DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Zburzą historyczny kościół pod budowę kampusu dla studentów

Zburzą historyczny kościół pod budowę kampusu dla studentów
Fot. Pixabay

Kościół p.w. św. Józefa w Lille zostanie rozebrany, aby zrobić miejsce pod budowę kampusu dla studentów. Próbowano go bronić zwłaszcza, że budynek znajduje się w obrębie wpisanego na listę zabytków Palais Rameau. Ministerstwo kultury się jednak nie zgodziło, a sąd administracyjny skargę stowarzyszenia odrzucił. Był to jedyny możliwy legalny sposób wstrzymania wyburzenia.

 

Kościół św. Józefa to symbol religijnego dziedzictwa Lille. Kaplica uniwersytecka powstała w XIX wieku urzeka pięknem sakralnej architektury. Jednak w poniedziałek 4 stycznia sąd administracyjny w Lille odrzucił wniosek stowarzyszenia Urgence Patrimoine, które od kilku miesięcy walczyło przeciw zniszczeniu budowli.

 

 

Budynek należy do katolickiego zespołu szkół w Lille. Ma tu powstać miasteczko dla studentów wydziału techniczno-inżynieryjnego. Wedlu wielu ocen istniała możliwość remontu kościoła i włączenie go jako elementu projektu rozbudowy kompleksu szkolnego. We Francji jednak „katolickie” szkoły najwidoczniej sakralnych budynków już nie potrzebują.

 

Mamy tu i akcent polski. Szefową stowarzyszenia broniącego kościoła jest pani Aleksandra Sobczak z polskimi korzeniami. Mówi, że jest decyzją sądu „zdruzgotana”. W obronie kościoła zebrano ponad 11 tysięcy podpisów. W wywiadzie dla „France Bleu” Sobczak oznajmiła, że była to „samotna walka” jej stowarzyszenia, które nie uzyskało wsparcia od polityków z Lille.

 

Miasto Lille wydało pozwolenie na rozbiórkę kościoła jeszcze pod koniec maja 2019 roku. Początkowo oburzenie wyraził znany opiekun historycznego dziedzictwa Francji Stéphane Bern. W czasie wyborów lokalnych zastrzeżenia miała też kandydatka partii prezydenckiej LREM w Lille Violette Spillebout.

 

Do prac związanych z wyburzania kościoła przystąpiono kilka godzin po orzeczeniu sądu. Aleksandra Sobczak i jej stowarzyszenie rezygnuje z dalszej walki. Pozostało jeszcze co prawda odwołanie do Rady Stanu, ale z powodu „długości procedury i kosztów finansowych”, budynku ju ocalić się nie da.

 

W XIX wieku powstała tu jezuicka szkoła Saint-Joseph dla chłopców z internatem. Od 1876 roku szkoła przygotowywała do matury klasycznej greko-łacińskiej. Szkołę zamknięto w 1968 oku. W jej miejsce powstał zespół szkól Saint-Paul utworzony z połączenia kilku szkół katolickich w Lille.

 

BD


DATA: 2021-01-06 07:41
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to sprawstwo kierownicze francuskich masonów ,wieczne potępienie na nich i na ich następców
14 dni temu / pol
 
A studentow to skąd wezmą jak tyle u nich w kraju aborcji.
15 dni temu / ztula
 
Czego można oczekiwać po sędziach i politykach, którzy wierzą w bożka pełnego brzucha na zgubę wieczna po śmierci...
15 dni temu / Krskusik
 
A co im tam jakiś kościół!Historyczny czy nie,ale mało to różnych budynków się burzy bo stawiać nowe?No,gdyby chodziło o inną budowlę religijną,to wrzawa by się podniosła na cały świat.Ale katolicy?Oni siedzą cicho,bo jakby tak się odezwali w obronie swej wiary,swych symboli i kościołów,to zaraz fobie odmieniane by były wszędzie i przez wszystkie przypadki.Na naszych oczach katolicyzm już się zwinął,nie ma on znaczenia prawie dla nikogo,a takich paru jak u nas to jak się traktuje?No,jak?Wystarczy popatrzeć co zrobiono z panem Bodasińskim i jego inicjatywą i już wiadomo,że wilki zniszczyły owczarnię,że małe lisy podkopały winnicę.Dlatego też nie ma co sarkać,że burzone są kościoły,nie ma co narzekać,że młodzi nie chcą brać udziału w życiu Kościoła.Wszystkim to zwisa,tylko jeszcze starzy,wychowani w innym świecie,miotają się jak te ryby w sieci.I tylko miotają,bo inicjatyw obrończych brak,a jeśli są,to są one torpedowane przez hierarchów.
15 dni temu / itakinie
 
"Ma tu powstać miasteczko dla studentów wydziału techniczno-inżynieryjnego /Uniwersytetu Katolickiego w Lille/" -pierwszymi, którzy powinni protestować przeciw wyburzeniu kościoła i bojkotować pomysł wybudowania w jego miejsce miasteczka powinni być sami studenci wydziału techniczno-inżynieryjnego. Nie tylko dlatego, że katolickość zobowiązuje, ale także dlatego, że wkomponowanie kościoła w nowe otoczenie miasteczka byłoby o wiele bardziej ambitnym i uczącym ich czegoś projektem, niż podyktowane pójściem na łatwiznę i chęcią tzw. optymalizacji kosztów, czytaj: oszczędności, jego wyburzenie ze szkodą dla własnego dziedzictwa duchowego i kulturowego.
15 dni temu / !
 
@Paulus - dokładnie tak było i tak jest. Katolicy w swowjej masie na to pozwalają. Powtarzam to od dłuższego czasu - jest nas już ok 4-5 %. Reszta jest bezobjawowa.
15 dni temu / tamiko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.