DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie twierdzi, że Konstytucja nie zakazuje transkrypcji zagranicznego homomałżeństwa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie twierdzi, że Konstytucja nie zakazuje transkrypcji zagranicznego homomałżeństwa
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że artykuł 18. Konstytucji RP nie stanowi samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu „małżeństwa” osób tej samej płci. Środowiska homoseksualne nie kryją z tego powodu radości.

 

Stanowisko warszawskiego WSA to odpowiedź na odwołanie się dwóch mężczyzny – Jakuba Kwiecińskiego i Dawida Mycka. Zarejestrowali oni w Portugalii związek, zwany w tamtejszym prawie mianem „małżeństwa”, natomiast polski sąd odrzucił ich wniosek o rejestrację „ślubu”.

 

W Polsce nie istnieją prawne przywileje dla homoseksualistów pragnących określać swoje relacje mianem „małżeństw”, jednak tego rodzaju przepisy funkcjonują w niektórych innych krajach Europy, co rodzi problem transkrypcji „ślubu” zawartego za granicą.

 

W art. 18 Konstytucji RP czytamy: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Mimo tego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że zapis nie mógłby „stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa”.

 

Ponadto, jak informuje dorzeczy.pl, sąd w uzasadnieniu napisał: „Powyższy przepis nie zabrania przy tym ustawodawcy, by ten mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych lub też różnopłciowych, które z sobie wiadomych przyczyn nie chcą zawrzeć małżeństwa w jego tradycyjnym rozumieniu”.

 

 

Źródło: dorzeczy.pl

MWł

 

 

Polecamy również:

Dlaczego sądy są ważne? Lewacy dobrze wiedzą co z ich pomocą mogą osiągnąć

 

 


DATA: 2019-02-12 05:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No i właśnie po to wtłaczają nam w realia GENDER! Niech se Konstytucja mówi co chce, kiedy to każdy ma prawo uważać się za co chce i kiedy chce! Tak jak z tym słynnym: nie ukradł tylko pożyczył w potrzebie . . .
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
poprostu brak slow :( i niech mi ktos teraz sprobuje wmowic, ze polskie sadownictwo nie potrzebuje reform !!
ponad 1 rok temu / lodzianin
 
Gdzie obrońcy konstytucji?
ponad 1 rok temu / Eulalia
 
"W art. 18 Konstytucji RP czytamy: ?Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny..." - może warto by było sędziów WSA cofnąć z powrotem do podstawówki na lekcje czytania ze zrozumieniem?
ponad 1 rok temu / REToryCZNIE
 
Na zdrowy rozum ten przepis z Konstytucji nie zabrania homomałżeństw, mówi jedynie że małżeństwo kobiety i mężczyzny jest pod szczególną ochroną RP. Ale precedens niebezpieczny.
ponad 1 rok temu / Homeomorfismus
 
Dla demokratów Konstytucja nic nie znaczy. Taka interpretacja, jakie potrzeby!
ponad 1 rok temu / raaf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.