DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Wiemy kim są nowi właściciele DCT Gdańsk – największego polskiego portu przeładunkowego

Wiemy kim są nowi właściciele DCT Gdańsk – największego polskiego portu przeładunkowego
Artur Andrzej/commons.wikimedia.org

IFM Investors, Polski Fundusz Rozwoju oraz singapurski holding PSA International odkupiły największy port kontenerowy w Polsce – DCT Gdańsk. Szczegółów dotyczących transakcji nie podano. Wiadomo, że PFR i IFM przejmą 30 proc. udziałów, zaś PSA – 40 proc.

 

Poprzednim właścicielem terminalu kontenerowego był fundusz Global Infrastructure Fund II, zarządzany przez australijski Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), a także MTAA Super, AustralianSuper i Statewide Super.

Przejęcie ma być formalnie zatwierdzone przez organy ochrony konkurencji i konsumentów.

 

DCT Gdańsk jest zlokalizowany strategicznie – na skrzyżowaniu bałtyckich szlaków handlowych – i stanowi główną bramę do Polski oraz rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to także najszybciej rozwijający się port kontenerowy w Europie. Znajduje się w pierwszej piętnastce europejskich portów pod względem wielkości. Jego budowę rozpoczęto w 2005 roku, a już w 2016 r. dwukrotnie zwiększono jego moc przeładunkową.

 

– Jesteśmy zachwyceni dalszą konsolidacją naszej istniejącej współpracy ze światowym liderem w zakresie operacji portowych – PSA – i dołączeniem do czołowego polskiego funduszu PFR, którego wgląd w polski rynek był nieoceniony dla konsorcjum – ocenił Kyle Mangini, szef funduszu IFM Investors. – Transakcja oznacza także kolejną inwestycję dla IFM w zasób infrastruktury podstawowej w Polsce, rozszerzając naszą długoletnią obecność w kraju – dodał.

 

PSA to singapurski holding inwestycyjny, wiodąca globalna grupą portowa i zaufany partner podmiotów zajmujących się przeładunkami na całym świecie. Ma udziały w terminalach kontenerowych m.in. w Singapurze i Antwerpii oraz w ponad 50 przybrzeżnych, kolejowych i śródlądowych terminalach w 17 krajach.

 

Kolejny udziałowiec portu to Polski Fundusz Rozwoju (PFR), oferujący wsparcie finansowe przedsiębiorstwom kontrolowanym przez państwo, samorządom i osobom prywatnym w inwestuje związane z agendą zrównoważonego rozwoju.

 

IFM Investors to globalne konsorcjum zarządzające funduszami instytucjonalnymi o łącznej wartości 82 ​​mld dol. Założone ponad 20 lat temu należy do 27 australijskich funduszy emerytalnych. Zarządza inwestycjami w papiery dłużne, infrastrukturę, niepubliczny rynek kapitałowy.

 

Wedle doniesień singapurskich mediów transakcja warta była ponad 1 mld euro.

 

Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT Gdańsk) jest największym polskim terminalem kontenerowym. Port jest również jedynym terminalem na Morzu Bałtyckim, który może obsługiwać Ultra Large Container Vessels – największe na świecie kontenerowce o pojemności do 23 000 TEU.

 

– DCT Gdańsk jest pierwszą inwestycją PSA w Europie Wschodniej i cieszymy się na bliską współpracę z naszymi partnerami PFR i IFM w celu dalszego rozwoju obiektów i umocnienia pozycji jako preferowanego portu dla Polski i Morza Bałtyckiego. Poprzez wykorzystanie naszej globalnej sieci i naszej wiedzy w tworzeniu wartości dla społeczności portowych i spedycyjnych, PSA będzie współpracować z liniami żeglugowymi, operatorami logistycznymi i właścicielami ładunków, aby dostarczać bardziej wydajne, elastyczne i solidne rozwiązania łańcucha dostaw dla regionu – oznajmił Tan Chong Meng, szef PSA International. – Cieszymy się, że udało nam się z sukcesem sfinalizować przejęcie specjalnego aktywu – jedynego głębokowodnego terminalu kontenerowego w Polsce i w całym basenie Morza Bałtyckiego – dodał.

 

Inwestorzy zapowiedzieli, że będą wspierać dalszą ekspansję portu, w tym budowę nowego terminalu w nadchodzących latach, by skorzystać na wzroście gospodarczym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – oświadczył Paweł Borys, prezes PFR.

 

Rok temu „Puls Biznes” – powołując się na nieoficjalne informacje – donosił o możliwej sprzedaży terminalu DCT Gdańsk przez australijskie konsorcjum, zwracając uwagę, że plany zmian kapitałowych w terminalu nie są niespodzianką dla portu ani rządowych urzędników.

DCT ma 30-letnią umowę dzierżawy nieruchomości, na których funkcjonuje terminal. Na jej podstawie operator mógł działać w gdańskim porcie do 2034 roku.

 

Nowy nabywca winien rozwijać działalność spółki, by inwestycja się zwróciła, a budowa i rozbudowa terminala kontenerowego DCT kosztowała ponad 2 mld zł. „Jaka może być cena sprzedaży – trudno prognozować” – pisał „PB”. Dziś wiemy, że było to około 1 mld euro.

 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opracowało Program rozwoju polskich portów morskich do 2020 roku z perspektywą do 2030 roku, zakładając, że rozbudowa terminalu przyczyni się do znacznego zwiększania przeładunków.

 

Wskazano, że wskutek zbudowania terminalu DCT osłabiła się pozycja konkurencyjnych portów – np. w Lubece spadek obrotów kontenerowych sięgnął od 2007 roku aż 40 proc. Z kolei DCT podwoił potencjał przeładunkowy.

 

„Przewiduje się, że część kontenerów przeładowywanych obecnie w portach Europy Zachodniej i przewożonych do Polski tzw. feederami będzie trafiać do polskich terminali kontenerowych za pośrednictwem dużych kontenerowców kursujących w regularnej żegludze oceanicznej” – napisano w programie, prognozując spektakularny wzrost obrotów ładunków skonteneryzowanych – z 7,5 mln ton w 2015 roku do 16 mln ton w 2020 roku.

 

Wpływy z ceł, akcyzy i VAT z tytułu przeładunku w porcie to około 8 mld zł.

 

 

Źródło: newdaily.com.au / emerging-europe.com / dziennikbałtycki.pl / pb.pl / rynekinfrastruktury.pl

AS

 

  


DATA: 2019-03-20 15:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a w tzw.prawicowych mediach ciągle o tym co powiedział Biedroń lub Schetyna
ponad 1 rok temu / darek
 
Nie przeczytasz o tym w totalnych mediach. Tam ci pokażą w zamian Kaczyńskiego z wąsem Hitlera, atak kosmitów-nazistów napadających na budkę z kebabami albo jak koza zjada ziemniaka.
ponad 1 rok temu / Jurgen
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.