoseksualnych. Chodzi o relację, w której istnieją jednocześnie więzi duchowe, emocjonalne, fizyczne i gospodarcze np. wspólne gospodarstwo domowe.

Domenico Agasso zachwyca się jedną ze scen filmu. Opisuje ją jako rozmowę telefoniczną papieża z parą homoseksualistów, „opiekujących się” trojgiem małych dzieci. Franciszek ma odpowiadać na ich list, w którym dzielą się swym zakłopotaniem z powodu przyprowadzenia dzieci do parafii. Papież miałby radzić jednemu z sodomitów, by niezależnie od osądów innych ludzi zabierał dzieci do kościoła.

 

Tematem filmu jest ponoć stosunek Franciszka do palących problemów społecznych i duszpasterstwa pośród osób żyjących, jak mówi papież, „na peryferiach egzystencjalnych”.

 

Już zanim film trafił do szerokiego grona odbiorców, liczne środki przekazu zaczęły kolportować fałszywą pogłoskę jakoby wypowiedzi przypisywane Franciszkowi oznaczały zapowiedź zmiany nauki Kościoła w kwestii związków jednopłciowych. Co bardziej nieprzychylne katolikom media uderzyły w tony wręcz triumfalne. Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli cytowane stwierdzenia byłyby autentyczne, żaden papież nie może zmodyfikować obowiązującego Magisterium, zwłaszcza w tak kluczowej sferze jak ludzka płciowość. Pismo Święte w wielu miejscach jednoznacznie potępia akty homoseksualne. Katechizm zaś wyraźnie stwierdza, że o ile katolicy powinni respektować ludzką godność ludzi dotkniętych skłonnościami do osób tej samej płci, to już aktywność seksualna pomiędzy mężczyznami albo pomiędzy kobietami jest dla Kościoła absolutnie nie do zaakceptowania.

 

Kłamliwa plotka o możliwej zmianie w podejściu Kościoła do związków sodomickich zapewne poczyni wiele zamieszania w umysłach i sumieniach, zwłaszcza ludzi zmagających się z zaburzeniami tożsamości płciowej. Na to z pewnością obliczone są zabiegi nagłaśniania cytatów, które nawet jeśli są prawdziwe, nie mają żadnej faktycznej mocy sprawczej dla Magisterium.

 

Sam Franciszek w przeszłości kilkakrotnie wypowiadał się w kwestii związków jednopłciowych. Przykładowo w adhortacji Amoris Laetitia napisał m.in: „odnośnie do projektów zrównywania związków osób homoseksualnych z małżeństwem, nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny”.


Dotychczas nie pojawiły się komentarze ze strony rzecznika Watykanu, czy innych czynników oficjalnych Stolicy Apostolskiej na temat cytowanych na wstępie rzekomych słów Franciszka.

 

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy natomiast:

„Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (2357).

 

*****

 

Co dokładnie powiedział Franciszek?

Katolicka Agencja Informacyjna podjęła próbę interpretacji zdań, które miały się pojawić w filmie dokumentalnym o osobie papieża. W depeszy KAI czytamy:

 

Co dokładnie powiedział Franciszek na temat par homoseksualnych?
To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi" - to najbardziej zbliżone do oryginału tłumaczenie papieskiej wypowiedzi nt. osób homoseksualnych z dokumentalnego filmu pt. "Francesco", która wywołała kontrowersje i serię komentarzy w mediach na całym świecie.

 

“Las personas homosexuales tienen derecho a estar en la familia, son hijos de Dios, tienen derecho a una familia. No se puede echar de la familia a nadie, ni hacer la vida imposible por eso. Lo que tenemos que hacer es una ley de convivencia civil. Tienen derecho a estar cubiertos legalmente” - brzmią w oryginale słowa Ojca Świętego. Sformułowanie "convivencia civil", które wzbudziło najwięcej emocji i jest obecnie najszerzej komentowane w kontekście całego papieskiego wystąpienia, najbardziej odpowiada polskiemu sformułowaniu "wspólnego pożycia". Nie odnoszą się one do "związków partnerskich", jak komentują to niektóre media, które w języku hiszpańskim określane są, jako "unión civil" lub w podobnej formie: "unión registrada". Całość wypowiedzi papieskiej można więc przetłumaczyć w następujący sposób:

 

"Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny, ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi". Jak podaje katolicki portal AciPrensa, powołując się na wypowiedź twórcy filmu, Jewgienija Afiniejewskiego, wypowiedź Franciszka dotycząca wspólnego pożycia pochodzi z wywiadu, jakiego Ojciec Święty udzielił reżyserowi.

 

Według orzeczenia Sądu Najwyższego, z dn. 25 lutego 2016 r. (Uchwała SN (7) z 25.2.2016 r., I KZP 20/15), omówionego na łamach Monitora Prawniczego "Zawarty w art. 115 § 11 KK zwrot „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” określa osobę, która pozostaje z inną osobą w takiej relacji faktycznej, w której pomiędzy nimi istnieją jednocześnie więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe). Ustalenie istnienia takiej relacji, tj. „pozostawania we wspólnym pożyciu”, jest możliwe także wtedy, gdy brak określonego rodzaju więzi jest obiektywnie usprawiedliwiony."

 

 

 

Źródło: KAI, Katechizm Kościoła Katolickiego, PCh24.pl

RoM

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-10-22 13:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

1. Papież popierając związki cywilne osób homoseksualnych chronione prawem wskazuję na fakt, że we współczesnym świecie, należy takich ludzi chronić, gdyż może zagrażać im niebezpieczeństwo. Należy brać pod uwagę zmiany cywilizacyjne oraz fakt, że jeszcze np 50 lat temu o takim prawie mogło nie być mowy, gdyż w takich otwartych związkach bardzo mało ludzi decydowało się żyć, bądź miało w ogóle odwagę, nie mówiąc o wychowywaniu dzieci. 2. Biorąc pod uwagę realia obecnych czasów i zmiany kulturowe,opinia taka jest zrozumiała i nie oznacza zmianę doktryny. 3.O ile Media liberalne i lewicowe rozpisują się często o niemalże poparciu papieża co do takich zapisów prawa, tak media konserwatyno tradycjonalistyczne oskarżają go i chęć zmiany doktryny. Wszyscy nie mają racji. 4. Doktryna Kościoła nie wymusza braku tolerancji w stosunku do zwiazków homoseksualnych, bo przecież one istnieją i będą istnieć do końca świata i problem ma ten co tego faktu nie akceptuje. 5. Oddajcie Bogu
1 miesiąc temu / Kamil
 
Non possumus! Nigdy nie zgodzimy się na związki jednopłciowe! Musimy domagać się od władz świeckich wpisania prakryt homoseksualnych do Kodeksu Karnego. Dlaczego? Bo Polacy jako naród wymieramy. "Damografia głupcze" zacytuję znakomitego red. Pospieszalskiego.
11 dni temu / Izydor Oracz
 
Co powiedzial to powiedzial, odbior jest jednoznaczny , nie ma potrzeba wyplaszczania i dodatkowej interpretacji co autor mial na mysli / jako katolik odbieram to negatywnie
11 dni temu / Talip
 
"Doktryna kościoła nie wymusza braku tolerancji w stosunku do osób h..." Doktryna kościoła, opierająca się na biblii która jest zbiorem starożytnych pism i przesłań mówi coś o sodomii. Wiesz co? Poczytaj. Piszesz tak, jakby "doktryna kościoła" jakoby miała je tolerować. Żaden prawy człowiek, o zdrowych poglądach, a przede wszystkim posiadający wystarczająca wiedzę, nie będzie tolerował sodomii ani tzw "związków". Dlatego zdanie "nietolerancja jest wynikiem niewiedzy" które często da się słyszeć, w moim przypadku się nie sprawdziło. Jak miałem 15 lat też byłem tolerancyjny. Po przestudiowaniu całego szerokiego zagadnienia, popartego książkami i innymi materiałami- skończyła sie moja tolerancja tak dla sodomii jak i całej popierającej ja lewicy. Jestem co prawda przeciwny piętnowaniu ludzi o takich skłonnościach, ale taki obywatel lubi sobie pomyśleć, że jak nikt go nie piętnuje, to wszyscy go tolerują.
12 dni temu / Robert
 
Nie mam nic przeciwwko temu aby osoba homosekuana mnie w domu odwiedzila, lub ktos z mojej rodziny bedac homo w moim domu mieszkal Natomiast nie zgodzilbam sie aby osoby homo jako para miszkaly pod moim dachem. Nawet gdyby to bylk ktos z mojej rodziny.
1 miesiąc temu / Grzegorz
 
"jakoby obecny papież twierdził..." Jesli nie twierdzi, to dlaczego milczy?!!!
1 miesiąc temu / okirex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.