DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Włoskie memorandum o porozumieniu z Chinami wywołało furię w Niemczech

Włoskie memorandum o porozumieniu z Chinami wywołało furię w Niemczech
fot. Sheng Jiapeng/China News Service/VCG

Memorandum o porozumieniu z Chinami, podpisane w sobotę przez Włochów wywołało furię w Niemczech. Günther Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu zaapelował do przedstawicieli UE o zablokowanie umowy.

 

Włochy podpisały w sobotę memorandum o porozumieniu z Chinami wspierające inicjatywę Pasa i Szlaku, która ma na celu stworzenie sieci połączeń między Chinami, Afryką, Europą. W ramach realizowanych projektów kładzione są m.in. światłowody, które mogą zapewnić Pekinowi przewagę wywiadowczą. W przypadku memorandum włoskiego, Chińczycy mają sfinansować modernizację portów, mostów i elektrowni.

 

Wraz z podpisaniem porozumienia, Italia stała się pierwszym członkiem grupy G7 – siedmiu najbogatszych państw – który przyłączył się do chińskiej inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. W grudniu 2018 roku  spośród państw UE projekt wsparła Portugalia.

 

Luigi di Maio, włoski minister rozwoju gospodarczego, tłumaczył decyzję rządu chęcią zwiększenia eksportu do Chin w celu skorygowania nierównowagi handlowej i pobudzenia włoskich przedsiębiorstw oraz trudnej sytuacji gospodarczej kraju. Szacowana wartość indywidualnych umów podpisanych w sobotę wynosi 2,5 miliarda euro z potencjałem wzrostu do 20 miliardów euro.

- Naszym celem jest rozpoczęcie ponownego równoważenia nierównowagi, w przypadku której wiele produktów z metką „Made in China” dociera do Włoch, a zbyt mało„ Made in Italy ” trafia do Chin – komentował Di Maio.

 

Ruch Włoch wydaje się być również napędzany nadziejami, że chińskie inwestycje we włoskich portach mogą pomóc w modernizacji infrastruktury i ożywić tradycyjną rolę kraju jako kluczowego ogniwa w handlu między Wschodem a Zachodem.

 

Podpisane memorandum dotyczy wielu umów, przewidujących współpracę między bankami, chińskimi firmami budowlanymi i włoskimi portami oraz eksport włoskich owoców do Chin. Umowy przewidują także współpracę w dziedzinach nauki i technologii, między mediami.

 

Ceremonia podpisania odbyła się w renesansowej posiadłości Madama, zaprojektowanej przez Rafaela, gdzie Xi Jin Ping został powitany z pełnymi honorami podczas drugiego dnia swojej dwudniowej wizyty we Włoszech. Następnie chiński prezydent udał się na Sycylię. Tamtejsi urzędnicy mieli nadzieję, że przyciągną więcej chińskich turystów.

 

Berlin i Bruksela nie są zadowolone z porozumienia. Przedstawiciele władz UE obawiają się nieuczciwej konkurencji ze strony chińskich przedsiębiorstw, które są kontrolowane przez rząd i korzystają z sowitego finansowego wsparcia państwa. Przywódcy UE w Brukseli przygotowują strategię przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin, które określają mianem „systemowego rywala”.

 

Memorandum krytykowali także niektórzy włoscy urzędnicy, obawiając się, że Włochy stracą suwerenność narodową w kluczowych obszarach strategicznych. Na znak sprzeciwu Matteo Salvini, wicepremier i minister spraw wewnętrznych, trzymał się z dala od oficjalnych ceremonii z udziałem chińskiej delegacji.

 

Di Maio podkreślił, że Włochy pozostają mocno zakorzenione w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, NATO i europejskimi partnerami, ale muszą również dbać o własne interesy gospodarcze.

W odpowiedzi na obawy, że memorandum może otworzyć drogę do kolonizacji przez Chiny, Di Maio odparł, że będzie tak, iż Chińczycy pomogą towarom wyprodukowanym we Włoszech „skolonizować świat”.

 

W ramach inicjatywy Pasa i Szlaku od czasu jej uruchomienia pięć lat temu obecnie realizowane są projekty o wartości około 1 biliona dolarów. Chiny twierdzą, że około 150 krajów podpisało umowy związane z projektem.

 

Pekin wprowadził tę inicjatywę na giełdę, by ułatwić innym krajom pozyskiwanie środków przeznaczonych na projekty infrastrukturalne. Chiny otwarły sobie dostęp do nowych rynków i zwiększają globalny wpływ.

 

Niektóre rządy, w tym USA, Japonia i Indie, obawiają się, że Chiny próbują budować sferę oddziaływania, która podkopuje ich wpływy, wciągając państwa rozwijające się w infrastrukturalną „pułapkę zadłużenia”, pozwalającą Pekinowi na coraz większą kontrolę nad ich terytorium i gospodarką.

 

Porozumienie włosko-chińskie wywołało furę w Niemczech. W niedzielę unijny komisarz wezwał do zablokowania umowy przez Unię Europejską. „Ekspansja połączeń transportowych między Europą a Azją jest sama w sobie dobra - dopóki autonomia i suwerenność Europy nie jest zagrożona”– komentował niemiecki komisarz UE ds. budżetu Günther Oettinger.

 

Niemiecki polityk dodał, że „z niepokojem zauważa, iż ​​we Włoszech i innych krajach europejskich infrastruktura o znaczeniu strategicznym, jak sieci energetyczne, szybkie linie kolejowe lub porty, nie są już w rękach europejskich, ale chińskich”.

 

- Europa pilnie potrzebuje strategii podobnej do chińskiej – mówił. Zauważając, że państwa członkowskie UE czasami nie uwzględniały w wystarczającym stopniu interesów krajowych i europejskich, Oettinger zasugerował, że „europejskie prawo weta lub wymóg zgody europejskiej - wykonywane przez Komisję - mogą być warte rozważenia”.

 

Wezwanie Oettingera pojawiło się po wypowiedzi niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa. - W świecie z gigantami, takimi jak Chiny, Rosja czy nasi partnerzy w Stanach Zjednoczonych, możemy przetrwać tylko wtedy, gdy będziemy zjednoczeni jako UE – stwierdził Maas w wypowiedzi dla gazety „Welt am Sonntag”.

 

- A jeśli niektóre kraje uważają, że potrafią robić sprytne interesy z Chińczykami, będą zaskoczone, gdy się obudzą i będą od nich zależne. Chiny nie są liberalną demokracją -  ostrzegał szef niemieckiej dyplomacji.

 

Jeszcze w piątek 22 marca przywódcy unijni apelowali do Włochów, by „nie byli naiwni w sprawie Chin.” Ostrzegli rząd włoski przed konsekwencjami podpisania dwustronnego porozumienia z Pekinem, by stać się częścią Nowego Jedwabnego Szlaku. Europa balansuje w relacjach z Pekinem. Z jednej strony zależy jej na wsparciu Chin jako sojuszniku w handlu międzynarodowym oraz w realizacji Agendy 2030, z drugiej – Bruksela obawia się ambicji i rosnącej globalnej siły azjatyckiego mocarstwa.

 

Memorandum nie jest wiążące. Jednak pierwsze wiążące umowy w sprawie realizacji projektów infrastrukturalnych – jak zostaną podpisane – będą dotyczyć modernizacji i rozbudowy dwóch portów strategicznych w Genui i Trieście.

 

Michele Geraci, sekretarz stanu ds. gospodarki, który spędził dekadę w Chinach powiedział, że „doskonale zdajemy sobie sprawę, iż dzięki memorandum istnieje ryzyko i szansa”. Po wizycie we Włoszech Xi zatrzymał się w Monako na francuskiej Riwierze, po czym wieczorem został przyjęty przez prezydenta Emmanuela Macrona. We wtorek prezydent komunistycznych Chin spotkał się z Macronem, kanclerz Angelą Merkel i szefem KE Jean Claude Junckerem.

 

Źródło: AP / euractiv.com

AS


DATA: 2019-03-26 14:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Europa pilnie potrzebuje strategii podobnej do chińskiej" mówi Oettinger. No to w takim razie europejczycy muszą ??????? czyli zakasać rękawy i ciężko pracować. Chętni? Nie widzę. No to by było na tyle.
3 miesiące temu / alias alias
 
@wit: "Zakres wolności jest u nich nieporównywalnie większy niż w państwach podległych rywalowi-USraelowi..." - no, niekoniecznie. Wolność gospodarcza - teoretycznie tak, pod warunkiem, że nie wejdzie się w drogę komuś z tzw. góry układ oligarchiczny. Wolność religijna - tak, ale z ograniczeniami, tylko Buddyści mają jako taką. Wolność osobista - tak, ale znowu z ograniczeniami; każde działanie, które może być uznane za polityczne, podlega natychmiastowym represjom.
3 miesiące temu / Republikanin
 
Jak dotąd to głównie USA zbudowały i budują sferę oddziaływania, by wciągnąć wszystkie państwa w infrastrukturalną ?pułapkę zadłużenia?, bez tego to mocarstwo już by nie istniało.
3 miesiące temu / Benek
 
Zupełnie jak bym słyszał pomruki na dworze cesarza bo Wenecja handluje ze wschodem. A mogło by się wydawać że to już historia antyczna.
3 miesiące temu / siergiej
 
No cóż, jesy to konsekwrncja systemu korporacyjnego niemieckiego, już sobie podporządkowały i nadal coeaz skuteczniej wysyłają slabsze państewka. Te robią na boku desperackie intetesy. Ale ale zadtanawiam się gdyby to Niemcy zrobiły, czy jakiś europejski buldog Angeli krzyczał by? Zresztą slyszałem ze niemcy jyz "balansują" przeciw Usa z Chinami. Ale cicho sza przecież Unia to tylko idee i ideologie na korzyść niemieckiego świata.
3 miesiące temu / Guido
 
No, co? Skoro Niemcom wolno układać się z Rosją wbrew interesom innych członków Unii, to Włochom wolno to samo z Chinami.
3 miesiące temu / Ireneusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.