DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Wietnam nadzieją Dalekiego Wschodu. Przybywa seminariów i powołań kapłańskich

Wietnam nadzieją Dalekiego Wschodu. Przybywa seminariów i powołań kapłańskich
Fot. Pixabay

W Wietnamie ma miejsce prawdziwy boom powołań kapłańskich. Powstają też nowe seminaria duchowne, a te, które były zamykane w czasie wojny domowej, znów są odnawiane i otwierane.

 

Na dniach otwarte zostanie Nowe Seminarium Wielkie Najświętszego Serca Jezusowego na północy kraju dla 200 studentów. Poprzednie Niższe Seminarium Najświętszego Serca Jezusowego zostało zamknięte na początku lat 70. ubiegłego wieku w czasie wojny w Wietnamie.

 

Szacuje się, że już 7 procent Wietnamczyków to chrześcijanie, a posługę pełni tam już ponad 5 tys. księży. To wciąż jednak zdecydowanie za mało, przede wszystkim w północnych regionach kraju.

 

Tamtejszy Kościół prowadzi dziś 11 seminariów, do których uczęszcza ponad 2600 młodych Wietnamczyków. O szybko rosnących potrzebach wietnamskich chrześcijan najlepiej świadczy sytuacja, do jakiej doszło w Wyższym Seminarium Duchownym Św. Józefa w Hanoi. Placówka mogła przyjąć zaledwie 6 (!) alumnów na 40 chętnych. Część musiała rozpocząć naukę w seminariach w innych regionach Wietnamu, część w ogóle nie miała możliwości rozpoczęcia nauki.

 

Dziś oficjalnie władze wietnamskie podkreślają, że państwo konsekwentnie realizuje politykę poszanowania i zapewniania wolności wyznania i religii. Niestety, wiele z tych deklaracji pozostaje jedynie na papierze. W Wietnamie cały czas łamane są prawa chrześcijan.

 

Władze miasta Ho Chi Minh wywłaszczyły mieszkańców ponad 500 domów chrześcijańskich uchodźców z północy, którzy uciekli przed komunistami w nadziei, że na południu bez przeszkód uda im się wyznawać wiarę w Chrystusa. Ich domy zostały zburzone, a prawa religijne znacząco ograniczone.

 

Źródło: vaticannews.va

ChS

 


DATA: 2020-09-25 08:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.