22 grudnia 2020

Wigilia i Boże Narodzenie w dworku i chacie. Zobacz rozmowy z prof. Krzysztofem Koehlerem

(Popular Graphic Arts, Public domain, Wikimedia Commons)

Szlacheckie zwyczajne przenikały z dworków do chłopskich domostw i odwrotnie – kultura ludowa, silnie związana z wiarą i naturą, miała pewien wpływ na tradycje bogatszej części społeczeństwa. O Wigilii i Świętach w nowożytnej Polsce mówi w rozmowach z Michałem Wałachem profesor Krzysztof Koehler, znawca literatury staropolskiej.

 

Temat historii polskiej obyczajowości związanej z obchodami Bożego Narodzenia jest niezwykle interesujący, a jednocześnie bardzo rozbudowany i ciągle nie w pełni poznany. Tym niemniej z tego, co wiemy, wyłania się obraz Wigilii i Świąt częściowo podobnych, a częściowo całkowicie innych od celebracji znanych z naszej współczesności.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W rozmowie z PCh24 prof. Krzysztof Koehler opisuje wigilijne i bożonarodzeniowe zwyczajne w dawnej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem dworków – kulturowego centrum polskości w czasach nowożytnych.

 

Rozmowa I.

WIGILIA

 

Rozmowa II.

BOŻE NARODZENIE

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 364 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram