DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Winny nie jest celibat, ale brak wiary! Profesor teologii duszpasterskiej o kryzysie powołań

Winny nie jest celibat, ale brak wiary! Profesor teologii duszpasterskiej o kryzysie powołań
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com(rawpixel)

Brak powołań kapłańskich nie jest wynikiem niechęci do celibatu, ale utraty wiary – wskazuje ks. Andreas Wollbold, profesor teologii duszpasterskiej z Monachium.

 

W Kościele katolickim w Niemczech toczy się obecnie bardzo ożywiona debata nad przyszłością celibatu. Zwołany na jesień tego roku dotyczący Amazonii Synod Biskupów, zdaniem wielu, przyniesie rozwiązania, które pozwolą poszczególnym episkopatom na odchodzenie od obowiązku bezżenności. Za Odrą w dominujących w dyskusji kręgach liberalnych twierdzi się, że celibat był jedną z głównych przyczyn braku wystarczającej liczby powołań kapłańskich.

 

Według ks. Andreasa Wollbolda, profesora teologii duszpasterskiej i pedagogiki religijnej z Monachium, jest to sąd nieprawdziwy. Do seminariów wstępuje niewielu mężczyzn, bo w społeczeństwie słabnie katolicka wiara – brzmi jego diagnoza postawiona na łamach konserwatywnego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”.

 

Jak pisze ks. Wollbold, wiele wskazuje na to, że życia we wstrzemięźliwości seksualnej wymagano od kapłanów katolickich już w czasach nowotestamentalnych – i to nawet od tych, którzy mieli żony. Zdaniem teologa panowało od samego początku przekonanie, że takie było wyraźne polecenie Apostołów. Nie ma śladu, by celibat został zaprowadzony na mocy jakiegoś „dyktatu papieża”.

 

„Summa summarum: Wstrzemięźliwość księży ma apostolskie początki, nie znajduje się po prostu w wolnej gestii papieża i biskupów, jest trwałym zadaniem, które trzeba urzeczywistniać, a nie likwidować” – pisze.

 

„Oczywiście celibat stawia poprzeczkę wysoko. I Bogu dzięki, że tak jest, bo tak ważny urząd wymaga rygorystycznego doboru. Bezżenność ze względu na Królestwo Niebieskie nie jest tu jedynym kryterium, ale jest niezwykle ważnym testem na to, czy ktoś naprawdę będzie troszczyć się o sprawy Pana (1 Kor 7, 32)” – dodaje kapłan.

 

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach

 

 


DATA: 2019-04-24 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli ktoś zna fragment Nowego Testamentu, w którym nakazuje się chrześcijańskim kapłanom życie w celibacie, proszę niech go wskaże.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Sakrament Kapłaństwa jest czymś wyższym od sakramentu Małżeństwa. Kapłan biorący sobie kobietę za konkubinę nie może otrzymać drugiego sakramentu bo one się wzajemnie eliminują! Jak można tak beztroska rujnować ca łą podstawę naszej Wiary Katolickiej?! Kapłan bierze na siebie dozgonna posługę dla ratowania dusz i to jest istotą kapłaństwa, bez celibatu nie ma Kapłaństwa!Ot indoktrynacja w pełnej swojej "krasie"-wg mojego widzimisię można pisać nawet nową Ewangelię - a co mi kto zrobi?!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Masoneria, służby wywiadów i wszelkie grupy niszczące Kościół bez wątpienia popierają celibat. Dzięki niemu wprowadzają swoją agenturę, która rozsadza go od środka. Homoseksualiści i pedofile z tego samego powodu lgną do niego, bo zapewnia im dostęp do "świeżego towaru", jednocześnie stają się podatnymi na szantaż tych pierwszych grup. Należy oddzielić powołanie do celibatu od powołania do kapłaństwa, które mogą lecz nie muszą wystąpić razem. Przykład stanowią właśnie Apostołowie;jedni byli żonaci, inni żyli w celibacie. Niechęć do dostrzegania tego faktu wyraźnie świadczy, że sytuacji nie chce się zmieniać. Celibat służy homoseksualistom, bo wśród normalnych mężczyzn i zostaliby natychmiast usunięci z kapłaństwa. Zapewniam zatroskanych, że żonaty ksiądz gorliwie troszczy się o parafię i jest dla niej mniejszym ciężarem, bo jego żona też często pracuje. Lepiej rozumie potrzeby i problemy parafian, a nikt mu nie powinie, że nie wie o czym mówi. Obowiązkowy celibat n
ponad 1 rok temu / Poldek
 
Skąd się zaś wziął BRAK WIARY? Czy nie z aggiornamento?
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Rozwińmy dalej ten zupełny idiotyzm. Równie dobrze źródłem upadku wiary może być każde inne przykazanie. Bo niby dlaczego tylko życie w czystości ma rujnować wiarę katolicką, a zakaz zabijania idiotów już nie?! Albo zazdrość wobec powodzenia naszego bliźniego, albo ubliżanie rodzicom, czy w pełnym rozeznaniu czcić obok Stwórcy również jakiegoś mamona, czy innego Bachusa? Wiara KK jest jedyną powszechnie uznaną za prawdziwie objawioną, więc jak może człowiek ją MODYFIKOWAĆ pod swoje widzimisiactwo?! Jak?!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Od najdawniejszych czasów wiadomym jest że najdzielniejsi wojownicy zawsze zachowywali wstrzemięźliwość seksualną by być niepokonanymi, gdy tę zasadę łamali, ginęli od miecza. Celibat jest po to by kapłan był jak wojownik; silny duchem, odważny ciałem i wierny zasadom. Wrogowie Kościoła - masoneria, doskonale to wie, a każdy duchowny, który opowiada się za zniesieniem celibatu, demaskuje się jako mason. Masoneria żyjąc w grzechach nieczystych sama nie jest wierna swoim zasadom, masoni są słabi i tchórzliwi, ale mają władzę. Lecz Pan Bóg już wydał wyrok na masonów i ich pucybutów. Przestaną istnieć. Z woli Bożej. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach3
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.