DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Wieluń: prezydenci Polski i Niemiec wspólnie oddali cześć ofiarom. Padły mocne słowa

Wieluń: prezydenci Polski i Niemiec wspólnie oddali cześć ofiarom. Padły mocne słowa
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP - prezydent.pl

To była II wojna światowa, która spustoszyła świat, o której nigdy nie zapomnimy. Nie wolno zapomnieć, aby to, co stało się w Wieluniu, a potem w wielu miejscach w Polsce i na świecie, nigdy więcej się nie powtórzyło – akcentował Andrzej Duda w Wieluniu. – Mamy do czynienia z Niemcami i niemiecką winą – dodał Frank-Walter Steinmeier.

 

O godz. 4.40 w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta, które jest nazywane „polską Guernicą”. To było jedno z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r. W uroczystościach wzięli udział prezydenci Polski oraz Niemiec, Andrzej Duda oraz Frank-Walter Steinmeier.

 

– Kto mógł się spodziewać, że ta straszna wojna, która w tamtym momencie się rozpoczęła, zacznie się od takiego aktu. Od aktu barbarzyństwa. Od aktu niebędącego w istocie aktem wojennym, tylko będącym aktem terroryzmu, od ataku na zwykłych ludzi – mówił Andrzej Duda.

 

Prezydent Niemiec podkreślił w swoim wystąpieniu, że „80 lat temu o tej godzinie na Wieluń spadło piekło – rozpętane przez niemiecki rasistowski obłęd i żądzę niszczenia”. Frank-Walter Steinmeier zwrócił uwagę, że atak Niemiec na Polskę w 1939 roku był falą nienawiści, która spadła na kraj i jego mieszkańców. Podkreślił, że jest mu wstyd i prosi o przebaczenie.

 

– Kto zna historię, kto widział zdjęcia, zniszczenie, cierpienie i śmierć, który wywołał niemiecki atak na Wieluń sprzed 80 laty, ten zrozumie, że nie jest to tak proste i zrozumiałe, że prezydent Niemiec stoi dziś przed wami. Stoję przed wami, przed tymi, którzy przeżyli we wdzięczności. Jestem wdzięczny i jest mi wstyd. Wieluń to był początek, to zarzewie tego, co miało dziać się przez następne lata. Nazywamy to wojną, a była to ogromna fala nienawiści – mówił niemiecki prezydent.

 

Steinmeier zwrócił również uwagę, że działania Niemiec w 1939 roku miały prowadzić do zniszczenia Polski i europejskiej kultury. – Miało dojść do zniszczenia polskiej i europejskiej kultury, by zrealizować szaleńcze wizje jednego z przywódców. Napad na Wieluń nie miał innego celu, jak wypróbowanie środków niszczenia, które miały być użyte w całej wojnie – powiedział.

 

Na zakończenie prezydent Niemiec zwrócił się do wszystkich zebranych na uroczystościach w języku polskim, prosząc o przebaczenie. – Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii. I proszę o przebaczenie – powiedział po polsku Frank-Walter Steinmeier.

 

 

Źródło: prezydent.pl, wp.pl

WMa

 

 


DATA: 2019-09-01 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy nie wystarczą przeprosiny i przebaczenie??? Czy o pieniądze tylko chodzi? Niemcy przyznają się przecież do winy. Ja bym naprawdę nie chciałabym być w ich sytuacji. To wielopokoleniowe poczucie winy
3 miesiące temu / Alicja
 
Hitler był finansowany przez USA. Bez USA 2WŚ by nie było. Pamiętacie jeszcze wojnę niemiecko-amerykańską przeciw byłej Jugosławii? Zdaje się "nasi" wicepremierzy Gliński Gowin i PiS ją popierali. Tak jak majdan ukraiński.
3 miesiące temu / pytaś
 
Ciekawe czy 17 września Putin przeprosi za napaść na Polskę czy będzie twierdził że to Polska wywołała II Wojnę Światową.
3 miesiące temu / ala wilk
 
Teraz niech wypłacą reparacje. I to potężne.
3 miesiące temu / olo
 
Wreszcie prośba o wybaczenie... Tylko czy szczera?
3 miesiące temu / Polka
 
Zniszczenie dla popisu i zastraszenia, jak zniszczenie Kalisza w roku 1914.
3 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.