DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Wrocław dofinansuje sztuczne zapłodnienie. Będzie je promował w telewizji

Wrocław dofinansuje sztuczne zapłodnienie. Będzie je promował w telewizji
Fot. Ulrich Baumgarten / vario images / Forum

Wrocławscy radni zdecydowali o dofinansowaniu procedury in vitro dla mieszkańców miasta. Po 5 tys. zł w ciągu roku może otrzymać 420 par, niekoniecznie małżeństw. Projekt uchwały skrytykowali radni PiS, sprzeciw wobec projektu wyraziła też Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej.

 

Miejscy radni przyjęli uchwałę w sprawie programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Wrocławia w latach 2019-2020”. Za dofinansowaniem tej metody opowiedziało się 21 radnych, 8 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

 

Uchwała zakłada jednorazowe dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do procedury in vitro dla pary (niekoniecznie dla małżeństwa) płacącej podatki we Wrocławiu, u której stwierdzono przyczynę niepłodności, a która stosowała już mniej inwazyjne metody leczenia, ale nieskutecznie przez co najmniej 12 miesięcy; z programu mogą skorzystać kobiety do 40. roku życia. Z miejskiego dofinansowania rocznie będzie mogło skorzystać 420 par. Koszt programu dla budżetu Wrocławia wyliczono na 2,1 mln zł rocznie plus dodatkowe wydatki, w wysokości 50 tys. zł, które zostaną skierowane na promocję (m.in. spoty telewizyjne, spoty radiowe, reklamy prasowe, koszty uruchomienia strony internetowej).

 

Projekt ustawy zyskał także poparcie prezydenta Wrocławia. - Mówiłem zresztą o tym wielokrotnie w trakcie samorządowej kampanii wyborczej. Jestem na życiem. I tu stawiam kropkę - powiedział Jacek Sutryk w czasie debaty nad podjęciem uchwały.

 

Projekt uchwały skrytykowali radni PiS, którzy wskazywali na uchybienia zarówno prawne, jak i etyczne oraz religijne. Sprzeciw wobec projektu uchwały wyraziła również Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej. W ławach dla publiczności pojawiło się kilka osób z plakatami krytykującymi in vitro i finansowanie tej metody z miejskiej kasy.

 

Projekt uchwały przygotowali radni Nowoczesnej. W poprzedniej kadencji ten sam projekt nie został zaakceptowany przez Radę Miejską Wrocławia. Ministerstwo Zdrowia poprzednio rządzącej w Polsce koalicji opracowało „Program – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016”, który był realizowany od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r. Decyzją obecnie urzędującego ministra nie został on przedłużony na kolejne lata. Niektóre polskie samorządy przyjęły własne, tożsame z tym rządowym sprzed pięciu lat, programy „leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. Zrobiły to m.in. Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Częstochowa, Bydgoszcz czy Warszawa.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2019-01-22 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ortodoksyjni katolicy nie korzystają z in vitro, aborcji i rozwodów. Z tego korzystają pseudokatolicy i nie-katolicy. A eutanazja jest grzechem gdyż sprzeciwia się Prawu Bożemu "Nie zabijaj". Czyli napisałeś kłamstwo. Taka ta wasza obłudna "moralność".
ponad 1 rok temu / do Moralność
 
Wszyscy ortodoksyjni katolicy są tacy pro-life, dopóki nie muszą skorzystać z in vitro, aborcji, czy też uzyskać rozwodu, albo zastanowić się, dlaczego eutanazja cierpiącego dziadka jest grzechem.
ponad 1 rok temu / Moralność
 
Nie rozumiesz, bo żyjesz w kłamstwie i nie masz podstawowej wiedzy na temat in vitro. Kościół, wbrew twoim kłamstwom, popiera walkę z niepłodnością, w tym naprotechnologię. Za to Kościół nie może popierać in vitro z kilku powodów. Podstawowym jest ten, że narodziny jednego człowieka związane są z wyprodukowaniem i zamrożeniem kilku innych ludzi, którzy de facto nigdy nie będą mogli się urodzić, czyli zostaną uśmierceni. Jak byś się czuł gdybyś wiedział że twoje życie jest nieodłącznie powiązane ze śmiercią twoich braci i sióstr?
ponad 1 rok temu / do Adam
 
Sam jestem katolikiem,ale dotknal nas problem bezplodnosci, nie rozumiem nauki koscioła która mowi ze skoro nie mozemy mieć dzieci to widocznie tak ma zostac bo tak chcial Bóg , to tak samo jak ktos zachoruje na raka , to powinien umrzeć bo tak chcial Bóg? Nie jest tak bo problem chorob dotyka tez ksieży i innch świeckich, reszta katolików ktorych dotknie ten problem szybko zmieniaja zdanie.
ponad 1 rok temu / Adam
 
My przeciwnicy in vitro możemy cię zapewnić że nie będziemy korzystać z tej procedury. Za to ty nie bądź hipokrytą, nie korzystaj z katolickiego portalu.
ponad 1 rok temu / do zzz
 
Wrocławiem zarządzają ci, którzy określają siebie jak p. Adamowicz postępowymi KATOLIKAMI. Ci, którzy byli w Gdańsku i wymądrzali się publicznie w Kościele mówiąc o łamaniu prawa Bożego poprzez otwieranie się LGBT i inne zboczenia w imię Praw Człowieka w obecności Hierarchów Kościoła : Bp Gądeckiego, Muszyńskiego, Głódzia .. Prośby do Kurii Gdańskiej o przywołanie Pana Adamowicza jako osoby należącej do wspólnoty kościoła do przestrzegania nauki Kościoła nie zyskały poparcia. A przecież nawet dzisiaj kościół potrafi nałożyć ekskomunikę za NIEPOSŁUSZEŃSTWO i straszyć , że KSIĄDZ NIE POCHOWA.
ponad 1 rok temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.