DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Wyludnianie Europy Wschodniej. Ukraina w okresie niepodległości straciła aż 1/3 ludności

Wyludnianie Europy Wschodniej. Ukraina w okresie niepodległości straciła aż 1/3 ludności
San Jose [CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Ukraina w czasie niepodległego bytu państwowego straciła prawie 1/3 ludności – wynika z elektronicznego spisu mieszkańców. Zgodnie z danymi w końcu roku 2019 żyło w tym kraju zaledwie 37,3 mln osób. Kąśliwych uwag w związku z utratą tak dużej liczby mieszkańców nie szczędzą Ukrainie rosyjskojęzyczne media, nie zauważając, że sama Federacja już teraz ma wielkie problemy demograficzne, które mogą wkrótce przełożyć się na regres rosyjskiej gospodarki.

 

Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku najwyższą liczbę ludności zanotowano w roku 1993, kiedy to nad Dnieprem mieszkało 52,18 mln osób. Od tego czasu populacja Ukrainy szybko spada, choć problemem jest brak pełnego spisu ludności, który – według władz w Kijowie – jest zbyt kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego też zdecydowano się na niedoskonały spis elektroniczny, a jego wyniki zaskoczyły nie tylko rządzących państwem.

 

Okazało się bowiem, że w grudniu 2019 roku Ukrainę zamieszkiwało 37,29 mln osób, co oznaczałoby, że ludzi faktycznie tam mieszkających jest mniej niż w Polsce. W opinii ogłaszającego wyniki elektronicznego spisu ministra Dmitrija Dublieta, za taki stan odpowiadają przede wszystkim emigracja zarobkowa oraz wyższa liczba zgonów niż liczba urodzeń. Ponadto przyczyną gwałtownego spadku mieszkańców jest nie objęcie elektronicznym spisem osób żyjących na terenach okupowanych przez Rosję – na Krymie i w separatystycznych republikach Donbasu. Z obliczeń ministra Dublieta wynika, że w ciągu ostatnich 18 lat populacja Ukrainy zmniejszyła się o 11 mln osób. W odniesieniu do 1993 roku, gdy u naszego wschodniego sąsiada liczba mieszkańców była najwyższa (52,18 mln osób), oznaczałoby to jednak stratę prawie 15 mln mieszkańców (14,89 mln).

 

Te niepokojące dane złośliwie komentują rosyjskojęzyczne media. Na portalu rubaltic.ru artykułowi o zapaści demograficznej na Ukrainie nadano tytuł: „Niepodległość gorsza od okupacji: Ukraina straciła prawie jedną trzecią ludności”. Wiadomo jednak, że problem depopulacji dotyka niemal wszystkie kraje Europy Wschodniej – najsilniej Litwę, Łotwę, Mołdawię i … Rosję.

 

Z danych zamieszczonych na portalu populationof.net wynika, że władze w Moskwie mają także wiele powodów do niepokoju. Po rozpadzie Związku Sowieckiego najkorzystniejszy dla Rosji był rok 1992 – wówczas na terenach państwa mieszkało 148,7 mln osób. Od tego roku liczba obywateli Federacji Rosyjskiej spadała mimo dodatniego salda migracji – w znacznej części z azjatyckich i europejskich państw dawnego ZSRS.

 

W 2019 roku według populationof.net w Rosji mieszkało 143,85 mln osób. Prognozy na kolejne lata również nie są zbyt optymistyczne i mogą wywoływać niepokój na Kremlu – w 2030 roku w Federacji Rosyjskiej ma żyć zaledwie 139,4 mln obywateli, a w 2050 roku już tylko 129,3 mln osób.

 

Jak podał słowacki portal „Hlavne Spravy”, zdaniem zachodnich ekspertów z Stratfor w Rosji już w 2035 roku będzie odczuwalny deficyt 40-latków, a młodzi Rosjanie będą masowo opuszczać swój kraj. Problemy demograficzne przełożą się na kłopoty całej gospodarki i obniżą pozycję Moskwy w międzynarodowych grach politycznych.

 

 

Źródła: deło.ua / DSNEWS.ua / rubaltic.ru / Hlavne Spravy / 24kanal.ua / populationof.net / DW.com

Jan Bereza

 

 


DATA: 2020-01-28 08:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zachód nie potrzebuje konkurencji tylko konsumentów, osłabia nas i przytrzymuje na poziomie kolan byśmy za bardzo nie urośli
7 miesięcy temu / Klik
 
Oto owoce majdanów ! Z pustego i Salomon nie naleje.
7 miesięcy temu / Ryś
 
Niech dalej męczą ludzi . Młodzi wstydzą się takiego kraju jakim jest Rosja
7 miesięcy temu / Beznazwy
 
Jest tak źle, bo od 80 lat nie rządzimy się sami we własnym kraju. Przyjrzyj się "elitom" politycznym i odpowiedz sobie jasno na pytanie, kto na tej sytuacji najbardziej skorzystał. To górale i towarzysze.
7 miesięcy temu / @Wojtek
 
A nam, odliczając właśnie Ukraińców, chyba udało się osiągnąć ludność sprzed wojny... Tylko z zupełnie popsutą demografią. Biedne nasze dzieci...
7 miesięcy temu / Wojtek
 
wielka chazaria ma tam być
7 miesięcy temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.