DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Zestrzelenie rosyjskiego „zwiadowca”. Izrael przeprasza, USA ubolewa, Rosja zapowiada odwet

Zestrzelenie rosyjskiego „zwiadowca”. Izrael przeprasza, USA ubolewa, Rosja zapowiada odwet
By Sergey Krivchikov [GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], via Wikimedia Commons
#SYRIA    #IZRAEL    #ROSJA    #USA    #SAMOLOT    #ZWIAD    #POMPEO    #RAKIETY

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził ubolewanie z powodu strącenia rosyjskiego samolotu zwiadowczego z 15 osobami na pokładzie. Samolot zwiadowczy miała strącić syryjska armia, ale – według Rosjan – to izraelscy piloci zmusili rosyjską załogę do wtargnięcia w strefę syryjskiego ostrzału. Trwa wojna słowna między Moskwą a Tel Awiwem. Włączyli się w nią także Amerykanie.

 

Pompeo podkreślił, że ostatnie zdarzenie pokazuje, że czas najwyższy rozwiązać konflikt w Syrii. Według władz izraelskich syryjska armia zestrzeliła w poniedziałek rosyjski samolot zwiadowczy u wybrzeży Syrii. Był to nieszczęśliwy wypadek i najgorszy incydent między Moskwą a Damaszkiem od czasu rozpoczęcia przez Rosjan we wrześniu 2015 r. interwencji wojskowej w Syrii, która dramatycznie zmieniła przebieg wojny. - Stany Zjednoczone wyrażają smutek z powodu śmierci członków załogi rosyjskiego samolotu, który został zastrzelony przez syryjski system obrony przeciwlotniczej – stwierdził Pompeo w oświadczeniu. - Przypomina on nam o potrzebie znalezienia trwałych, pokojowych i politycznych rozwiązań dla wielu trwających konfliktów w regionie i niebezpieczeństwa tragicznej pomyłki na zatłoczonym teatrze operacyjnym w Syrii – dodał.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zestrzelenie maszyny przy pomocy rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-200 w Syrii, było wynikiem „tragicznych okoliczności przypadkowych”. Moskwa obwinia jednak za te zdarzenia – przynajmniej w pewnym stopniu – izraelskich pilotów, którzy mieli wskutek pewnych manewrów, zmusić rosyjską maszynę do wtargnięcia w strefę ostrzału rakietowego. Izrael wyraził smutek z powodu śmierci rosyjskich ofiar, ale stwierdził, że rosyjski samolot został strącony przez „rozległy i niedokładny syryjski system obrony przeciwlotniczej (ziemia-powietrze)”.

 

Śmiertelny łańcuch wydarzeń rozpoczął się, gdy izraelskie rakiety uderzyły w poniedziałek w nadmorski region Latakia. Tel Awiw twierdził, że celował w syryjski obiekt wojskowy, w którym operowali Irańczycy i rzekomo miały być w nim produkowane systemy broni dla Hezbollahu. Rosyjskie wojsko oskarżyło izraelskich pilotów o użycie „rosyjskiego samolotu jako osłony, wystawiając go na ogień syryjskiej obrony powietrznej”. Amerykański Sekretarz Stanu uznał, że zestrzelenie rosyjskiego statku przynagla do rozwiązania konfliktu syryjskiego zgodnie z rezolucjami ONZ i „zakończenia irańskiego, prowokacyjnego tranzytu niebezpiecznych systemów broni przez Syrię, które stanowią zagrożenie dla regionu”.

 

We wtorek rosyjska agencja informacyjna Tass oświadczyła, że samolot rozpoznawczy Iljuszin Ił-20 „zniknął podczas ataku czterech izraelskich samolotów F-16 na syryjskie zakłady w prowincji Latakia”. Według raportu agencji, samolot wojskowy został zestrzelony około 35 km od wybrzeża Syrii, gdy wracał do rosyjskiej bazy lotniczej Hmimim w pobliżu Latakii. W odpowiedzi na strącenie samolotu, Rosja wydała oświadczenie, sugerując, że odpowiedzialność za śmierć rosyjskich wojskowych ponosi Izrael z powodu „nieodpowiedzialnych działań”. Rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło, że samolot został zestrzelony przez syryjskie systemy przeciwlotnicze i oskarżył Izrael o pośrednie spowodowanie tego incydentu. Dodał, że izraelskie odrzutowce w pobliżu zmusiły rosyjski samolot do niebezpiecznego manewru. Ponadto Rosja twierdzi, że mniej niż minutę przed ostrzałem otrzymała ostrzeżenie, co nie było wystarczającym czasem, aby zapobiec tragedii. Co więcej, ministerstwo obrony zagroziło odwetem za „wrogie działania”.

 

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow powiedział rosyjskiej telewizji publicznej: Uważamy działania armii izraelskiej za wrogie. W wyniku nieodpowiedzialnych działań izraelskiego wojska zginęło 15 rosyjskich żołnierzy. Izraelskie samoloty celowo stworzyły niebezpieczną sytuację dla okrętów nawodnych i samolotów w okolicy. Szczątki ciał, rzeczy osobiste i fragmenty samolotu zostały już wyłowione przez rosyjskie statki poszukiwawcze na Morzu Śródziemnym.

 

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził telefoniczną rozmowę ze swoim izraelskim odpowiednikiem Avigdorem Liebermanem i powiedział mu, że wina „w pełni spoczywa na Izraelu”. Szojgu dodał także, że Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia dalszych kroków w odpowiedzi na te działania”. Media donoszą także, że Rosja wezwała izraelskiego zastępcę ambasadora do spraw zagranicznych.

 

Odpowiadając na rosyjskie oskarżenia, Izrael obwinił rząd syryjski i jego sojuszników Iran oraz Hezbollah. IDF twierdzi, że Rosjanie ponieśli śmierć z powodu „rozległego i niedokładnego” syryjskiego ognia przeciwlotniczego. „Izrael wyraża smutek z powodu śmierci członków załogi rosyjskiego samolotu, który został zestrzelony z powodu syryjskiego ognia przeciwlotniczego. Izrael uważa reżim Assada, którego wojsko zestrzeliło rosyjski samolot, za w pełni odpowiedzialny za ten incydent” – stanowi oficjalne oświadczenie izraelskiej armii. W oświadczeniu napisano także, że „syryjskie baterie przeciwlotnicze wystrzeliły bezkrytycznie pociski i z tego, co wiemy, nie zadały sobie trudu, by upewnić się, że w powietrzu nie ma żadnych rosyjskich samolotów”.

 

Izrael argumentował dalej, że do czasu uderzenia w rosyjski samolot, izraelskie odrzutowce znalazły się już w swojej własnej przestrzeni powietrznej. Dodano, że rosyjski samolot był „poza obszarem operacji” prowadzonym przez izraelskie odrzutowce. Następnie premier Izraela Benjamin Netanjahu odbył rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji, wyrażając ubolewanie z powodu utraty życia rosyjskich wojskowych. Netanjahu podobno zaproponował, że dostarczy „wszystkich niezbędnych informacji” podczas dochodzenia w sprawie incydentu. Jednocześnie zastrzegł, że Izrael będzie kontynuował działania przeciwko Iranowi w Syrii. Do tej pory w ciągu ostatnich 18 miesięcy izraelska armia ostrzelała ponad 200 celów w Syrii.

 

Prezydent Rosji, gdy opadły nieco nerwy, zapowiedział, że Rosja podejmie czynności, które mają zapewnić bezpieczeństwo rosyjskiemu personelowi wojskowemu w Syrii. - Jeśli chodzi o środki odwetowe, będą one przede wszystkim ukierunkowane na dalsze zapewnienie bezpieczeństwa naszego personelu wojskowego i obiektów w Syrii. I będą to kroki, które wszyscy zauważą – zapowiedział Władimir Putin. Rosyjski minister obrony uważa, że „Izrael stworzył celową prowokację i jest nie do pomyślenia, aby IDF nie zobaczył rosyjskiego samolotu, który przygotowywał się do lądowania”.

 

Rosyjscy oficjele twierdzą ponadto, że samolot rozpoznawczy został zestrzelony, zanim syryjska sieć obrony powietrznej została aktywowana. IDF uważa, że natychmiast po izraelskich nalotach lotniczych, syryjska sieć obrony przeciwlotniczej wystrzeliła dużą liczbę pocisków, z których jeden przypadkowo trafił rosyjski samolot.

 

Źródło: al-monitor.com., isaelnationalnews.com., presstv.com

AS


DATA: 2018-09-19 13:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Puszka Pandory na Bliskim Wschodzie jest otwarta, odkąd syjoniści realizują swój plan. Mieszają tam i inni i jest co jest.
ponad 2 lata temu / Pela
 
Jeżeli ktoś sądzi, że USA to przyjaciel Polski jest w grubym błędzie. Wiele razy Ameryka zdradzała Polskę. Nawet za obecnego prezydenta uchwalono chaniebne prawo do oddawania tego co polskie w ręce tych, którym się to nie należy.
ponad 2 lata temu / Krakusik
 
Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. A czego się ruskie spodziewały ?
ponad 2 lata temu / Hanys
 
Coraz bliżej ziszczenia się proroctwa o "niebezpieczeństwie z północy" zawartego w Księdze Ezechiela...
ponad 2 lata temu / Konrad Józef Turzyński
 
ISIS przepraszało Izrael za pomyłki, Izrael PRZEPRASZA Rosję(sic! Izrael i USA kogokolwiek kiedykolwiek przepraszali??? Więc rządzi Rosja potrzebna USA do wojny z Chinami i USrael nigdy nie zaatakuje Rosji. Rosja w Helsinkach oddała USraelowi Iran. Nadto "Amerykański Sekretarz Stanu uznał, że zestrzelenie rosyjskiego statku przynagla do rozwiązania konfliktu syryjskiego zgodnie z rezolucjami ONZ i ?zakończenia irańskiego, prowokacyjnego tranzytu niebezpiecznych systemów broni przez Syrię, które stanowią zagrożenie dla regionu?. USA wykorzystuje rezolucję ONZ dopóki jeszcze w nim tkwi a wiemy o zamiarze wyjścia. Osiąganie własnych celów przez USrael za pomocą prowokacji zostało uzgodnione z Rosją. Szykuje się zagłada Syrii za zgodą mocarstw. Polska zostanie poddana identycznej prowokacji. Potrójny rozbiór Polski to zgoda na współistnienie interesów Niemiec(prawo UE gwarantuje skuteczne wprowadzanie Agendy 2030), USA z Izraelem jako kapo, Rosji jako NWO.
ponad 2 lata temu / Przywództwo NWO wyklaruje się na końcu
 
dobre to znaczy ze ruski system naprowadzania nie rozpoznaje ruskich samolotow.wala we wszystko co jest w zasiegu ale co z izraelskimi F-16?te rozpoznal ?
ponad 2 lata temu / nic juz nie wiem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.