DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Władze Turcji twierdzą, że w kraju poprawiła się wolność religijna. Dowodem Hagia Sophia

Władze Turcji twierdzą, że w kraju poprawiła się wolność religijna. Dowodem Hagia Sophia
Zdjęcie ilustracyjne. Autor: Robert Frank Gabriel (Flickr: Nun Deep in Prayer) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

W ciągu ostatnich 18 lat, a więc od czasu dojścia do władzy rządzącej obecnie Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), nastąpiła tam wyraźna poprawa wolności religijnej. Tak przynajmniej wynika z dokumentacji, przygotowanej przez wydział praw człowieka AKP, zatytułowanej „Nasze milczące rewolucje w dziedzinie wolności religijnej” w odpowiedzi na lawinę krytyki, jaka spadła na władze w Ankarze i osobiście na prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana po jego niedawnej zamianie świątyni-muzeum Hagia Sophia w Stambule na meczet.

 

Materiał, opracowany w rekordowo krótkim czasie przez partię rządzącą, przedstawia wszystkie dowody, mające świadczyć o poprawie sytuacji niemuzułmańskich wspólnot religijnych w Turcji od 2002, gdy AKP objęła rządy w tym kraju. Ugrupowanie to, założone rok wcześniej przez samego Erdogana, ma charakter islamistyczny i konserwatywny, a jednak – według udostępnionej dokumentacji – to właśnie pod jego rządami mniejszości religijne cieszą się obecnie w Turcji swobodami większymi niż za panowania twórcy republiki Mustafy Kemala Ataturka.

 

Wśród osiągnięć obecnego reżymu w tej dziedzinie wymieniono rządowe poparcie dla szkół i innych instytucji oświatowych i wychowawczych, prowadzonych przez mniejszości chrześcijańskie i wspólnotę żydowską oraz zwolnienie ich słuchaczy z egzaminu ze znajomości islamu, wymaganego przy zdawaniu na studia wyższe.

 

Raport wspomina też o odzyskaniu przez instytucje kościelne i inne społeczności religijne nieruchomości i ziem, przejętych przez państwo po upadku Imperium Otomańskiego, a więc na początku lat dwudziestych ub. wieku. Majątki te przekazano w większości fundacjom, należącym do mniejszości religijnych. Między innymi społeczność ormiańska uzyskała zwrot 400 różnych nieruchomości, jakimi dotychczas rozporządzało państwo tureckie. Ponadto ostatnio odnowiono i przekazano do kultu trzy zabytkowe kościoły, a zarządzanie świątyniami chrześcijańskimi i meczetami powierzono obecnie bezpośrednio fundacjom prowadzonym przez poszczególne mniejszościowe wspólnoty religijne (dotychczas leżało to w gestii władz państwowych).

 

Stwierdzenia powyższe potwierdził jeszcze na początku br. w wypowiedzi dla mediów tureckich nowy ormiański patriarcha Konstantynopola Sahak II Masalian, wybrany na to stanowisko 11 grudnia 2019. Oświadczył on, że „wszystkie mniejszości istniejące w Turcji podzielają ten sam pogląd: pod rządami AKP przeżywamy najspokojniejszy i najszczęśliwszy okres od czasu utworzenia republiki”. Hierarcha ormiański przywołał w tym kontekście szczególnie te zmiany, jakie wprowadziła w 2008 nowa ustawa o fundacjach.

 

Zwrócił uwagę, iż „problem mniejszości był zawsze wykorzystywany jako argument przez obce potęgi do mieszania się w sprawy Imperium Otomańskiego”, obecnie natomiast są powody do zadowolenia „z powodu poparcia, jakie otrzymujemy od państwa”. Dodał, że mają łatwy dostęp do „naszego prezydenta”, ministrowie często ich odwiedzają, a prefekt Stambułu „okazuje nam zawsze swoją życzliwą uwagę”.

 

KAI

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-07-16 14:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Konstantyn XI Paleolog przewraca się w grobie! Kościół Mądrości Bożej meczetem, co za bluźnierstwo.
16 dni temu / Robert
 
Chciałbym odpowiedzieć na teksty "Posła z Lechist" odnoszące się do mojego komentarza. Sugerowanie, że źle zrozumiałem tureckiego przewodnika lub że byłem nietrzeźwy jest czymś na takim poziomie, że ograniczę się do wyrażenia nadziei, że ten szczegół nie zostanie nie zauważony przez Trzeźwych Czytelników. Poza tym nie bardzo pojmuję jak chrześcijanin mający codziennie okazję uczestniczenia we Mszy św. tak "Poseł" o sobie napisał może się cieszyć, że Hagia Sofia przestała być muzeum, a stała się meczetem. Prawda historyczna jest taka, że Hagia Sofia została wzniesiona przez chrześcijan, była i jest świątynią chrześcijańską, choć po zdobyciu Konstantynopola w 1453 r. została przekształcona w meczet i jako taki funkcjonowała do 1934 r. Zrobienie z niej muzeum za rządów Kemala Ataturka było rozsądnym kompromisem. Obecna decyzja władz Turcji, to zwykła muzułmańska arogancja. I takie są fakty.
18 dni temu / Trzeźwy
 
@Trzeźwy Trzeba jakiś czas pomieszkać w tym kraju, aby cokolwiek na jego temat powiedzieć. Ja mogę z czystym sumieniem potwierdzić prawdziwość treści artykułu. Jeszcze dziesięć lat temu takiej wolności religijnej jak dzisiaj, to nie było. Warto zaznaczyć, o czy się nie chce mówić, że w ciąg ostatnich kilku lat władze tureckie dokonały remontu wielu kościołów prawosławnych i przekazały je prawosławnym wspólnotom. W samym Stambule znam sprawę trzech kościołówe prawosławnych. Moja prośba także do PCh24.pl, aby nie robić demona z Turcji, bo czasami Wasze artykuły, wielokrotnie niezawierające prawdziwych treści, są krzywdzące dla tego kraju i mieszkających tutaj ludzi. Tymczasem jako Polacy notowania w Turcji mamy bardzo wysokie, tylko nie potrafimy tego odpowiednio wykorzystać. Osobiście cieszę się, że Hagia Sofia przestała być muzeum. Teraz za wejście nie muszę płacić atronomicznych sum. Z kolei świątynia powinna być świątynią, a nie muzeum, jak kiedyś w ZSRR
19 dni temu / Posel z Lechist
 
@Trzeźwy Mieszkam w Turcji od piętnastu lat. Codziennie mam okazję uczestniczenia we Mszy św. i jakoś policjanta nie widzę. Rzeczywiście w roku 2016 była obecna policja podczas Mszy św., jednak nigdy nie wchodzili do kościołów, lecz stali na zewnątrz. Było to związane z serią zamachów, jakie w tym czasie miały miejsce w Turcji. Zaznaczę też, że od pięciu lat księża katoliccy mogą całkiem legalnie otrzymać pozwolenie na pracę, co w przeszłości było wręcz niemożliwe. Jako katolik, czego się nie wstydzę, spotykam się codziennie z życzliwością moich tureckich współpracowników, bo jestem wierzący, a ateistom raczej się sympatii tutaj nie okazuje, natomiast jako Polak, co należy podkreślić, spotykam się codziennie z wyrazami sympatii, dlatego drogi Trzeźwy musiałeś źle zrozumieć swego tureckiego przewodnika czy byłeś trzeźwy?, bowiem sporo z nich jest przeciwna obecnej władzy i niestety czasami wylewają swoje frustracje przed obcokrajowcami, więc tak to wygląda
19 dni temu / Posel z Lechist
 
Będąc w Turcji byłem dwukrotnie na niedzielnej Mszy św. katolickiej. Pomijając tę sprawę, że w Turcji jest trudno znaleźć taką możliwość, to za każdym razem Msza św. obywała się pod ochroną policjantów stojących na zewnątrz. Gdy zapytałem mojego tureckiego przewodnika, po co ta policja, to mi odpowiedział: "Tu jest kraj muzułmański. To dla waszego bezpieczeństwa". Tak to wygląda.
19 dni temu / Trzeźwy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.