DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Zwiastowanie Pańskie – poznaj 6 ważnych faktów na temat uroczystości

Zwiastowanie Pańskie – poznaj 6 ważnych faktów na temat uroczystości
Jastrow / Public domain

Znaczenie przypadającej 25 marca uroczystości Zwiastowania Pańskiego zostało nieco zapomniane. Dlatego przypominamy 6 ważnych faktów związanych z tą niezwykłą datą. Pozwolą one na głębsze odkrycie niezwykłej tajemnicy tego święta.

 

1) Święto Zwiastowania pierwotnie wprowadzał Kościół Wschodni już od V wieku. Świadczy o nim homilia Abrahama z Efezu wygłoszona w Konstantynopolu. Z kolei zachodni katolicy zaczęli je powszechnie praktykować od czasów świętego Grzegorza Wielkiego, zmarłego w 604 roku. W tym przypadku potwierdzają je ślady w Rzymie i Hiszpanii.

 

2) Pierwotnie ranga święta była wyższa niż obecnie. Działo się tak za sprawą traktowania go jako święta Pańskiego. Uznawano je za wspomnienie Wcielenia Pana Jezusa i to Jego wówczas akcentowano. Nacisk na maryjny aspekt święta to dzieło kolejnych stuleci.

 

3) Istnieją różne wytłumaczenia daty święta 25 marca. Niektórzy badacze uznają, że od 25 marca do 25 grudnia mija 9 miesięcy – tyle ile trwa ciąża. Byłby to więc naturalny dzień na obchodzenie Zwiastowania, a więc poczęcia się Pana Jezusa. Wytłumaczenie to, choć wydaje się oczywiste, nie przekonuje jednak historyków. Bardziej prawdopodobne wytłumaczenie to związek z przełomem marca i kwietnia, gdyż wówczas Żydzi obchodzili Paschę. Dzień ten, podobnie  jak zwiastowanie stanowił święto życia.

 

4) Ze świętem Zwiastowania wiążą się dwie modlitwy. Jedna z nich Pozdrowienie Anielskie to powtórzenie słów Anioła Gabriela. Do XVI wieku odmawiano tylko znaną z Biblii część. Tę drugą, znaną dziś każdemu katolickiemu dziecku wprowadził święty Pius V, a upowszechnili święci Leonard z Porto Maurizio, Alfons Liguori i Jan Bosco, a także różaniec.

 

5) Modlitwa Anioł Pański to druga modlitwa związana ze Zwiastowaniem. Odmawiana w południe, gdy rozbrzmiewają kościelne dzwonnice. Zwyczaj ten nawiązuje do wczesnego średniowiecza, gdy nie istniały jeszcze zegary mechaniczne, a bicie dzwonów wyznaczało 3 pory dnia: ranek, południe i wieczór.

 

6) Scena zwiastowania należy do najczęstszych motywów sztuki sakralnej. Pojawia się już w dziele z II wieku zachowanym w katakumbach świętej Pryscylli. Od IV wieku pojawia się zaś postać Anioła Gabriela. To wyjątkowe w dziejach zbawienia i świata wydarzenie wspominamy również w Ewangeliarzu z Gegenbach, z Hardhausen, św. Hildegardy i w rzeźbie w katedrze w Chartres. Warto wspomnieć również o dziełach Giotto, Szymon Marcin ze Sieny, Fra Angelico, Simone Martini, Taddeo Bartoli, Masaccio.

 

Zródło: brewiarz.pl

Opracowanie mjend


DATA: 2020-03-26 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanowni, nie Aniol ale Archaniol Gabriel!!!!
2 miesiące temu / Marianna
 
Niema potrzeby kłócić się o dzień. Święta Paschy, są świętami ruchomymi, tak jak nasze święta Wielkanocne. Bywały 22 marca ale też i w połowie kwietnia. Data w kalendarzu katolickim jest wyliczona od Bożego Narodzenia. A czy ktoś teraz wie czy Jezus urodził się trzy dni przed dziewiątym miesiącem czy trzy dni po, a może idealnie 9 miesięcy. Przyjmijmy daty i oddajmy cześć Jezusowi, a o resztę On zadba.
2 miesiące temu / taki 1
 
Niech Starszy pan się nie oburza na pana Marka. Pascha ma wybitny związek z Wielkanocą, Zmartwychwstaniem Pańskim, a ten związki ze Zwiastowaniem, przełomem miesięcy czy "świętem życia" rzeczywiście wyglądają na jakieś wymysły współczesnych "badaczy". Pascha to Wielkanoc, czyżby przed wiekami nie obchodzono Święta Zmartwychwstania Pańskiego? Z Panem Bogiem
2 miesiące temu / Stefan
 
pan Marek przestań zaśmiecać forum, jeśli nie możesz napisać merytorycznie to zmilcz. Ja tylko bym się chciał dopytać o co chodzi z tym podziałem na "święta Pańskie" i inne - nie znam go z obecnego kalendarza. To powinno zostać wyjaśnione.
2 miesiące temu / Starszy pan
 
Trudno o większą głupotę niż ta: "Bardziej prawdopodobne wytłumaczenie to związek z przełomem marca i kwietnia, gdyż wówczas Żydzi obchodzili Paschę. Dzień ten, podobnie jak zwiastowanie stanowił święto życia." Wstydź się"mjend"
2 miesiące temu / panMarek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.