DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

„Wyrażamy głębokie ubolewanie”. Archidiecezja Krakowska tłumaczy kontrowersyjny plakat

„Wyrażamy głębokie ubolewanie”. Archidiecezja Krakowska tłumaczy kontrowersyjny plakat
fot. pixabay.com

Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej opublikowało oświadczenie, w którym tłumaczy sprawę kontrowersyjnego plakatu, stworzonego w związku z 20. krakowskim Dniem Islamu w Kościele katolickim. Grafika zawiera krajobraz muzułmańskiego miasta, zdominowanego przez muzułmańskie półksiężyce.

 

Kontrowersyjny plakat przygotowany przez Radę ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej wywołał poruszenie wśród internautów. Krytyka na twórców plakatu spadła za to, że przedstawiono na nim krajobraz muzułmańskiego miasta, pełnego islamskich półksiężyców. W tle zamieszczono grafikę Kościoła Mariackiego w Krakowie, ale z jego wieży usunięto krzyż. „Wyrażamy głębokie ubolewanie” – napisano w oświadczeniu.

 

„Pragniemy podkreślić, że Arcybiskup Marek Jędraszewski w liście skierowanym dnia 6 stycznia br. do społeczności muzułmańskiej w Krakowie napisał, iż „pokojowe współistnienie pomimo różnic” to wielowiekowe doświadczenie krakowian” – czytamy w komunikacie.

 

„Ten pokój należy budować na prawdzie i poszanowaniu symboli religijnych, czemu dał wyraz Metropolita Krakowski podczas swojej podróży solidarności do Syrii w grudniu ubiegłego roku. Temu też dziełu budowania pokoju winny służyć Dni Islamu w Kościele katolickim” – precyzuje Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

 

Wraz z komunikatem, Biuro Prasowe przypomina o liście abp. Marka Jędraszewskiego do społeczności muzułmańskiej, mieszkającej w Krakowie. „Wierzę, że nasze krakowskie spotkanie katolików i muzułmanów z okazji XX Dnia Islamu w Kościele katolickim jest dobrą okazją, by podjąć wspólne działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa oraz przeciwdziałać przemocy. By budować nasz wspólny dom tu, na terenie Krakowa – miasta, którego mieszkańcy nie tylko doświadczyli boleśnie owoców nienawiści w czasie II wojny światowej, ale przez stulecia doświadczali pokojowego współistnienia pomimo różnic” – napisał abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

 

 

Źródło: diecezja.pl, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

WMa

 

Zobacz także:


DATA: 2020-01-24 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tym listem bp Marka to chyba nieporozumienie albo tchórzliwe poddanie się przypuszczalnym atakom Franciszka. Po słusznej krytyce LGBT podlizywanie się wrogom katolicyzmu - muzułmanom. A może chodzi o kapelusz?
23 dni temu / Tadeusz
 
Kościół jest o tego żeby nawracać pogan a nie prowadzić dialog międzyreligijny. Nikt nikogo do niczego nie przekona w takim dialogu więc nie ma on żadnego sensu. Św Franciszek z Asyżu pokazał w rozmowie z Sułtanem jak można prowadzić dialog z Islamem - czy współcześnie jest jakiś biskup czy kapłan który potrafiłby tak rozmawiać z islamistami?
26 dni temu / Tom
 
A co na to trębacz z wierzy Mariackiej, że mu przyprawili półksiężyc onych legendarnych Tatarów?
27 dni temu / M
 
@Andrzej - oswiadczenie wysłano do mediów. Pewnie stąd pch24 go ma.
27 dni temu / alo
 
względem obrzezania , a wiadomo kto acz ? można powołać się na obóz przeciwny
27 dni temu / konfrontacja
 
Po raz trzeci pytam: gdzie konkretnie opublikowano to oswiadczenie bo pod przytoczonym adresem nic takiego nie ma?
27 dni temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.