DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

„Wyrażamy głębokie ubolewanie”. Archidiecezja Krakowska tłumaczy kontrowersyjny plakat

„Wyrażamy głębokie ubolewanie”. Archidiecezja Krakowska tłumaczy kontrowersyjny plakat
fot. pixabay.com

Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej opublikowało oświadczenie, w którym tłumaczy sprawę kontrowersyjnego plakatu, stworzonego w związku z 20. krakowskim Dniem Islamu w Kościele katolickim. Grafika zawiera krajobraz muzułmańskiego miasta, zdominowanego przez muzułmańskie półksiężyce.

 

Kontrowersyjny plakat przygotowany przez Radę ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej wywołał poruszenie wśród internautów. Krytyka na twórców plakatu spadła za to, że przedstawiono na nim krajobraz muzułmańskiego miasta, pełnego islamskich półksiężyców. W tle zamieszczono grafikę Kościoła Mariackiego w Krakowie, ale z jego wieży usunięto krzyż. „Wyrażamy głębokie ubolewanie” – napisano w oświadczeniu.

 

„Pragniemy podkreślić, że Arcybiskup Marek Jędraszewski w liście skierowanym dnia 6 stycznia br. do społeczności muzułmańskiej w Krakowie napisał, iż „pokojowe współistnienie pomimo różnic” to wielowiekowe doświadczenie krakowian” – czytamy w komunikacie.

 

„Ten pokój należy budować na prawdzie i poszanowaniu symboli religijnych, czemu dał wyraz Metropolita Krakowski podczas swojej podróży solidarności do Syrii w grudniu ubiegłego roku. Temu też dziełu budowania pokoju winny służyć Dni Islamu w Kościele katolickim” – precyzuje Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

 

Wraz z komunikatem, Biuro Prasowe przypomina o liście abp. Marka Jędraszewskiego do społeczności muzułmańskiej, mieszkającej w Krakowie. „Wierzę, że nasze krakowskie spotkanie katolików i muzułmanów z okazji XX Dnia Islamu w Kościele katolickim jest dobrą okazją, by podjąć wspólne działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa oraz przeciwdziałać przemocy. By budować nasz wspólny dom tu, na terenie Krakowa – miasta, którego mieszkańcy nie tylko doświadczyli boleśnie owoców nienawiści w czasie II wojny światowej, ale przez stulecia doświadczali pokojowego współistnienia pomimo różnic” – napisał abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

 

 

Źródło: diecezja.pl, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

WMa

 

Zobacz także:


DATA: 2020-01-24 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tym listem bp Marka to chyba nieporozumienie albo tchórzliwe poddanie się przypuszczalnym atakom Franciszka. Po słusznej krytyce LGBT podlizywanie się wrogom katolicyzmu - muzułmanom. A może chodzi o kapelusz?
27 dni temu / Tadeusz
 
Kościół jest o tego żeby nawracać pogan a nie prowadzić dialog międzyreligijny. Nikt nikogo do niczego nie przekona w takim dialogu więc nie ma on żadnego sensu. Św Franciszek z Asyżu pokazał w rozmowie z Sułtanem jak można prowadzić dialog z Islamem - czy współcześnie jest jakiś biskup czy kapłan który potrafiłby tak rozmawiać z islamistami?
30 dni temu / Tom
 
A co na to trębacz z wierzy Mariackiej, że mu przyprawili półksiężyc onych legendarnych Tatarów?
1 miesiąc temu / M
 
@Andrzej - oswiadczenie wysłano do mediów. Pewnie stąd pch24 go ma.
1 miesiąc temu / alo
 
względem obrzezania , a wiadomo kto acz ? można powołać się na obóz przeciwny
1 miesiąc temu / konfrontacja
 
Po raz trzeci pytam: gdzie konkretnie opublikowano to oswiadczenie bo pod przytoczonym adresem nic takiego nie ma?
1 miesiąc temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.