DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Wszystkie kłamstwa na temat akcji "Stop Komunii Świętej na rękę"

Wszystkie kłamstwa na temat akcji "Stop Komunii Świętej na rękę"

„Obrazoburcze billboardy”, „pełzająca schizma”, „protestantyzowanie Kościoła”, „profanacja ludzkiego ciała”, „nieludzki atak na bezpieczeństwo wiary i sposobu jej przeżywania” – tego typu określenia dominują pośród reakcji na inicjatywę „Stop Komunii Świętej na rękę”. Głos zabrały najpopularniejsze kościelne portale i tygodniki. Niemal każda redakcja poczuła się zobligowana do zabrania głosu. Szkoda, że najczęściej obok istoty problemu.

 

 

Czytając wiele spośród tych komentarzy nietrudno o refleksję, że niektórzy spośród ich autorów chętnie ujrzeliby w postawie nielubianego przez siebie stowarzyszenia przejaw schizmy. Mało tego, część już dopatruje się w krytyce uznanego przez Kościół sposobu przyjmowania Komunii – aktu nieposłuszeństwa wobec władz duchownych.

 

Poruszenie wywołane przez akcję sprawiło nawet, że redakcja „Gościa Niedzielnego” dostrzegła zjawisko protestantyzowania Kościoła. Szkoda, że nie tam, gdzie nabrzmiewa ono naprawdę, ale na początek dobre i to.

 

Inne zarzuty dotyczą niemalże manichejskiej nienawiści do ciała, jako skażonego złem, brudnego z samej natury.

 

Jeden z atakujących akcję duchownych zasłynął kilka lat temu – podczas masowego tzw. spotkania ewangelizacyjnego – wejściem z butami na ołtarz, na którym przed chwilą odprawiana była Msza, i wymachiwaniem (bo trudno nazwać te gesty zwyczajnym błogosławieniem) przed zebranymi Najświętszym Sakramentem.

 

Inny ksiądz nazwał materiały pobożnościowe rozsyłane przez organizatorów akcji plakatowej, w tym obrazki świętych, „fekaliami”.

 

Mniejsza już o to jednak, kim są zagorzali krytycy, bo większość z nich ma z pewnością dobre intencje. Chodzi bowiem przede wszystkim o dwie kwestie:

 

- o fakt, że w każdej cząstce Komunii jest obecny Pan Jezus. Winni Mu jesteśmy najwyższą uwagę i cześć.

 

- o właściwą ludzkiej naturze postawę wiernych podczas przyjmowania Ciała Pańskiego – postawę stworzenia wobec Stwórcy i Odkupiciela.

 

W tak zwanym posoborowym okresie Kościoła zachowanych wciąż zostało wiele istotnych, liturgicznych wyrazów wiary w realną obecność Pana Jezusa w konsekrowanej Hostii. Jednym z nich jest puryfikacja dłoni kapłanów po udzieleniu Komunii. Księża i zakonnicy, poza celebransami nie udzielają Ciała Pańskiego sami sobie. Generalnie nie mogą dotykać Najświętszych Postaci bez koniecznej potrzeby.

 

Tak staranna, uważna puryfikacja nie jest możliwa w przypadku wiernych podchodzących by przyjąć do rąk konsekrowaną Hostię. Mało kto spośród świeckich zwraca uwagę na pozostające na dłoniach partykuły.

 

A co z godną postawą? Nikt nie ujął drugiego z kluczowych problemów lepiej niż święty Paweł w liście napisanym najprawdopodobniej z więzienia, w którym przebywał za nieposłuszeństwo wobec władzy świeckiej. Należał najwyraźniej do tego – dziś wielu powiedziałoby pewnie: „wstecznego” – prądu w Kościele, który sprawy Boże stawia ponad ludzkie prawa godzące w prawdziwą wiarę.

 

Apostoł Narodów napisał w Liście do Filipian: „On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM – ku chwale Boga Ojca” (Flp 2, 6-11).

 

No właśnie: „ogołocił samego siebie”, „uniżył samego siebie”. Sam ogołocił. Sam uniżył. A co zrobił Bóg Ojciec? Czy zrównał Go z człowiekiem? Czy dał nam prawo do stawiania się na tym samym poziomie?

 

Chętnie cytowany przez obrońców dowolności w sposobie przyjmowania Ciała Pańskiego kardynał Joseph Ratzinger, napisał w książce „Duch liturgii”, w ślad za pismami ojców pustyni: „(…) diabeł został zmuszony przez Boga do pokazania się niejakiemu opatowi Apollonowi. Diabeł był czarny, brzydki, o przerażająco wątłych członkach, przede wszystkim jednak nie miał kolan. Niezdolność klęczenia okazuje się zatem istotą elementu diabolicznego”.

 

Trzeba też wyartykułować to, czego nie widzą bądź nie chcą dostrzec oburzeni na wezwanie świeckich wiernych – posłusznych władzy kościelnej – do należnego uszanowania Najświętszego Sakramentu: Tak, przyjmowanie Komunii na rękę jest uznane przez Kościół. Nie jest samo w sobie profanacją, gdyż zależy to od intencji osoby sięgającej po Ciało Pańskie, lecz sprzyja Jego nienależytemu poszanowaniu oraz nadużyciom i profanacjom znacznie bardziej niż forma tradycyjna. Jedynie nieliczni kapłani oraz wierni zwracają uwagę na cząstki – partykuły pozostające na dłoniach, spadające na ziemię i następnie nieświadomie deptane.

 

Nie powinniśmy wyciągać swych dłoni po Komunię nie dlatego, że język jest (rzekomo) mniej grzeszny niż nasze dłonie. Otóż Hostia przyjmowana do ust trafia tam w całości.

 

Akcja „Stop Komunii Świętej na rękę” jest wezwaniem, zarówno do świeckich katolików: aby przyjmowali Pana Jezusa w pozycji klęczącej i do ust – jak i do władz duchownych: by przestały dopuszczać formę ułatwiającą upadanie partykuł oraz lekceważącą właściwą postawę ludzi wobec Boga.

 

Roman Motoła

 


DATA: 2020-10-21 09:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z komunia na rękę to jest tak jak z wirusem. Teraz zarazila się hierarchia która przejdzie wszystko bez problemów ale jak to samo zejdzie do nizej to będzie to dużo gorsze a w efekcie,,góra'' nie zajmie się i nie zaradzi problemom tylko będzie je pogłębiać jak tonacy statek.
1 miesiąc temu / pl
 
Postawa władz duchownych wystawiła napewno na szwank reputację całego Kościoła. Bo to ci co nie powinni zakazać innych niby. A należy wszystko tłumaczyć jedynie tak że ci co się stosują do zaleceń nie będą karani a ci drudzy będą. Nawet jak wirusa nie będzie oczywiście. Pomijam fakt że w sensie kar wiecznych może być dokładnie odwrotnie. Wiadomo że władze świeckie też dążą do jednego światowego kościoła.
1 miesiąc temu / z
 
Mnie blokuję wewnętrzna postawa wyższości czystych katolików przyjmujących KOMUNIĘ św do buzi na język, wobec ich gorszych może jeszcze Braci przyjmujących legalnie KOMUNIĘ na ręce. Jakże zawsze brudne, w przeciwieństwie do CZYSTEGO języka. Czasem zastanawiam czy w tych rozważaniach nie mamy nawrotu do nowoczesnego FARYZEIZMU? Czasami zastanawiam się czy Pan Bóg jest tak małostkowy jak Ci puryści od czystego języka, i znawców brudnych rąk? Czasami zastanawiam się czy Ci puryści nie prowadzą do schizmy i herezji? Wielu z tych specjalistów bowiem też uważa iż linia papieży skończyła się na Piusie 12, a może Leonie 13? Ale cichcem się tutaj nie przyznają do tej ich tajemnicy. Wiele takich pytań można i trzeba wreszcie postawić. By zajmować się poważnymi sprawami wiary a nie ludzką małostkowaością. Bóg nie jest małostkowy. Amen
1 miesiąc temu / Mkj
 
Kapłani mają konsekrowane ręce i tylko oni powinni dotykać konsekrowanych hostii. Zwykły katolik dotykiem popełnia profanację. Szafarze to też wymysł chyba diabelski. Nigdy nie przyjmę Pana Jezusa od szafarza ani w postawie stojącej ani na rękę. Z Panem Bogiem
1 miesiąc temu / Krzysztof
 
Dlaczego redakcja nie wspomina, ze podczas Soboru Trydenckiego nałożono ekskomunike na świeckich, którzy dotykaja Ciała Pańskiego.
1 miesiąc temu / Iris
 
@DS Postawa zewnętrzna zawsze odzwierciedla stan ducha i to nie prawda, że "żadna z tych postaw jest ani lepsza ani gorsza" Sam fakt, że zwiększa ryzyko profanacji już o czymś świadczy. Cytat z przemówienia radiowego z dnia 21 czerwca 1981 r. z kliniki Gemelli, bezpośrednio po zamachu św. J.P.II: "Najwłaściwszą postawą wobec tak wielkiego daru jest gest ? pokory setnika, uległości wobec gestu karmienia, a więc ? postawa dziecka. ? Słowa Chrystusa, które zachęcają nas do przyjęcia królestwa Bożego jak dziecko por. Łk 18,17, mogą znaleźć swój najbardziej sugestywny i piękny wyraz także w postawie przyjmowania Chleba eucharystycznego bezpośrednio do ust i na kolanach. Takie zachowanie jest najlepszym wyrazem wewnętrznej postawy dziecka, które pozwala się karmić, jest też wyrazem pokory setnika i gestu adoracyjnego zdumienia". Nic dodać nic ująć!
1 miesiąc temu / sługa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.