DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Zrównoważony rozwój w natarciu: ONZ postuluje radykalną transformację społeczeństw

Zrównoważony rozwój w natarciu: ONZ postuluje radykalną transformację społeczeństw
fot. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

Według autorów poniedziałkowego raportu ONZ do 2030 roku dojdzie do licznych katastrof naturalnych. Do zapobieżenia tego niezbędna jest radykalna transformacja społeczna.

 

Międzyrządowy Panel ONZ do spraw Zmian Klimatycznych (IPCC) ogłosił w poniedziałek raport dotyczący zmian klimatycznych. Zgodnie z nim do 2030 roku temperatury na świecie wzrosną do 1,5 stopni Celsjusza powyżej okresu sprzed uprzemysłowienia. Oznacza to jakoby przekroczenie granicy i w efekcie pożary, powodzie, braki żywności i ekstremalne susze. Szacunki te oparto na obecnym poziomie emisji gazów cieplarnianych.

 

 – Wykonaliśmy naszą pracę, przekazaliśmy wiadomość – powiedział podczas konferencji prasowej Jim Skea, profesor Centre for Environmental Policy Imperial College w Londynie i współprzewodniczący IPCC. – Teraz to już zadanie rządów. Ich obowiązkiem jest działanie w tej sprawie – dodał.

 

Według autorów raportu niezbędne jest podjęcie „znaczących działań” w ciągu najbliższych kilku lat. Ich zdaniem emisja dwutlenku węgla do 2030 roku musi spaść o 45 procent w porównaniu z poziomem z 2010 roku. Z kolei do 2050 roku należy osiągnąć neutralność pod względem dwutlenku węgla. Oznacza to, że na każdą wyemitowaną tonę CO2 musi przypadać tona CO2 usunięta z atmosfery. W przeciwnym razie nie utrzyma się globalnego ocieplenia na dopuszczalnym poziomie.

 

Zdaniem Andrew Kinga, wykładowcy nauk klimatycznych na Uniwersytecie w Melbourne, realizacja Porozumienia Paryskiego nie wystarczy do osiągnięcia tego celu. Podkreśla on, że rządy na całym świecie muszą podjąć „gwałtowne, dalekosiężne i bezprecedensowe zmiany we wszystkich aspektach społeczeństwa”.

 

Raport IPCC – o czym już wcześniej mówili oenzetowscy działacze – to pomocne narzędzie dla polityków potrzebujących uzasadnienia dla niezwykle kosztownej dla społeczeństwa transformacji energetycznej. Kluczowe decyzje w tej kwestii miałyby zapaść podczas grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Tam przywódcy światowi mają zobowiązać się do jeszcze większej redukcji emisji dwutlenku węgla (gazu życia niezbędnego do procesu fotosyntezy, w wyniku którego powstaje tlen) niż to zrobiono w Paryżu, podpisując umowę klimatyczną w 2015 roku. 

 

Podczas gdy ONZ straszy ociepleniem klimatu, NASA przestrzega przez dramatycznym ochłodzeniem. NASA donosi, że Słońce wchodzi w jedno z najgłębszych minimów aktywności, co może zaowocować ochłodzeniem klimatu. „Obserwujemy trend ochłodzenia” – twierdzi Martin Mlynczak z Langley Research Center w NASA. – Wysoko nad powierzchnią Ziemi, nasza atmosfera traci energię cieplną. Jeśli obecne tendencje będą się utrzymywać, już wkrótce może zostać ustanowiony rekord zimna – dodaje.

 

Nowe dane pochodzą z sondy NASA wykorzystującej system Broadband Emission Radiometry (SABER), który znajduje się na pokładzie satelity Thermosphere Ionosphere Mesosphere Energetics and Dynamics (TIMED).

 

SABER monitoruje promieniowanie podczerwone dwutlenku węgla (CO2) i tlenku azotu (NO), dwóch głównych substancji, emitowanych z termosfery – najwyższego poziomu atmosfery – do przestrzeni kosmicznej. 

 

– Termosfera zawsze schładza się podczas minimum słonecznego. To jeden z najważniejszych sposobów, w jaki cykl słoneczny wpływa na naszą planetę – powiedział Mlynczak, jeden z głównych badaczy instrumentu SABRE.

 

Mlynczak i jego koledzy stworzyli Indeks Klimatyczny TCI, mierzącego, ile NO jest wyrzucane z termosfery do przestrzeni kosmicznej. Podczas maksimum słonecznego wskaźnik TCI jest bardzo wysoki, a w czasie minimum słonecznego – niski.

 

– W tej chwili (TCI) jest bardzo niski – powiedział Martin Mlynczak. – Obecnie wynosi 33 miliardy watów mocy podczerwieni z NO. To dziesięć razy mniej, niż obserwujemy podczas bardziej aktywnych faz cyklu słonecznego – dodał.

 

Martin Mlynczak i naukowcy z NASA Langley Research Center, którzy wykorzystują system od 17 lat, odtworzyli pomiary TCI do 1940 roku. – SABER nauczył nas, jak to zrobić, ujawniając, w jaki sposób TCI zależy od innych zmiennych, takich jak aktywność geomagnetyczna i promieniowanie słoneczne UV – rzeczy, które były mierzone przez dziesięciolecia – tłumaczył.

 

Jak podaje, wskaźniki TCI w ostatnich miesiącach 2018 r. w rzeczywistości są bardzo bliskie ustanowienia rekordowych minimów od czasu rozpoczęcia pomiarów. Spodziewają się, że spadną one jeszcze bardziej w ciągu kilku miesięcy.

 

Nowe odkrycia NASA są zgodne z badaniami UC-San Diego i Northumbria University w Wielkiej Brytanii, opublikowanymi w zeszłym roku. Przewidywały one wejście Słońca w wielkie minimum w nadchodzących dziesięcioleciach z powodu niskiej aktywności plam słonecznych. Porównano nawet aktywność Słońca do okresu 1650-1700, zwanego jako małą epokę lodowcową. Wówczas temperatury były znacznie niższe od dzisiejszych.

 

Z drugiej strony również NASA opublikowała na początku października badania ukazujące zmniejszenie się pokrywy lodowej w Arktyce. Ich zdają się kłócić z opisanymi wcześniej (ostrzegającymi przed ochłodzeniem).

 

Owe niezgodności wskazują na niezwykłą złożoność zjawisk klimatycznych zachodzących wokół nas. Naukowcy nie są w stanie właściwie ich zinterpretować. Mimo to sugerują jednak podjęcie drastycznych kroków, mających przeciwdziałać ociepleniu klimatu. Od pewnego czasu wolą używać określenia „zmiany klimatyczne”.

 

Pokazuje to także, że nie dysponujemy wiedzą ani środkami niezbędnymi do wpływania na klimat. Tymczasem z ust polityków wciąż słyszymy o konieczności walki „zmianami klimatycznymi” i ograniczeniami emisji gazów cieplarnianych.

 

Źródła: edition.cnn.com / thejournal.ie. / guardian.cco.uk. / spaceweatherarchive.com / thenewamerican.com

 

AS / mjend

 


DATA: 2018-10-08 15:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nigdy.obojetnie gdzie jestes.bezwzgledu na kraj pochodzenia nie trac logicznego myslenia i logoki w podejmowaniu decyzji
ponad 1 rok temu / Marek Suchocki
 
1. Ziemia doświadcza precesji orbity. Oznacza to, że okresowo dany biegun jest chłodniejszy od drugiego lub cieplejszy. 2. Poziom CO2 jest na granicy wydajności jednego z typów fotosyntezy (większość roślin złożonych). W przypadku niewielkiego spadku CO2 USTANIE FOTOSYNTEZA w rolnictwie. Być może włodarze klimatu doskonale o tym wiedzą - i o to właśnie im chodzi. O nie zapobieganie ochłodzeniu i o sztuczne wywołanie spadku plonów - w celu depopulacji.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Muglby mi ktos przypomniec kiedy to w histori Ziemi byla najbogatsza przyroda? Oraz jaki byl wtedy poziom CO2? Mam wrazenie ze ci "uczeni" sa chyba troche niedouczeni...
ponad 1 rok temu / markusl
 
:)to chyba u Mrożka ratlerek wziął na siebie wielką mokrą plamę w przedpokoju, a spłynęło z parasoli. Komuniści też biorą na siebie skutki aktywności Słońca(klimat), wulkanów (każden jeden wyrzuca więcej co2 niż ludzkość przez rok). Ale bywały i koszmarne głupoty, jak dodawanie ołowiu(ołowica ,czyli ,,choroba,, mózgu) do benzyny(co by silnik miękciej chodził), freon w chłodzeniu( 1 atom rozbija 10000 O3 do O2)
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
A co z roślinami? Czy one nie przetwarzają co2 w tlen? Jak będzie zerowe co2 to rośliny powiędnom? Jeszcze wczoraj mówili że margaryna zdrowa a masło nie, a dziś na odwrót. Tak samo było z olejem kokosowym, jajkami, itd. Wszystko to propaganda i mieszanie ludziom w głowach. Dać mu nobla i niech się schowa.
ponad 1 rok temu / Hihi
 
"emisja dwutlenku węgla do 2030 roku musi spaść o 45 procent"... Jako że reszta rozwiniętych krajów ma takie zalecenia w głębokiej pogardzie, Unia Europejska zadeklaruje zmniejszenie emisji o 60%, a Polska o 75.
ponad 1 rok temu / Wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.