DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Zrównoważony rozwój i jego „bohaterowie”: nastoletnia Szwedka kontra samoloty

Zrównoważony rozwój i jego „bohaterowie”: nastoletnia Szwedka kontra samoloty
fot. REUTERS/Leonhard Foeger / FORUM

Zrównoważony rozwój ma swoich laickich bohaterów, a jedną z nich jest 16-letnia Szwedka Greta Thunberg. Dziewczynka nad szkołę przekłada walkę o ochronę środowiska, co zaskarbiło jej uwagę elit i nominację do pokojowej nagrody Nobla. Greta przyczyniła się między innymi do wypromowania obawy przed lataniem samolotami – coraz powszechniejszej u postępowych „elit”.

 

Greta Thunberg zrobiła w Szwecji prawdziwą furorę. Szwedka znana jest z manifestacji pod parlamentem przeciwko zmianom klimatycznym. Nastolatka zapowiada strajki dopóty, dopóki Szwecja nie zrealizuje zapisów postanowień ekologicznych z Paryża dotyczących ograniczeń emisji dwutlenku węgla.

 

Nastolatka jest znana nie tylko z działań w Szwecji, lecz również w innych krajach. Na przykład wraz z 35 tysiącami osób protestowała w Wiedniu. Zaprosił ją tam Arnold Schwarzenegger – informuje Anna Nowacka-Isaksson [rp.pl]. Istnieje także polski aspekt działalności Szwedki. Otóż wzięła ona udział w szczycie klimatycznym w Katowicach. Wyraziła jednocześnie wątpliwości dotyczące szczerości intencji jego uczestników. Skrytykowała ich na przykład za konsumpcję hamburgerów.

W swych przemówieniach nastolatka pyta światowych decydentów, dlaczego nie prowadzą polityki pozwalającej jej na optymistyczne patrzenie w przyszłość. Ta postawa spotyka się z uznaniem możnych tego świata. Spotkała się z papieżem, otrzymała też pochwałę od Baracka Obamy. Jej postać jest obiektem swego rodzaju kultu – porównuje się nią nawet do Zbawiciela! Nominowano ją także do pokojowej nagrody Nobla. Jak nietrudno się domyślić, działalność Grety koliduje niekiedy z jej uczestnictwem w zajęciach szkolnych.

 

Złe latanie

 

Idée fixe Grety to podróże samolotem. Uznaje je za niekorzystne dla środowiska. Dziewczyna jechała ze Szwecji na forum ekonomiczne w Davos przez 65 godzin, gdyż nie chciała lecieć samolotem – czytamy w rp.pl. Postawa dziewczyny przyczyniła się także do wypromowania terminu „flygskam” oznaczającego wstyd przed lotami samolotowymi wynikający z ich szkodliwości dla środowiska naturalnego.

 

Wstyd wiąże się z faktem, że samoloty odpowiadają za 2 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę emisję w górnych warstwach atmosfery, to robi się 100 procent (lub niemal tyle). „Transport lotniczy odpowiada za 2 proc. światowej emisji CO2, ale jest niemalże monopolistą, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla w górnych warstwach atmosfery. Wylicza się, że każda tona paliwa lotniczego to 3,15 ton CO2. Według kalkulatora szwajcarskiej fundacji myclimate bezpośredni lot w dwie strony na trasie Warszawa-Gdańsk to około 234 kg CO2 w przeliczeniu na pasażera, a na trasie do Nowego Jorku to 2,6 t CO2” – zauważa Marcin Walków [businessinsider.com.pl].

 

Na tego typu liczby ekologiści nie mogą pozostać obojętni. Mowa na wstyd wobec lotów panuje nie tylko w Szwecji, lecz również w Tajlandii czy Stanach Zjednoczonych. W Niemczech czy Japonii nad lotnictwem dominuje kolej. Z kolei w krajach Beneluksu trwają pomysły dotyczące interwencji w celu przeforsowania zmiany. Moda na krytykowanie podróży lotniczych dotarła również do Polski. Cytowany przez „Business Insider” Dominik Sipiński, analityk lotniczy ch-aviation i Polityki Insight określa krótkodystansowe loty mianem niepotrzebnego trucia środowiska.

 

Modę na krytykę nadmiernych lotów w Polsce wypromował lewicowy socjolog prof. Maciej Gdula. Zaproponował on na łamach „Gazety Wyborczej” ograniczenie podróży lotniczych do 15 tysięcy kilometrów rocznie. Jego zdaniem pozwoliłoby to upiec 2 pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze umożliwiłoby ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Po drugie zaś sprzyjałoby społecznej równości, ograniczając ekstrawagancki styl życia najbogatszych. Oczywiście zwolennicy tego typu poglądów pozostają głusi na twierdzenia dotyczące zalet podróży lotniczych i korzyści z nich płynących – jak choćby ułatwienie kontaktów międzyludzkich.

 

Chcesz zanieczyszczać? Płać!

 

W środowisku „Krytyki Politycznej” powstały także rozwiązania alternatywne. Agata Stasik [krytykapolityczna.pl] podaje pod rozwagę tak zwany budżet węglowy (pomysł rozważany zresztą przez brytyjski rząd w latach 2008-2011). Chodzi o odgórne przydzielenie każdemu tak zwanych punktów węglowych. Kto chciałby podejmować aktywności związane z emisją dwutlenku węgla (jak loty samolotem, ale nie tylko), musiałby za te działania oddawać swe punkty.

 

Zamożni zanieczyszczają – nawet ekologiści

 

Po pewnym czasie osoby zanieczyszczające środowisko wydałyby wszystkie punkty. Musiałyby zatem ograniczyć dalszą konsumpcję w wielu aspektach albo zakupić punkty od innych, bardziej „oszczędnych węglowo”. W jednym i drugim przypadku oznaczałoby to redystrybucję do osób biedniejszych, z powodu braku funduszy mniej zanieczyszczających środowisko. Wszak, chociaż ekologizm jest modny głównie wśród osób zamożnych, lewicowych pseudoelit, to z racji swej zamożności i konsumpcji i tak emitują one więcej C02.

 

Dlatego też – jak zauważa Agata Stasik – zamożni nie mają powodów do dumy. Prawdopodobnie bowiem znajdują się bowiem w bardziej szkodzącej ekologicznie części społeczeństwa. Nie powinni więc wynosić się nad szary lud, pozbawiony ekologicznej świadomości. „Nie pomoże więc jazda rowerem po mieście, unikanie toreb-foliówek i ograniczenie spożycia mięsa – często latający wciąż będą w tej części naszego społeczeństwa, która ponadprzeciętnie szkodzi klimatowi” – zauważa Agata Stasik. „Koniec zatem z patrzeniem z góry na jedzących schabowego sąsiadów, którzy w dodatku nie sortują śmieci i jeszcze tankują ropę do swego diesla!” – dodaje.

 

Niechęć do latania nie pozostaje bez wpływu na politykę koncernów lotniczych. Na przykład w marcu 2018 roku Ryanair wprowadził nową politykę środowiskową. W jej ramach na końcu rezerwacji klienci mogą dokonać darowizny dla wybranej przez nich organizacji charytatywnej. Chodzi o – jak twierdzi firma – zrekompensowanie kosztów emisji C02.

 

Widać zatem, że nie tylko branża mięsna jest na celowniku ekologistów i ideologów zrównoważonego rozwoju. Te same problemy dotkną również przewoźników lotniczych. Wszystko to w imię ideologii zrównoważonego rozwoju, dążącej nie tylko do zmniejszenia emisji C02, lecz również transformacji naszego stylu życia, przyzwyczajeń, konsumpcji, a nawet całej cywilizacji.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2019-06-12 09:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jak bardzo zanieczyszcza środowisko chodzenie pieszo! Trzeba mieć na sobie buty, których podeszwy wykonane są z gumy. Wierzch, o zgrozo! wykonany jest ze skóry NIEWINNYCH zwierząt! Żeby choć z dzieci, które wg niejakiej pani Ostaszewskiej dziećmi nie są, za to dzik jest dzikiem od samego poczęcia. Zatem, porąbani proletariusze elit łącznie siły i zakażcie używania butów i najlepiej również ubrań. W ogóle zakażcie życia na ziemi. Jak widać idąc tym tropem zmierzamy ku świetlanej, laickiej przyszłości, której patronką będzie wagina na patyku, do której już teraz modlą się "kobiety" kochające inaczej. P.S. Przepraszam za sarkazm, ale myślałem, że świat zmierza ku mądrości - a jest dokładnie odwrotnie.
8 miesięcy temu / Piotr
 
David Duke: Jak umiera zachodnia cywilizacja. Skąd się wzięła ta młodziutka Szwedka przyjmowana na salonach?
8 miesięcy temu / Sz
 
Ta dziewczynka ma zespól Aspergera, co może tłumaczyć jej obsesyjne podejście do tematu tzw. ekologii. Natomiast podejście dorosłych nią kierujących tłumaczyć może tylko chęć zaistnienia co u rodziców z branży rozrywkowej moze być skłonnością naturalną oraz zarobienia.
8 miesięcy temu / ola
 
dziecko nie jest winne tylko ci którzy je do tych wygłupów wykorzystuja
8 miesięcy temu / darek
 
Ale jednak jakoś dojechała na szczyt w Davos? Na kucyku? Taki kucyk też nie jest ekologiczny bo oddycha i puszcza bąki.... eh co za świat.
8 miesięcy temu / bjs
 
Przecież to aktorka, laureatka ,,Golden,, Kamera za swoją działalność aktorską na rzecz klimatu.
8 miesięcy temu / gg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.