DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Würzburg: biskup zaprasza protestantów do Komunii świętej

Würzburg: biskup zaprasza protestantów do Komunii świętej
Fot. Andrzej Sidor

Miało chodzić o rzadkie i indywidualne przypadki, w praktyce żadnego różnicowania nie ma. Biskup Würzburga Franz Jung zaprasza do Komunii świętej pary katolicko-protestanckie – żeby uczcić jubileusz małżeństwa.

 

Przyjęty pod koniec czerwca przez biskupów Niemiec dokument w sprawie Komunii świętej dla protestantów zakładał, że udzielanie Eucharystii niekatolikom poprzedzone będzie dogłębnym badaniem sumienia i duszpasterskim towarzyszeniem. Miało chodzić o indywidualne przypadki i szczególne sytuacje „palącej potrzeby duchowej”, gdy małżonkowie tak bardzo pragną wspólnego dostępu do Stołu Pańskiego, że niezgoda zagrażałaby ich związkowi.

 

Okazuje się jednak, że to wszystko były tylko pozory. Nowy biskup Würzburga Franz Jung zaprosił właśnie do wspólnej Eucharystii protestanckich małżonków katolików – po prostu, nie wspominając nawet słowem o indywidualnym podejściu duszpasterskim.

 

Bp Jung napisał w czwartek rano na Facebooku, że w katedrze św. Kiliana w Würzburgu przez dwa dni odbywać się będą Msze Święte w intencji małżeństw obchodzących jubileusz. Do wspólnej Eucharystii hierarcha zaprosił również małżeństwa katolicko-protestanckie.

 

Z kolei podczas porannej czwartkowej homilii wygłoszonej w katedrze biskup wskazał, że choć opracowaniem wytycznych dotyczących przyjmowania Komunii świętej przez protestantów dopiero się zajmie wraz z radą diecezjalną, to już dziś, w związku z jubileuszem, zaprasza protestantów do Eucharystii.

 

Jako warunek wymienił bynajmniej nie podzielanie wiary katolickiej, ale… okazywaną sobie w małżeństwie wierność.

 

Jak zapewniał, dopuszczenie ich do Stołu Pańskiego ma być formą „szczególnego uczczenia wierności przeżywanej w kościele domowym”.

 

Wystąpienie bp. Junga jest zupełnie bezprecedensowe. Dotąd kilku niemieckich biskupów ogłosiło wprawdzie otwarcie Komunii świętej dla niekatolików, ale opatrując rzecz pewnymi warunkami odnośnie ich wiary. Przykładowo abp. Bambergu Ludwig Schick wymaga od protestantów de facto katolickiej wiary odnośnie wszystkich sakramentów. U Junga nie ma o tym mowy. Z drugiej strony, würzburski sankcjonuje jedynie to, co w Niemczech i tak od dawna ma miejsce – protestanci, za milcząca zgodą biskupów, przystępują do Komunii świętej od lat, żadnymi dokumentami się nie przejmując.

 

 

Źródło: Katholisch.de

Pach


DATA: 2018-07-08 07:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie. Uważamy że nie rozumiesz pojęć których używasz :)
ponad 2 lata temu / do ale kwik
 
Jesli protestant pragnie przystepowac do komunii to niech przejdzie na katolicyzm.
ponad 2 lata temu / Ewa
 
Naprawdę uważacie że kalwinista Orban jest mniej godny Komunii Św. niż katolik Schetyna?
ponad 2 lata temu / ala wilk
 
W dniu 30 lipca 2008 St. Apostolska przeniosła bpa Lugo (Paragwaj) do stanu świeckiego, bo podjął sie pełnienia świeckiego urzędu politycznego. Szkoda mi tego niemieckiego biskupa Franz Jung, bo za nieuszanowanie Eucharystii może byc jak z nim jak z Lugo.
ponad 2 lata temu / prezbiter
 
Kiedyś luteranie wysypywali psom Najświętszy Sakrament a teraz coś podobnego robią w tym kraju biskupi.
ponad 2 lata temu / Caius
 
@sacerdos, no chyba żartujesz? Przecież poszedł z czasem, postępem, osiągnięciami, jak to kiedyś w jakiejś reklamie leciało. Karniaka by dostał za bezduszne i rygorystyczne przywołanie słów Jezusa w Ewagelii, że kto oddala i inną bierze albo bierze oddaloną popełnia cudzołóstwo. Ale za to? Papa Franciszek nawet się na ten temat nie zająknie, albo wręcz pochwali, jaki to znakomity biskup, pełen miłosierdzia. Dobra, koniec sarkazmu. Hańba i plugastwo pomieszane z bluźnierstwem. Jakby w ziemię buciorem Hostie wdeptał, to chociaż mrówki i żuczki by Ją uszanowały, albo coś cudownie pięknego wyrosło. A tu? Będzie bolało, oj będzie. I nie chciałbym na to patrzeć.
ponad 2 lata temu / Pierre_
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.