DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Władza jest najważniejsza? Jak TK blokuje wydawanie wyroków w sprawach dla PiS niewygodnych

Władza jest najważniejsza? Jak TK blokuje wydawanie wyroków w sprawach dla PiS niewygodnych
Julia Przylebska Fot: Krystian Maj/FORUM

„Blokowanie rozpoznawania spraw z powodów politycznych, zakaz zgłaszania zdań odrębnych do wyroku, usuwanie sędziów ze składu orzekającego bez ważnych przyczyn, niejasne zasady wyznaczania składów orzekających czy blokowanie swobody wypowiedzi – to tylko niektóre zarzuty, jakie wobec Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego, wysuwają sędziowie TK”, pisze na łamach tygodnika „Gość Niedzielny” Bogumił Łoziński.

 

Publicysta przypomina, że w ciągu dwóch lat Trybunał Konstytucyjny pod wodzą Julii Przyłębskiej, nie znalazł czasu na rozpatrzenie wniosku ponad stu posłów o zbadanie zgodności z Konstytucją prawa zezwalającego na tzw. aborcję eugeniczną, czyli zabijanie dzieci poczętych podejrzanych o chorobę. Wraz z zakończeniem kadencji poprzedniego Sejmu wniosek parlamentarzystów, zgodnie z zasadą dyskontynuacji, został umorzony.

 

„Choć w ciągu dwóch lat wiele środowisk apelowało do prezes Przyłębskiej o jak najszybsze rozpatrzenie kwestii aborcji eugenicznej, ta zawsze odpowiadała, że sprawa jest w toku i będzie rozpatrzona bez żadnej zwłoki”, zaznacza Łoziński, po czym przedstawia wyniki ustaleń w tej sprawie.

 

Wynika z nich, że „już w czerwcu 2018 roku sędzia sprawozdawca zakończył swoje prace i przygotował projekt orzeczenia wraz z głównymi tezami uzasadnienia wyroku”. Nigdy jednak nie doszło do narady sędziów TK nad nim, ponieważ… nie zezwoliła na to prezes Przyłębska. Zdaniem Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej i Piotra Tulei – sędziów TK – sprawa aborcji eugenicznej nie była rozpatrywana przez Trybunał „z powodów politycznych”. Prawo i Sprawiedliwość „nie chce ruszać sprawy aborcji, bojąc się protestów i utraty władzy”.

 

Jak zauważa Bogumił Łoziński wyrok w sprawie aborcji eugenicznej nie jest jedynym „niebezpiecznym wyrokiem” w TK. Blokowane są również m.in. wyroki w sprawie niemożności kierowania roszczeń reparacyjnych w stosunku do Niemiec czy jawności list poparcia, jakiego udzielono sędziom startującym do Krajowej Rady Sądownictwa. W obu przypadkach wyrok mógłby być nie po myśli dla obozu rządzącego.

 

„Jednym z zarzutów stawianych TK przez obecny obóz władzy w 2015 r. była mała liczba rozpatrywanych spraw i m.in. tym motywowano konieczność zmian w przepisach o TK i personalnych zmianach w samym Trybunale. Zmiany nastąpiły, a TK rozpatruje mniej spraw. W roku 2014 wydał 119 orzeczeń, rok później 173. Natomiast w 2016 – 99, a w 2017, czyli za prezesury Przyłębskiej – 88”, pisze Łoziński.

 

Czy można zmienić ten stan rzeczy? Prawdopodobnie nie, mimo iż z działaniami Julii Przyłębskiej nie zgadzają się nawet sędziowie wybrani z rekomendacji PiS. Niestety, jak podsumowuje Bogumił Łoziński, „przy obecnych przepisach i składzie TK – z większością sędziów wybranych przez obecny obóz władzy – jest to w praktyce niemożliwe”.

 

Źródło: tygodnik „Gość Niedzielny”

TK


DATA: 2019-12-02 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

HAŃBA!!!!!!
11 miesięcy temu / pisowiec
 
Późno się katolicy budzą, że PiS łamie prawo.
11 miesięcy temu / Za pozno
 
No to o co chodzi, Łoziński, jesteś za a nawet przeciw?
11 miesięcy temu / panda
 
Gdzie jest apolutyczność sędziów?
11 miesięcy temu / Pola
 
TK to drugi długopis w Polsce
11 miesięcy temu / Lesz
 
@Robert. Zgadza się, PO w czasie swoich rządów zrobiło w sprawie aborcji tyle samo co PIS, należy jednak zauważyć, że od tego czasu, PO skręciło bardzo w lewą stronę. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera, obiecuje dofinansowanie in vitro z budżetu państwa. Pytana o stanowisko w sprawie aborcji, Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że w tej kwestii w Koalicji Obywatelskiej jest spór. Dodała również- 'obecnie obowiązujące prawo powinno być wykonywane i respektowane.
11 miesięcy temu / Jurek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.