DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Zamieszania wokół kary śmierci ciąg dalszy. Biskupi z USA apelują do Trumpa

Zamieszania wokół kary śmierci ciąg dalszy. Biskupi z USA apelują do Trumpa
fot. Gage Skidmore/Flickr

Dwaj amerykańscy biskupi reprezentujący komisje Episkopatu Stanów Zjednoczonych zaapelowali o natychmiastowe zaprzestanie wykonywania kary śmierci. Według nich, to niedopuszczalne; powołują się tu na zmiany wprowadzone do Katechizmu przez papieża Franciszka. Tymczasem nauczanie Kościoła zawsze uznawało karę śmierci za moralnie dopuszczalną. 

 

Jak podaje portal Vaticannews.va, „wykonywanie najwyższego wymiaru kary przez federalny wymiar sprawiedliwości wznowiono w Stanach Zjednoczonych po 17 latach przerwy; tylko wciągu ostatnich dwóch miesięcy doszło do pięciu egzekucji, a kolejne dwie są zaplanowane w najbliższych dniach”.

 

W efekcie dwaj przewodniczący działających przy amerykańskim episkopacie komitetów odpowiednio ds. sprawiedliwości i ochrony życia przypominają, że w ciągu minionych 60 lat w Stanach Zjednoczonych wykonano zaledwie cztery federalne wyroki śmierci. W obecnym roku wykonano ich już pięć, czyli więcej niż w każdym roku minionego stulecia. Na egzekucje czeka jeszcze 55 przestępców. „Dość! Zatrzymajcie egzekucje” – piszą arcybiskupi Paul S. Coakley i Joseph F. Naumann w specjalnym apelu adresowanym do prezydenta Donalda Trumpa i prokuratora generalnego Williama Barra.

 

Według Vaticannews.va obydwaj hierarchowie podkreślają, że trzeba powstrzymać karę śmierci, ale zarazem też objąć większą opieką ofiary oraz zintensyfikować działania na rzecz resocjalizacji skazanych. Przypominają też, że dwa lata temu Papież Franciszek zmienił paragraf Katechizmu Kościoła Katolickiego na temat najwyższego wymiaru kary. Stwierdza on obecnie, że „Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”.

 

Tymczasem nauczanie Kościoła było w tej materii zawsze jednoznaczne: kara śmierci jest moralnie dopuszczalna. Mówił o tym w ostatnich dziesięcioleciach choćby papież Pius XII. W swoim przemówieniu z 13 marca 1943 roku, wygłoszonym do proboszczów Rzymu, bronił doktryny dotyczącej kary śmierci. Stwierdził:

 

„Bóg (...) źródło sprawiedliwości zachował dla siebie prawo władzy nad życiem i śmiercią. (...) Życie ludzkie jest nietykalne, z wyjątkiem uzasadnionej obrony własnej, wojny sprawiedliwej prowadzonej sprawiedliwymi metodami oraz kary śmierci wymierzonej przez władze publiczne za wyjątkowo poważne i bardzo konkretne oraz dowiedzione przestępstwa”.

 

W innym przemówieniu Ojciec Święty wyjaśniał:

 

„Nawet dokonując egzekucji potępionej osoby, państwo nie posiada prawa do życia tej osoby. Władza publiczna ma upoważnienie do skazania człowieka na karę pozbawienia życia, by odkupił swoją winę, gdyż poprzez swoje przestępstwo pozbawił się prawa do życia”.

 

Jednoznacznie rzecz oceniał też Stary Testament – ale również i Nowy.

 

Tak pisał o tym na portalu PCh24.pl Luiz Sérgio Solimeo:

 

W Nowym Testamencie prawo państwa do skazywania przestępców na śmierć wydaje się być traktowane jako oczywistość. Sam Jezus powstrzymuje się przed stosowaniem przemocy. (...) W żadnej sytuacji jednakże Jezus nie kwestionuje tego, że państwo ma władzę egzekwowania kary śmierci. W trakcie sporu z faryzeuszami Jezus cytuje z aprobatą na pozór surowe przykazanie: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie (Mt 15,4; Mk 7,10, nawiązanie do Wj 21,17; por. Kpł 20,9). Kiedy Piłat powołuje się na posiadaną przez siebie władzę skazania Go na ukrzyżowanie, Jezus wskazuje, że władza Piłata pochodzi z góry – to znaczy od Boga (J 19,11). Jezus chwali dobrego złoczyńcę wiszącego na krzyżu obok Niego, który przyznaje, że on i drugi przestępca otrzymują należną im odpłatę za swoje uczynki (Łk 23,41)””.


Więcej na ten temat znajdą Państwo w numerze 18 e-tygodnika PCh24 Co Tydzień z 2018 roku.

 

Pach

 

Źródła: Vaticannews.va, PCh24.pl


DATA: 2020-09-25 19:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Byliśmy w niedzielę z żoną na jasnej górze... Covidian więcej niż chrześcijan... Byliśmy w mniejszości bez masek... Panie Jezu Chryste, Matko nasza, daj nam wiarę, daj swoim sługom mądrość... Pozdrawiam
29 dni temu / Janek
 
Jestem ciekaw czy ta determinacja dotyczy tylko Trumpa żeby w istocie czepiać się jakoby grzechów poprzez stosowanie tej kary. Biden jako potencjalny prezydent pewnie wprowadzi taki zakaz także jako deklarujacy się jako katolik i episkopat odpuści?. Równie dobrze ich opcja może nie czuć się zupełnie zobligowana do słuchania Papieża.
1 miesiąc temu / o
 
Boją się czegoś?
1 miesiąc temu / dgd
 
Co się dziwić? To ekumeniaccy moderniści, a nie katoliccy biskupi.
1 miesiąc temu / AdamK
 
No osiągnęli to co nie udało się Stalinowi Hitlerowi et consortes. Tyle nierozsądnych wypowiedzi apeli i innych nieroztropności ze strony hierarchii że ten apel robi tyle wrażenia co zeszłoroczny śnieg. Niestety, coraz częściej, a może już zawsze katolik musi sam, w modlitwie i mam nadzieję, że z Bożą pomocą, odpowiadać na trudne pytania. Boże ratuj, ześlij Wyszyńskiego, Popiełuszkę Skargę...ratuj nas Boże...
1 miesiąc temu / Kasandra
 
sznur zapewnia równość traktowania
1 miesiąc temu / szpulas11
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.