DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Wirtualne Media: „Wiadomości” pominęły Konfederację. Politycy komitetu mówią o kłamstwie

Wirtualne Media: „Wiadomości” pominęły Konfederację. Politycy komitetu mówią o kłamstwie
Źródło: rzut ekranu wiadomosci.tvp.pl (materiał z 26.09.2019)

PiS, KO, SLD i PSL to komitety, które – wedle „Wiadomości” – przekroczyły próg wyborczy w sondażu przeprowadzonym przez Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Problem w tym, że ów warunek spełniła także Konfederacja, zaś zgubienie jednego z pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych przytrafiło się w czwartkowym wydaniu serwisu informacyjnego TVP niejeden raz.

 

45 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, 26 proc. dla Koalicji Obywatelskiej, 14 proc. dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, 7 proc. dla Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 5 proc. dla Konfederacji – to wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu”. Prezentując te – niezwykle korzystne dla partii rządzącej – badania redakcja „Wiadomości” nie poinformowała o ostatnim z komitetów, który przekroczył próg wyborczy. Co więcej, prowadząca program informacyjny TVP Edyta Lewandowska stwierdziła, że „pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 5. proc. progu wyborczego”. Komunikat takiej treści pojawił się także na Twitterze „TOP TVP INFO”: „reszta ugrupowań nie przekroczyły progu wyborczego”.

 

 

Warto odnotować, że ów przekaz dotarł do olbrzymiej grupy odbiorców. Z doniesień serwisu wirtualnemedia.pl wynika, że wedle danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu „Wiadomości” oglądało 2,3 mln osób – „1,83 mln w TVP1, a 474,6 tys. w TVP Info”.

 

W oparciu o „poprawioną” wersję wyników sondażu w czwartkowym wydaniu „Wiadomości” zaprezentowano podział poselskich mandatów w Sejmie kolejnej kadencji. Gdyby 13 października komitety otrzymały dokładnie takie poparcie, to PiS zdobyłby 245 mandatów. Brak uwzględnienia Konfederacji powoduje jednak, że owych liczb nie sposób traktować poważnie. Przecież pomijając także Koalicję Obywatelską, SLD oraz PSL otrzymamy skład parlamentu, w którym 100 proc. mandatów uzyskają kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. W rzeczywistości natomiast przekroczenie progu wyborczego przez każdy kolejny komitet zmienia ilość mandatów uzyskanych przez konkurencję.

 

„Przeoczenie” Konfederacji nie było jednak w czwartkowym wydaniu „Wiadomości” zdarzeniem jednorazowym, bowiem badanie Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” analizowało także preferencje polityczne poszczególnych grup wiekowych. W zaprezentowanych przez TVP wynikach dotyczących osób w wieku 18-24 także zabrakło komitetu Konfederacja, mimo że uzyskał on aż 10 proc. Na grafice pojawił się natomiast PSL, który w tej grupie wiekowej uzyskał zaledwie 3 proc.

                                      

Liderzy komitetu Konfederacja nazywają działanie „Wiadomości” TVP kłamstwem. „Skandal za skandalem! Wiadomości TVP nie pokazały wyniku Konfederacji, która w tym sondażu ma 10%, a uwzględnili PSL, który ma tylko 3%. Przestanie kłamać i oszukiwać ludzi!” – napisał na Twitterze Bartłomiej Pejo, szef sztabu wyborczego Konfederacji.

 

 

„Wiadomości TVP w kolejnych akcjach przeciw Konfederacji zawstydzają Urbana i Michnika. Ale patrzmy też na tych, którzy przyzwalająco milczą. Tych prawych, niezależnych, niepokornych. W kilka lat stali się bardziej prymitywną wersją tego wszystkiego, z czym ponoć walczyli” – stwierdził na portalu społecznościowym poseł Robert Winnicki.

 

 

 „Wiadomości TVP dziś otwarcie SKŁAMAŁY twierdząc, że Konfederacja nie wejdzie do Sejmu i jednocześnie prezentując sondaż w którym przekroczyliśmy próg. Prawnicy z Konfederacji już pracują nad pozwem w trybie wyborczym przeciw dezinformacji zawłaszczanej przez PIS stacji tv” – napisał z kolei Krzysztof Bosak.

 

 

„Moment, w którym TVN okazuje się uczciwszy od TVP to zarazem moment, w którym w oczach młodych patriotyczni politycy są bardziej załgani niż politycy europejscy. Dlatego w imię ocalenia wiary młodych w nasze ideały konserwatywni liderzy mają wręcz obowiązek odciąć się od PiS!” – dodał polityk.

 

 

Odnosząc się do TVN, Krzysztof Bosak miał zapewne na myśli spór między Konfederacją a ową lewicowo-liberalną stacją. Na wiosnę bowiem to „Fakty” nie wymieniły komitetu, mimo że był on jednym z ogólnopolskich. „Konfederacja pozwała za to stację w trybie wyborczym. Sąd pierwszej instancji uwzględnił jej roszczenia, nakazując TVN-owi emisję sprostowania, ale w drugiej instancji prawomocnie oddalono pozew. W czwartkowych Faktach przedstawiono wyniki telefonicznego sondażu wyborczego przeprowadzonego dla programu przez Kantar w środę i czwartek. Konfederacja uzyskała w nim 7 proc. poparcia, uwzględniono to w infografikach, relacjach i tekstach, także na antenie TVN24 i portalu internetowym stacji” – informuje serwis wirtualnemedia.pl.

 

Internauci zauważają natomiast, że o Konfederacji zdarza się „zapomnieć” Polsatowi. Po wylosowaniu numerów listy wyborczych stacja poinformowała, kto wylosował numer 1, 2, 3 oraz 5. Tymczasem numer 4 trafił właśnie do komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość. Ponadto kilka dni temu w Polsacie zaprezentowano pięć logotypów komitetów, jednak wśród nich nie znalazła się grafika nawiązująca do Konfederacji, a piąte z zaprezentowanych środowisk – Kukiz’15 – nie startuje samodzielnie, ale wspólnie z PSL.

 

 

Źródło: wirtualnemedia.pl / „Wiadomości” TVP / se.pl / onet.pl / radiozet.pl / wp.pl / dorzeczy.pl / wsensie.pl / wybory.gov.pl / Facebook / Twitter

MWł

 

 


DATA: 2019-09-27 14:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Drodzy konserwatywni wyborcy. Oto macie naoczny dowód, która partia może faktycznie coś w Polsce zmienić na lepsze i w związku z tym jest zwalczana. Nie dajcie się nabrać na kopanie sie po kostkach PiS i PO. Nie ma między nimi żadnych istotnych różnic. Tylko Konfederacja może cokolwiek zmienić. Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / Ar
 
Niech mi teraz ktos powie, ze nie zyjemy w PRL bis.
ponad 1 rok temu / Robespier
 
do KONFEDERACJI dołączyła "partia kierowców"? to już dawno wszystkie tiry powinny jeździć po Polsce w nowym "ubranku" z wypisanym hasłem, dużymi drukowanymi literami: "Polski i Polaków racja - tylko KONFEDERACJA", a pod spodem: "głosuj na ogólnopolską listę nr 4 - jedyną listę Polaków"; mam nadzieję, że moderator ten wpis puści; a patrząc na to, co wyprawia "układ "czteroosobowy" magdalenkowy" i państwowa raczej partyjna, utrzymywana z pieniędzy wszystkich Polaków, teleniewizja pisownia właściwa, nie poprawiać, musi to być tak właśnie zrobione, aby do Polaków dotarło, że 30 lat grabienia nas, oszukiwania i manienia świetlana wizją, jak nie pod jednym okupantem, to drugim, musi się w końcu skończyć, jak chcemy być silni Bogiem i fizycznie, bogaci i wolni we własnym wolnym kraju;
ponad 1 rok temu / JARO
 
Konfederacja odwołuje się do tego samego elektoratu więc jest naturalnym wrogiem. Pozostali nie są. Sami walczą między sobą
ponad 1 rok temu / Trąbolot
 
@Michał O zakazie aborcji mówią od lat liderzy Konfederacji, tj. Winnicki, Bosak, Braun, a także - co pewnie Pana zaskoczy - Korwin-Mikke. Konfederacja stawia to jasno jako swój punkt programu. Na mój rozum bliższe katolicyzmowi poglądy ma Korwin niż PiS, ale to już każdy musi w swoim sumieniu rozważyć.
ponad 1 rok temu / BP
 
@Michal Jest to w samym programie. Winnicki, Bosak, Braun, Kulesza i wielu innych są jak najbardziej za zakazem aborcji.
ponad 1 rok temu / qlnick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.