DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2019 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Wspólna lista Europejskiego Sojuszu Narodów. Nowa inicjatywa na wybory do PE

Wspólna lista Europejskiego Sojuszu Narodów. Nowa inicjatywa na wybory do PE
fot. europa.eu.pl

Partie nacjonalistyczne w kilku krajach UE zmieniają taktykę. Nie chcą już wychodzić ze Wspólnoty, ale reformować tą instytucję od wewnątrz. Takiej szansy ma dostarczyć wygrana w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i uzyskanie w Brukseli dużej reprezentacji.

 

Nową taktykę przyjęła najpierw szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego (poprzednio Front Narodowy) Marine Le Pen. W wywiadzie dla tygodnika „Le Point” podkreśliła, że jest zwolenniczką stworzenia na wybory europejskie ponadnarodowego sojuszu ugrupowań, które zamienią euro-biurokratów w KE na zwolenników współpracy na poziomie suwerennych państw narodowych.

 

W podobnym kierunku poszła nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci. Jej przywódcy ogłosili, że rezygnują z postulatu wyjścia Szwecji z UE i zajmą się reformowaniem struktur tej organizacji. Mówił o tym wprost eurodeputowany Szwedzkich Demokratów Peter Lundgren, który wyjaśnia, że za nową strategią stoi realna szansa zwycięstwa krytycznych wobec UE partii w wyborach do euro parlamentu, co da „po raz pierwszy realną szansę na reformę UE od środka”. – Mamy prawo być panami we własnym domu, a jednocześnie możemy współpracować z sąsiadami – dodał przewodniczący Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson i obiecał, że w PE jego partia zrobi wszystko, by „poszczególni członkowie UE odzyskali władzę nad swoimi krajami”. Demokraci chcą też np. utrzymać zasady wolnego handlu w UE, ale ograniczyć decyzyjność euro komisarzy.

 

Szwedzcy Demokraci mają obecnie dwóch eurodeputowanych, którzy w 2018 roku dołączyli do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (grupa, do której należy także… PiS). Sondaży wykazują jednak, że ten stan posiadania mocno się zwiększy. W 2014 roku w wyborach do PE Szwedzcy Demokraci uzyskali 9,7 proc. poparcia. W 2018 roku w wyborach parlamentarnych ugrupowanie to zdobyło 17,5 proc.

 

Z kolei we Francji Zjednoczenie Narodowe też zrezygnowało z części najbardziej radykalnych postulatów, m.in. z postulatu wycofania kraju ze strefy euro, a także przestali mówić o Frexicie. Marine Le Pen także liczy na możliwość zmian we „funkcjonowaniu UE”, opartej na koncepcji "europejskiego sojuszu narodów". Dodaje, że UE w obecnym kształcie nawet „zdyskredytowała ideę Europy”.  Doprowadziła do tego zwłaszcza działalność Komisji Europejskiej, instytucji „złożonej z technokratów bez żadnego mandatu wyborczego”, a wyposażonej w ogromne prerogatywy.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2019-02-04 09:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja rozumiem przemyślenie czegoś i zmianę, ale to jest jednak zaparcie się swojej idei. Powinni założyć wyjście z unii jewropejskiej w programie, z ewentualną możliwością reformy wewnętrznej tej struktury, a jeżeli nie, to właśnie wyjście z niej i albo utworzenie innej albo zawieranie umów bilateralnych, czyli z każdym państwem z osobna. Wiem, że może to być też chwyt na masy, żeby więcej zagłosowało, a nie niepokoili się tym, że ktoś chce wyjść z unii, więc, choć się zgadzamy z wieloma postulatami, to to jest jednak krok za daleko. Atoli trzeba myśleć i o tym, że część elektoratu uzna ich teraz za konformistów i zdrajców. Poza tym, po co wdawać się w te przepychanki na cudzych zasadach, czyli trzymaniu się przy eurokratycznych strukturach i tworzonych przez nich propagandy? Powinno być tak, jak zapisałem wyżej, co do programu.
5 miesięcy temu / łucznik Izydor
 
Armia Europejska do pacyfikacji nieposłusznych czyli Europejska Policja ZOMO zostaje. Krok w tył żeby później zrobić 2 kroki w przód.
5 miesięcy temu / kit
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.