9 lipca 2020

Zdalne nauczanie pogorszyło stan psychiczny uczniów i nauczycieli. Są pierwsze badania

(fot. Universal Images Group / FORUM)

Pierwsze analizy zdalnego nauczania jednoznacznie pokazują, że nauka na odległość nie wpływa najlepiej na dobrostan psychiczny jego uczestników.

 

Okazuje się, że przedstawiane w samych superlatywach nauczanie na odległość wyjątkowo ciężko odbija się na zdrowiu psychicznym zarówno uczniów jak i nauczycieli. Tak wynika przynajmniej z pierwszych analiz tego zjawiska. O samopoczucie uczestników zdalnego nauczania pytała Fundacja Orange.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Aż 65 proc. nauczycieli czuje się psychicznie dużo gorzej lub trochę gorzej w porównaniu do czasu sprzed zamknięcia szkół. Jedynie 26 proc. badanych w ciągu ostatniego tygodnia przed badaniem nie odczuwało trudności w zasypianiu, zdecydowana większość deklarowała, że odczuwa brak energii, zdenerwowanie czy zły nastrój. Także 67 proc. z nich deklaruje, że gorzej czuje się także pod względem fizycznym. To samo dotyczy rodziców. Ogólne pogorszenie stanu zdrowia psycho-fizycznego deklaruje ok. 50 proc. z nich.

 

Poczucie stałego przygnębienia, samotności czy smutku doskwiera tez ok. 1/3 uczniów. Co ciekawe jedna piąta z nich zadeklarowała, że czuje się nieco lepiej pod względem fizycznym i psychicznym niż przed pandemią.

 

60 proc. uczniów chce wrócić już do szkoły – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tylko 18 proc. uczniów chciałoby po pandemii nadal uczyć się wyłącznie zdalnie, a 33 proc. wyłącznie tradycyjnie. Wśród uczniów dominuje przekonanie o potrzebie połączenia dwóch sposobów nauki.

 

Zdalne nauczanie łączy się ze znacznym wydłużeniem czasu spędzanego przed monitorem komputera, co przekłada się z kolei na obniżenie poziomu higieny cyfrowej. Jak zauważają autorzy raportu, wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli widoczne są wyraźne symptomy nadużywania mediów cyfrowych. Nalezą do nich przemęczenie, przeładowanie informacjami, niechęć do korzystania z komputera i internetu oraz rozdrażnienie. Dotyczyło to zwłaszcza nauczycieli, którzy deklarowali, że często lub bardzo często pozostają w ciągłej gotowości do obierania połączeń i powiadomień (87 proc.), często lub bardzo często mają dość siedzenia przy komputerze (85 proc.) oraz że czują się przemęczeni i przeładowani informacjami (77 proc.).

 

Na pogorszenie stanu psychicznego nauczycieli wpływa też lęk przed negatywną oceną, potrzeba odnalezienia się w nowej sytuacji, brak instytucjonalnego wsparcia, a także obawa o nagranie i utratę dobrego wizerunku poprzez stanie się „pośmiewiskiem internetu”. Jak podaje Centrum Cyfrowe, wielu nauczycieli po raz pierwszy z tego powodu doświadczyło zaburzeń somatycznych.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram