DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Włochy: Pogrzeby bez Mszy, chętni… obejrzą transmisję na żywo

Włochy: Pogrzeby bez Mszy, chętni… obejrzą transmisję na żywo
Fot. Pixabay

Zamiast do kościoła, pracownicy zakładu pogrzebowego odwożą trumny prosto na cmentarz albo do krematorium. W pierwszym przypadku obecnych na miejscu może być kilka najbliższych osób zmarłego. Jeśli ciało jest spopielane – najwyżej dwie. Tak wyglądają włoskie pochówki, w związku z rządowym, zaakceptowanym przez władze kościelne zakazem odprawiania Mszy świętych.

 

Ze względu na liczne przypadki koronowirusa cały obszar Włoch objęty został tak zwaną czerwoną strefą. Oznacza to zakaz podróżowania – teoretyczny, bo wyjęte z niego jest przemieszczanie się w celach zdrowotnych, rodzinnych i służbowych. Czytaj: każdego dnia tysiące Włochów i tak wyjeżdża, również za granicę.

 

Jednym ze skutków ogólnokrajowego alarmu jest jednak odwołanie imprez masowych i publicznych uroczystości. Dotyczy to również Mszy świętych, zarówno tych codziennych, odprawianych według kalendarza liturgicznego, jak i okolicznościowych, czyli ślubnych i pogrzebowych.

 

Jeszcze gdy czerwona strefa obejmowała tylko wybrane części kraju, portal NaTemat opisał w reportażowej formie sytuację po decyzji o wstrzymaniu odprawiania ceremonii w świątyniach.

 

„Jeszcze w sobotę organizowali pogrzeb z uroczystością w kościele. W środku była tylko najbliższa rodzina, inni czekali na zewnątrz. Dziś już nawet takie rozwiązanie nie jest możliwe. Zgodnie z dekretem włoskich władz, uroczystości pogrzebowe wstrzymano. – Od razu jedziemy do krematorium lub na cmentarz – opowiada naTemat Elisa Rampinini, współwłaścicielka firmy pogrzebowej z Lombardii” – czytamy w tekście.

 

Autorka opisuje jak neapolitańska policja udaremniła procesję bliskich zabitego przez karabiniera 15-latka Ugo Russo. Krewni i znajomi nastolatka chcieli odprowadzić trumnę na cmentarz, jednak ciało zostało tam odwiezione przez karawan.

 

Od dziś nie wolno nam organizować pogrzebów w kościołach. Uroczystości pogrzebowe zostały odwołane i nie wiadomo, kiedy to się zmieni – powiedziała Elisa Rampinini, szefowa zakładu pogrzebowego.

 

Zamiast zwykłych ceremonii pracownicy zakładu odwożą trumny prosto na cmentarz albo do krematorium. W pierwszym przypadku obecnych na miejscu może być kilka najbliższych osób zmarłego. Jeśli ciało jest spopielane – najwyżej dwie.

 

Również pożegnania ze zmarłymi jeszcze przed pochówkiem odbywają się w bardzo ograniczonym zakresie.

 

Musimy stosować się do zaleceń. W środku mogą być jedynie 2-3 osoby. Mogą tu przyjść i po raz ostatni zobaczyć zmarłą osobę. Ale tu też muszą zachować odległość jednego metra od siebie – relacjonuje współwłaścicielka.

 

 „Nie wszędzie we Włoszech musi być tak samo. Ktoś np. pisze na Twitterze, że podczas kremacji nie ma nikogo. Ktoś inny żali się, że jego przyjaciel nie będzie mógł wziąć udziału w pogrzebie ojca. Ale na pewno dla najbliższych musi to być strasznie trudne przeżycie. Ślub można przełożyć. Pogrzebu raczej nie” – czytamy w relacji NaTemat.pl.

 

Nieobecność na pogrzebie niektórzy zainteresowani rekompensują sobie obejrzeniem… transmisji na żywo, za pośrednictwem sieci społecznościowych.

 

Rodzina wpadła na taki pomysł, by więcej osób mogło obejrzeć pogrzeb. Mieliśmy zgodę dyrektora Facebooka. Transmisję na Facebooku oglądało ok. 100 osób, było około tysiąca udostępnień – powiedziała Rampinini.

 

 

Źródło: NaTemat.pl

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2020-03-10 12:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

U prawosławnych by to nie przeszło, tam nie ma transmisji momentu Przeistoczenia/transsubstancjacji w nabożeństwach, vide transmisje radiowe w PR II, rano co niedziele. Bo to jest Sacrum. U nas powolna degeneracja?!
3 miesiące temu / PI Grembowicz
 
NWO w pełnej krasie. Włosi - przodownicy ruchów masońskich poszli na pierwszy ogień.
3 miesiące temu / Matka Polka
 
Po co fatygować zakłady pogrzebowe,lepiej przy szpitalach ustawić polowe krematoria i prosto z łóżka do pieca.Bezpieczeństwo będzie jeszcze większe,bo skróci się drogę zarażonych zwłok do minimum.A poważnie,to Włosi zapłacą za tę rejteradę,a włoscy duchowni w szczególności.Możliwe,że z biskupem Rzymu na czele!Toć on ani pisnął.
3 miesiące temu / koniec bliski
 
Współczesne kościoły w europie to galerie handlowe. Nie są zamykane...
3 miesiące temu / qswdefr
 
To lepiej we Włoszech nie umierać. : Ale sie porobiło. Taki mały robaczek i położył na łopatki mocarstwa jak mały chłopiec Dawid wielkoluda Goliata
3 miesiące temu / ks. krakowski
 
Ślub można przełożyć?? Nie wyobrażam sobie. Zamówiona sala, goście... termin w kościele... no i w większości przypadków ślub to już tylko papier, młodzi i tak mieszkają razem. To jak teraz ?siła wyższa? ślub odwołała... A nawet jak młodzi żyli w czystości, to po coś ten ślub biorą, prawda? Narzeczeństwo, nauki, półroczne zapowiedzi... ile jeszcze mają czekać?! To jest kpina z tych, którzy biorą małżeństwo poważnie, i utwierdzenie w złym tych, którzy z kościołem i tak nie mieli zbyt wiele wspólnego.
3 miesiące temu / kid
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.